پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 4 آبان 1399

کد خبر : 84503

 
رسانه همراه نباشد اطلاع رسانی عقیم است

همدان 2018 تکرار نخواهد شد
تاریخ خبر : 1397-04-25
     
 
 
     
متن خبر :


در حال حاضر 9 کمیته زیر مجموعه دبیرخانه 2018 فعال است که این کمیته ها شامل ، کمیته امنیتی و انتظامی، کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی کمیته پشتیبانی ، کمیته تبلیغات ، کمیته هماهنگی رویدادها ؛کمیته اجرایی رویداد همدان 2018 ؛ همچنین کمیته تشریفات و روابط بین الملل؛ کمیته زیر ساخت ها‌؛ کمیته فرهنگی و کمیته علمی است .
این کمیته ها هر یک برنامه هایی را با محوریت معرفی رویدادهای بین المللی گردشگری همدان در سال 2018 مدون و ارائه داده اند اما نکته مهم و حایز اهمیت این است که اگر نقش رسانه و حضور رسانه ای ها در رویدادها جدی گرفته نشود انعکاس داشته های همدان عقیم می ماند . از اینرو بی تعارف و با جدیت باید از یک سو هر رسانه ای فرصت این رویدادها را در راستای معرفی همدان مغتنم شمارد و از سوی دیگر مسئولین کمیته های مختلف در دبیرخانه همدان 2018 بر خود تکلیف کند رسانه ها را برای انتشار ظرفیت های حائز اهمیت در همدان با خود همراه کند به واقع باید اذعان کرد اگر در فرآیند سپری شدن رویدادهای بین المللی گردشگری همدان 2018 رسانه ای ها در جریان اجرای برنامه ها نباشند ؛ اطلاع رسانی به جامعه محلی و انعکاس داشته ها عقیم می ماند .
  سفرنامه ، محرک رونق گردشگری
به اعتقاد کارشناسان، رسانه ها می توانند منجر به تغییر و تحولات گسترده ای شوند و زمینه ساز اتفاقاتی مهم و باورنکردنی در عرصه های مختلف حتی هزاران کیلومتر دورتر از خود باشند .
یکی از بخش هایی که در صنعت گردشگری در بعضی کشورهای در حال توسعه از جمله کشورمان شاید کمتر به آن پرداخته شده است، استفاده از پتانسیل رسانه ها برای توسعه صنعت گردشگری و توریسم در بعد محلی، منطقه ای و فرامنطقه ای بوده است. از قدیم الایام بوده اند کسانی که به سرزمین های مختلف سفر کرده و آنچه را دیده و شنیده اند، پس از سفر به نگارش در آورده اند و خاطرات و برداشت ها و ویژگی های فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی، تاریخی، هنری سرزمین هایی را که در آن به گشت وگذار پرداخته اند، در قالب سفرنامه به رشته تحریر درآورده اند و همین اثر باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری در آن مکان های یادشده گردیده است و هر چه سفرنامه جذاب تر و عمیق تر بوده، رونق افزایی آن نیز در کمیت و کیفیت گردشگران موثرتر بوده است، ولی متاسفانه سال هاست که چنین سفرنامه هایی نوشته نشده و یا این کار بسیار محدود انجام شده است. دست اندرکاران گردشگری کشور اگر چه برای مکان های مختلف، ویژه نامه هایی تهیه نموده و در دسترس گردشگران قرار داده اند ولی آن هم کافی نیست و از آنجا که جنبه تبلیغی و دولتی دارد، تاثیرگذاری بسیار اندکی داشته است.
  با اطلاع رسانی پیش به سوی مشارکت عموم مردم
 طراحی، تدوین و اجرای برنامه های منسجم اطلاع رسانی همگانی از سوی رسانه ها، مشارکت عموم مردم و افزایش درک و برداشت آن ها از گردشگری را به دنبال دارد. جاذبه های طبیعی و فرهنگی خاص همدان این استعداد را دارد تا با رویکردی جامع تر و همه جانبه تر به آن نگریست و از تمامی امکانات و توانمندی های موجود در این راستا بهره برد؛ یکی از این فرصت ها قوانین و مقرراتی است که در این راستا تنظیم شده است. بخشی از این مقررات به صورت کلان بوده و بخشی دیگر به طور خاص به توسعه گردشگری از طریق رسانه ها تاکید دارد. همچنین با توجه به اینکه در اهداف کمی سند چشم انداز ۲۰ ساله گردشگری، جذب ۲۰ میلیون نفر گردشگر، به صورت کلی عنوان شده، و دسترسی به آن نیازمند پرداختن به راهبردهای اجرایی و تدوین برنامه ها و استراتژی هایی است که هدف فوق را محقق سازد.
در همین رابطه، راهبردها و استراتژی های رسانه ای نیز باید معین و مشخص شوند، بنابراین ارائه چنین الگوها و تحقیقاتی از جانب سیستم علمی کشور مورد انتظار بوده و دسترسی به اهداف را عملی تر می سازد. ضمن اینکه به لحاظ جدید بودن، زمینه هایی را برای تحقیقات بیشتر، عمیق تر و گسترده تر فراهم می سازد.به هرترتیب این رویدادها و سال 2018 هم به پایان خواهد رسید و اگر در زمینه بهره بردن از فرصتها نقاط قوت را ندید بگیریم پایان راه خواهیم باخت .

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.