1399-05-131399-05-23bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 23 مرداد 1399

کد خبر : 50048

 
93 درصد کشور در معرض زلزله بیش از 7 ریشتر قرار دارد
تاریخ خبر : 1393-06-16
     
 
 
     
متن خبر :

 معاون بحران و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث کشور گفت: 93 درصد کشور ما در معرض زلزله بیش از هفت ریشتر قرار دارد.
حمیدرضا خانکه ملی شدن حوادث را یکی از آسیب‌ها برای مدیریت بحران‌ها دانست و افزود: باید سطح حادثه مشخص شود و برای هر حادثه بسته مناسب تهیه شود.
معاون بحران و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث کشور، در نشست اولین کارگاه دو روزه اصول مدیریت سلامت در حوادث و بلایا گفت: مردم ایران در مواقع بروز حوادث مهم‌ترین مطالبات و تقاضایشان سلامت است و وقتی یک فردی را با لباس اورژانس ببینند مردم به او اعتماد می‌کنند و آرامش می‌گیرند.
وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در حال حاضر تعداد مصدومان و آسیب‌های اجتماعی ناشی از حوادث و بلایا کمتر شده و این ناشی از افزايش توان پزشکی و آمادگی نیروهای خدماتی و هلال احمر است.
معاون بحران و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث کشور، مسیر شهرنشینی در ایران را نسبت به دیگر کشورها سریع‌تر دانست و افزود: 93 درصد کشور ما در معرض زلزله بیش از هفت ریشتر قرار دارد. وی با بیان اینکه ما هر سال شاهد لرزش‌های زلزله هستیم، افزود: ما در زلزله رودبار 47 هزار در زرند هزار و 600 و در بم 27 هزار نفر را از دست دادیم.
خانکه با بیان اینکه بیشترین دليل مرگ‌و‌میر در طول تاریخ کشور ما به دلیل خشکسالی و زلزله بوده است، تصریح کرد: ما نگرانی‌مان از حوادث توریست داخلی است و باید استان‌ها برای مبارزه با حوادث و بلایا آماده باشند.
وی ملی شدن حوادث را یکی از آسیب‌ها برای مدیریت بحران‌ها دانست و ادامه داد: باید سطح حادثه مشخص شود و برای هر حادثه بسته مناسب تهیه شود.
این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه وقوع حوادث سبب تضعیف سیستم امنیتی می‌شود، افزود: ایران در 10 سال گذشته جزو 10 کشور بلا خیز بوده است و در سال 1385 تا کنون پلیس کمک کرده که هر سال پنج درصد کاهش پیدا کند ولی در سال گذشته آمار حوادث بسیار زیاد بوده است.
به گزارش ایسنا، معاون بحران و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث کشور وقوع حوادث را موجب تهدید بخش سلامت، دارایی و محیط دانست و ادامه داد: حوادث در دنیا فقط ناشی از دستکاری بشر در طبیعت است و مهم‌ترین کاری که در برابر حوادث می‌توان انجام داد دور شدن از محل حادثه است.
به گفته خانکه، 80 درصد تخریب ساختمان در مواقع بروز زلزله ناشی از ساختمان‌های با نمای سنگی و شیشه‌ای است.
وی ضمن اشاره به این موضوع که نخستين جای مراجعه مردم پس از زلزله، بیمارستان است خاطرنشان کرد: نیاز است تا در ساخت بیمارستان دقت بیشتری شود.
خانکه با اشاره به اینکه بالای 90 درصد مردم ایران از حوزه سلامت دانش کمی دارند، تأکید کرد: یادگیری اصول اولیه، اقدامات و کمک‌های اولیه توسط افراد و خانواده‌ها، آموزش توسط صدا‌و‌سیما و تبیین خطرهای ناشی از حوادث طبیعی و غیرطبیعی برای آمادگی در مواقع بحران ضروری است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.