1401-06-281401-07-07bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 7 مهر 1401

کد خبر : 64261

 
يك ساعت گپ‌وگفت صميمي با پديده واليبال همدان

واليباليست مي‌مانم تا وقتي كه مفيد باشم
تاریخ خبر : 1394-07-23
نویسنده : حامد صيفي
     
 
 
     
متن خبر :

آرمين تشكري، سعيد جواهري‌توانا و آرمين رنجبر را بايد مثلث موفقيت در واليبال همدان دانست. آخري كه اين روزها در تمرينات تيم كاله آمل حاضر است يكي از استعدادهاي ناب اين رشته ورزشي و از جمله محصولات كلاس درس محمدرضا فتوت به شمار مي‌رود.
اگرچه همدان از سال 86 به بعد تيمي روانه ليگ برتر واليبال باشگاه‌هاي كشور نكرده اما حضور بلندقامتان خوب استان در تيم‌هاي مختلف ليگ برتري زبانزد و مايه مباهات بوده است.
آرمين رنجبر در صف اين بلندقامتان قرار مي‌گيرد كه سابقه بازي در تيم‌هايي چون سايپا را در كارنامه دارد و در فصل جديد ليگ برتر، زندگي ورزشي خود را با كاله آمل و زير نظر بهروز عطايي خواهد گذراند.
با اين بلندقامت شايسته استان گفت‌وگويي انجام داده‌ايم كه خواندن آن خالي از لطف نخواهد بود:
 خيلي‌ها دوست دارند آرمين رنجبر را بيشتر بشناسند.
متولد 19 آبان 1373 در شهر همدان هستم. والیبال را از سال سوم ابتدایی با تشویق عباس سعیدی مربی ورزش آغاز و بعد از پیشنهاد وي در همان سال به‌خاطر فیزیک متفاوت از هم سن و سالانم به لحاظ قد و آمادگی جسمانی زیر نظر محمدرضا فتوت که نخستين الفبای والیبال حرفه‌ای را به من آموخت وارد دنیای حرفه‌ای و رسمی ورزش والیبال شدم.
 در موفقيت ورزشكاران حرفه‌اي نقش خانواده‌ها پررنگ است. اين قضيه براي تو صدق مي‌كند؟
خانواده من با ورزش انس گرفته‌اند و چون به بازي من علاقه زيادي دارند نه تنها مسابقاتم را پیگیری می‌کنند بلكه برای آرامش روحی من حاضر هستند در هر شهری که با باشگاه آن قرارداد دارم ساکن شوند. البته ناگفته نماند من در خانواده‌ای فرهنگی بزرگ شده‌ام و از آنجا که پدرم هنرمند تئاتر بوده علاقمند بود من نیز چون خواهر بزرگترم در وادی هنر و تئاتر به پیروی از حرفه پدر فعالیت کنم اما مادرم که خود در سال‌های جوانی و نوجوانی در رشته والیبال فعالیت داشت الگوی من قرار گرفت و موجب تشویق و علاقه بیشتر من در اين رشته شد.
 واليبال استان در چه وضعيتي قرار دارد؟
اين سوال مي‌تواند پاسخ‌های زیادی داشته باشد اما به‌طور قطع می‌توان گفت والیبال همدان با پیشينه قدرتمندی که در گذشته داشته و امروزه با بهره‌مندي از ملی‌پوش افتخارآفرینی چون آرمین تشکری و سرمایه‌هایی چون سعید جواهری‌توانا، مصطفی باقری و امیرحسینی‌پویا آن‌چنان که باید مورد توجه و اهمیت قرار نگرفته است. هر از گاهی با توجه به آنچه در توان بوده چراغی روشن شده است اما اتفاقات خوب در واليبال عمر کوتاهی داشته و موجب شده امروز ستارگان والیبال استان که شاگردان مردان قهرمان والیبال همدان هستند در ویترین باشگاهی شهرهای دیگر بدرخشند، در حالی که اگر بخش خصوصي در این رشته وارد شود همدان در لیگ برتر باشگاهی حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
 پس نقش موسپيدها در پرورش واليباليست‎هاي خوب استان به خوبي مشهود است.
قطع به يقين همينطور است. من همیشه خود را یک همدانی می‌دانم و موفقیت امروزی‌ام را اگر چه در اول راه هستم اما مدیون مربیان دلسوزی چون محمدرضا فتوت و عباس سعیدی هستم. امیدوارم با موفقیت‌هایی که با دوستان هم شهری‌ام که امروزه ستارگانی در لیگ‌های والیبال کشوری و ملی شده‌اند بتوانیم جوابگوی محبت‌ و انتظارات مردم باغیرت و مربيان دلسوز باشم.
 همدان روزگاري مهد واليبال كشور بوده است. در اين باره صحبت مي‌كني؟
بزرگاني چون برادران راجی، امین برق‌لشگری، محمود اسمی، جعفر قهرمانی و... مسیر را برای ورود نسل جدید و جوان والیبال استان هموار کرده‌اند اما برای اینکه از گذشته والیبال چیزی بگوییم باید فکر کنیم، زمان بگذاریم تا در خاطراتمان چیزی به یاد آوریم! این خود گواه مظلومیت رشته‌اي است كه سال‌ها در كشور به عنوان مهد اين ورزش زبانزد بود.
 آرمین تشکری چندي پيش برای تاسيس آکادمی والیبال گام موثري برداشت. اين اقدام تا چه اندازه مي‌توانست موثر باشد؟
حركت تشكري مي‌توانست موج جدیدی را در همدان آغاز كند اما با توجه به شنیده‌ها آن‌طور که باید مورد حمایت قرار نگرفت. مسئولان می‌توانستند از تجربیات آرمين که در تیم‌های مختلف و به‌خصوص گذران دوره زیر نظر خولیو ولاسکو که حداقل پنج سال شاگرد این مربی بزرگ بوده استفاده کنند و نسل جدیدی که وارد والیبال استان می‌شوند را برای حضور در وادی ورزش قهرمانی آموزش دهند.
 تفاوت سطح بازي در ليگ برتر با تيم ملي چقدر است؟
هر قسمت برای خود یک مقوله و تعریف جدا دارد اما بازی‌های لیگ مداوم و متمرکز است به طوری که باید 6 ماه متوالی در شرایط بدنی خود قرار داشته باشی اما در تیم‌های ملی برای یک تورنمنت بین‌المللی حداکثر سه ماه تمرین داریم و با شرایط بدنی بهتری در مسابقات حاضر می‌شویم مگر اینکه در دقیقه 90 بدبیاری بیاوریم. يك شب قبل از اعزام به مسابقات زیر 23 سال جهانی با اینکه تمامی مراحل حضور من در تیم قطعی شده بود دچار مصدوميت شده و مجبور شدم در کمال ناباوری تیم را همراهی نکنم.
 برای دوران قهرمانی خود سن و سال خاصی را ملاک قرار داده‌اي؟
سن خاصی را در نظر نگرفته‌ام چون والیبال را دوست دارم و تا وقتی مفید باشم بازی خواهم کرد. تا جایی که توان دارم سعی خواهم کرد پاسخگوی محبت‌ و انتظارات مردم استان در عرصه ورزش باشم.
 از تغييرات در رأس دستگاه ورزش خبر داري؟
از مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان که در دوران مدیریت خود با توجه به آنچه در توان داشت برای ورزش همدان تلاش کرد تشكر و آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم رسول منعم در برنامه‌های جدید خود توجه خاص به والیباليست‌ها داشته باشد.
 رمز موفقيت در واليبال چيست؟
به اعتقاد من تنها رمز موفقيت براي تمامي علاقمنداني كه مي‌خواهند به رشته واليبال بپردازند تمرین، پشتکار و آگاهی از تاکتیک‌های مدرن بازی است. البته دوري از مسائل حاشيه‌اي در ورزش بسيار حایز اهميت است. ورزشكاران بايد فکر تخریب دیگران را از ذهن به دور کنند چون با تخریب‌ نه تنها فرد بزرگ نمی‌شود بلکه عزت نفس هم خدشه‌دار خواهد شد.
 بستر براي موفقيت در واليبال فراهم است؟
خوشبختانه با بستری که ورزش و جوانان فراهم کرده زمینه رشد و موفقیت برای همه وجود دارد. امیدوارم روزی پرچم همدان در لیگ برتر باشگاه‌های كشور بالا برود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.