1399-05-101399-05-20bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 20 مرداد 1399

کد خبر : 102186

 
ثبت نام کاندیداها آغازگر شور انتخاباتی در فضای سیاسی
تاریخ خبر : 1398-09-11
     
   
     
متن خبر :

 
 با آغاز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم،  این انتخابات وارد فاز تازه ای شد تا عملا فضای سیاسی جامعه تحت الشعاع این رویداد مهم سیاسی  قرار  گیرد.
براساس اعلام ستاد انتخابات کشور همه زیرساخت ها چه به لحاظ سخت افزاری و چه نرم افزاری آماده شده تا مراحل مختلف از ثبت نام داوطلبان تا برگزاری انتخابات  طبق ضوابط طی شود.
این زمینه سازی ها باید به گونه ای باشد که در نهایت انتخابات قانونمند، سالم و رقابتی همراه با مشارکت حداکثری رقم بخورد.
مجریان و ناظران انتخابات در شرایط کنونی مسئولیت سنگینی در این زمینه  بر عهده دارند و انتظار افکار عمومی از آنها مهیا و فراهم نمودن امکان و شرایط مناسب برای انتخابات در تراز نظام جمهوری اسلامی است.
مبنای حرکت ها و اقدامات هیأت های اجرایی و نظارت مر قانون است و لذا باید شرایطی رقم بخورد که همه در چهارچوب قانون حرکت کنند.
از طرفی کاندیداها و داوطلبان انتخابات که هریک براساس تشخیص خود وارد میدان رقابت ها می شوند، باید انگیزه ها و اهداف مشخصی داشته باشند تا دلایل حضور آنها برای افکار عمومی شفاف باشد.
هرکسی که واجد شرایط لازم بوده و ویژگی ها و شاخص های اصلی را داشته باشد می تواند خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد، کمااینکه اصل مردم سالاری دینی نیز ایجاب می کند فضا و شرایط برای حضور سلایق مختلف فراهم باشد.
با این اوصاف شایستگان و تمام کسانی که به نحوی احساس می کنند می توانند  موثر واقع شوند، شایسته است با احساس مسئولیت وارد عرصه شوند.
اهتمام به انتخابات ناشی از همین احساس مسئولیت اجتماعی است که در میان آحاد جامعه باید نمود داشته باشد.
از این رو هرکس به نحوی باید در این عرصه نقش خود را ایفا کند و به برگزاری انتخاباتی باشکوه کمک کند.
تجربه دوره های قبل نشان می دهد که روزهای پایانی ثبت نام کاندیداها شلوغ تر از روزهای قبل می شود، در حالی که انتظار می رود داوطلبان انتخابات تصمیم خود را پیش تر گرفته و کار ثبت نام را به روز آخر موکول نکنند.
به هرحال این روزها که تنور انتخابات داغ شده و همزمان با ثبت نام کاندیداها، بازار گمانه زنی ها و تحلیل های انتخاباتی نیز داغ است، تلاش همگانی برای برگزاری انتخاباتی باشکوه و قانونمند از اهمیت خاصی برخوردار است و لذا مراحل انتخابات به گونه ای باید طی شود که در نهایت چنین انتخاباتی رقم بخورد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.