پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120801

 
1400، سال دیپلماسیِ دولت سیزدهم
تاریخ خبر : 1400-09-04
     
 
 
     
متن خبر :

■ دولت سیزدهم برای اتخاذ رویکرد خود به شرایط پیش‌ روی کشور توجه کند

 دولت سیزدهم باید نسبت به شرایط پیش رو رویکرد‌های خود را اتخاذ کند، همان انتقادی که اصولگرایان به دولت روحانی داشتند. سال 1400، سال دیپلماسی است، چراکه بهترین فرصت‌ها در حوزه بین‌الملل پیش‌روی کشورمان قرار دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها مشکلات اقتصادی کنونی را نیز حل کرد.
تقریباً 8 سال پیش حسن روحانی در مقطعی که حرف از مذاکرات و تلاش برای رفع تحریم‌ها در میان بود (دولت دوم احمدی‌نژاد)، با وعده حل مشکلات اقتصادی کشور با رویکرد دیپلماسی پا به ساختمان پاستور گذاشت.
البته می‌توان گفت که در آن مقطع ایران در عرصه بین‌المللی از شرایط خوبی برخوردار نبود. به هرحال مذاکرات تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی به برجام ختم شد.
 برجام در مقطعی کمتر از یک سال (از عقد برجام تا روی‌ کار آمدن دولت دونالد ترامپ در ایالات متحده) شاخص‌های اقتصادی کشورمان را دستخوش تغییرات قابل‌توجهی کرد. با این‌حال خروج ایالات متحده از برجام و کارشکنی‌های قبل از آن در ابتدای دولت ترامپ، برجام را برای کشورمان بی‌نتیجه و عقیم گذاشت.
منتقدان دولت دوازدهم بر این عقیده هستند که روحانی و کابینه‌اش، اقتصاد کشور را به مذاکرات و سیاست خارجی گره زده بودند و برخی از مشکلات اقتصادی کشور ریشه درونی داشته و با مدیریت صحیح و برخی اقدامات همچون اشتغالزایی برخی از مشکلات اقتصادی بهبود خواهد یافت. این مسأله مورد تأکید سید ابراهیم رئیسی و سایر کاندیداهای نزدیک به او قرار داشت و شاهد این مسأله هم هستیم که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون برخی از این مواضع مورد تأکید بوده است.
البته در این میان برخی عملکرد دولت سیزدهم را مورد نقد قرار داده و بر این ادعا هستند که این دولت در فرایند تحقق وعده‌های خود قرار ندارد، با این‌حال باید گفت که برای قضاوت عملکرد دولت رئیسی بسیار زود بوده و نمی‌توان از این دولت انتظار رفع برخی مشکلات اقتصادی را در چند ماه داشت.
با این‌حال فرصتی پیش‌روی دولت سیزدهم قرار دارد که می‌تواند زمینه برای تحقق اهداف و وعده‌های این دولت را فراهم کند. گفتنی است که از ابتدای دولت سیزدهم، شرایط و فرصت‌های مناسبی پیش روی دولت سیزدهم در حوزه بین‌الملل و سیاست خارجه مهیا بوده است.
به‌طور مثال در همین هفته آینده 2 نشست مهم پیش روی دولت رئیسی قرار دارد. نشست اجلاس اکو (یکشنبه 7 آذرماه) که به اعتقاد برخی از کارشناسان نقطه تلاقی برای سیاست خارجی دولت سیزدهم به حساب می‌آید و فرصت مناسبی برای کاهش‌ تنش‌ها در منطقه است. از سوی دیگر دوشنبه 8 آذرماه دوره هفتم نشست‌های وین برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها علیه کشورمان برگزار خواهد شد.
عضویت دائم ایران در شانگ‌های در شهریورماه و توافق اولیه ایران و عربستان در مهرماه را می‌توان دستاورد‌های دولت سیزدهم تاکنون دانست. در رابطه با توافق اولیه میان ایران و عربستان خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات نوشته بود که این توافق برای کاهش تنش و کاستن از جنگ‌های نیابتی در منطقه صورت گرفته است.
با وجود تمامی تفاسیر و پیش‌بینی‌هایی که در داخل و خارج از کشورمان در خصوص رویکرد دولت سیزدهم در عرصه بین‌الملل صورت می‌گیرد، باید گفت که هنوز رویکرد این دولت کاملاً مشخص نیست.
با این‌حال نکته‌ قابل ذکر این است که باید دولت سیزدهم رویکرد خود را مناسب با شرایط پیش رو اتخاذ کند. همان انتقادی که از دولت روحانی می‌شد، دولت دوازدهم عملاً نشان داده بود که به غیر از تلاش برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها راه‌حل دیگری برای مشکلات اقتصادی کشور ندارد، و همین مسأله موجب می‌شود که بگوییم دولت روحانی رویکرد خود را نتوانست نسبت به شرایط وقت اتخاذ کند.
حال همین مسأله پیش روی دولت سیزدهم قرار دارد. نسبت به شرایط پیش‌روی کنونی کشورمان در حوزه بین‌الملل در مقایسه با سایر دولت‌ها، به‌خصوص دولت دوازدهم می‌توان گفت که اکنون زمان تأکید بر قدرت دیپلماسی و بهره‌بری از آن برای رفع مشکلات اقتصادی کشور است.
گفتنی است که دولت سیزدهم به عنوان یکی از منتقدان دولت دوازدهم، همواره تأکید این دولت را بر حل مشکلات اقتصادی از راه دیپلماسی مورد نکوهش قرار داده‌ است.
با این‌حال می‌توان گفت که تأکید بر دیپلماسی در شرایط کنونی نتایج بهتری نسبت به دولت دوازدهم، به‌خصوص در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ در ایالات متحده را خواهد داشت.
گفتنی است که ترامپ با خروج از 22 معاهده بین‌المللی به عنوان رکورددار عهدشکنی و نقض حقوق‌ بین‌الملل به حساب می‌آید. اگر اسم «استثنا» را بر روی دولت ترامپ نگذاریم، می‌توانیم بگوییم که حضور این رئیس‌جمهوری آمریکا در عرصه قدرت، شرایط حوزه بین‌الملل را نه تنها برای کشورمان، بلکه حتی برای خود ایالات متحده نیز با چالش‌های فراوانی رو‌به‌رو کرده بود.
اکنون شرایط تغییر کرده و وحدت میان مجلس و دولت می‌تواند گره‌گشا باشد. اختلافات میان مجلس یازدهم و دولت دوازدهم نیز برخی شرایط را در داخل با چالش روبه‌رو کرده بود که اکنون این مسأله نیز رفع شده است.
درصورت حصول نتیجه مثبت در مذاکرات وین، حتی می‌توان انتظار داشت که مسأله «FATF » نیز در داخل حل‌وفصل شود. همانطور که آیت‌ا... مصباحی‌مقدم، عضو تشخیص مصلحت‌نظام در مناظره خود با عباس آخوندی، وزیر اسبق راه در دی‌ماه سال گذشته، اظهار کرده بود که درصورت کاهش و یا رفع تحریم‌ها امکان بررسی مجدد و قبول کنوانسیون‌های کارگروه اقدام مالی و رفع تحریم‌های بانکی کشورمان وجود خواهد داشت.
گفتنی است که چندی پیش ایران و پاکستان توافق کردند که گاز ایران را با برنج پاکستان تهاتر کنند.
 لازم به ذکر است که با وجود کارگشا بودن این توافق در شرایط کنونی، اگر ایران در قبال فروش گاز، ارز دریافت می‌کرد، در شرایط اقتصادی کنونی کشور می‌توانست پرفایده باشد. از سوی دیگر کیفیت کالاها در این‌گونه تهاترها همواره با چالش رو‌به‌رو بوده است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.