پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 132889

 
آئین «دارامام» حیدره قاضی‌خان در حال بررسی برای ثبت ملی

روستای حیدره قاضی‌خان کاندیدای ثبت جهانی در سازمان جهانی گردشگری است
تاریخ خبر : 1402-04-05
     
 
 
     
متن خبر :


کارشناس مردم‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان گفت: پرونده آیین سنتی «دارامام» روستای حیدره قاضی‌خان شهرستان بهار در حال بررسی برای قرار گرفتن در فهرست میراث ناملموس کشور است.

فریبا نعمتی ، با اشاره به اینکه این آیین پیشینه طولانی در روستا دارد، بیان کرد: آیین‌ها و رسم و رسوم محلی از جمله موارد مهمی است که ریشه در خاک هر منطقه دارند و باید حفظ شوند و ثبت ملی به ماندگاری آنها کمک می‌کند.

وی درباره آیین «دارامام» شرح داد: در روستای حیدره قاضی‌خان تپه سرسبزی وجود دارد که چشمه‌ای پرآب و چند درخت اطراف آن قرار دارد، اهالی معتقدند یکی از این درخت‌ها نظرکرده حضرت علی(ع) است و به همین علت آن را مقدس می‌دانند و نذرهای خود را با محوریت این درخت انجام می‌دهند.

نعمتی ادامه داد: اهالی همچنین سالی چند بار مراسم شکرگزاری آب را در کنار این درخت برپا می‌کنند و معمولاً این مراسم در اردیبهشت‌ انجام می‌شود به این صورت که همه خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و گوسفند قربانی می‌کنند، غذای سنتی این مراسم نیز آبگوشت است.

وی با بیان اینکه جشن برداشت محصول هم اواخر مرداد برگزار می‌شود، تصریح کرد: مردم روستا وقتی گندم‌ها را درو می‌کنند، گوسفندهایی قربانی کرده و همگی در کنار درخت نظرکرده جشن برداشت محصول می‌گیرند، اهالی یک روز کامل را با هم سر کرده و عصر همان روز دعای شکرگزاری به جا می‌آورند.

به گفته کارشناس مردم‌شناسی میراث‌فرهنگی استان همدان، این مراسم ها علاوه بر اینکه ریشه در خاک مردم منطقه دارد، با تقویم گاه‌شماری طبیعت نیز ارتباط مستقیمی دارد چراکه در این تقویم زندگی روستائیان و دامداران ارتباط تنگاتنگی با برداشت محصول و پرآبی دارد.

چندی پیش ، دهیار روستای حیدره قاضی‌خان از قرار گرفتن این روستا در لیست روستاهای کاندیدای ثبت جهانی در سازمان جهانی گردشگری خبر داد.علی قاضی‌خانی اظهار کرد: این روستا جزء ۸ روستایی است که برای ثبت جهانی به سازمان جهانی گردشگری معرفی شده و در این راستا اقداماتی انجام شده یا در دست انجام است.

وی ادامه داد: رقبای ما روستاهای توانمندی و قوی هستند و اگر این اتفاق برای حیدره بیفتد در بخش گردشگری و صنایع مرتبط با آن تاثیر خوبی خواهد داشت.
قاضی‌خانی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی در رابطه با این موضوع اقدامات خوبی انجام داده و حضور فیزیکی آنها در روستا برای پیش بردن کارها انجام شده است، افزود: از بنیاد مسکن و فرمانداری هم درخواست می‌کنیم برای تحقق این امر به یاری ما بیایند تا بتوانیم نواقص را رفع کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای جهانی شدن حیدره قاضی‌خان به محتواسازی ارزشمند و معرفی روستا نیاز داریم‌، اظهار کرد: بهتر است محتواها به زبان انگلیسی و اسپانیایی باشد و در فضای مجازی منتشر شود.

 روستای هدف گردشگری "حیدره قاضی‌خان" حدود ۳۵ کیلومتر تا مرکز استان همدان فاصله دارد و در مسیر گردشگری شهر جهانی سفال و کاروانسرای تاج‌آباد قرار گرفته است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.