پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 1 فروردين 1402

کد خبر : 109702

 
اعتبار ۳۰۰ میلیونی برای مرمت حمام حاج آقاتراب نهاوند
تاریخ خبر : 1399-04-08
     
 
 
     
متن خبر :

 آغاز فاز سوم حمام تاریخی حاج آقاتراب نهاوند که دو فاز از مرمت آن به اتمام رسیده در فاز سوم مورد مرمت قرار می‌گیرد.

 رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند با بیان اینکه فاز نخست مرمت این حمام در پاییز و زمستان سال قبل انجام شد افزود: مرمت فاز دوم آن نیز در بهار سال جاری صورت گرفت و فاز سوم آن تابستان امسال در حال انجام است.

به گزارش فارس، محسن جانجان در فاز نخست مرمت جداره‌های داخلی و بام‌سازی در فاز دوم آهک بری و تزئینات داخلی حمام گرم و سرد و فاز سوم کف‌سازی و مرمت جداره‌های داخلی در دستور کار است.

وی با بیان اینکه این مرمت با اعتبار ۳۰۰ میلیون تومان انجام می‌شود تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با همین میزان اعتبار پروژه مرمت این اثر تاریخی را به اتمام برسانیم.

جانجان در ادامه با اشاره به آغاز فصل پنجم کاوش محله دوخواهران اظهار کرد: فصل پنجم کاوش محله «دوخواهران» با دو رویکرد انجام می‌شود که رویکرد اول کاوش با هدف رفع مشکل مردم در ساخت و ساز است.

وی ادامه داد: مردم منطقه «دوخواهران» به علت تاریخی بودن بافت آن اجازه ساخت وساز ندارند و عدم ساخت و ساز باعث شده محله فرسوده و بافت آن سست شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نهاوند تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد تا طبق زون‌بندی انجام شده، در فصل پنجم کاوش، گمانه‌زنی‌ها از محله دوخواهران که آیا اثری از دوران سلوکی هست یا نیست صورت گیرد تا طبق ضوابط بافت مردم بتوانند ساخت و ساز کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت عدم دستیابی به اثری از دوران سلوکی مردم می‌توانند تا دو طبقه طبق ضابطه بافت تاریخی ساخت و ساز کنند افزود: در این تغییر و تحولات ساخت و سازها باید یک شکل و با حفظ بافت باشد.

جانجان هدف بعدی کاوش محله «دوخواهران» را پیدا کردن سرنخی از معبد لائودیسه عنوان کرد و گفت: با توجه به شیوع کرونا و عدم امکان حضور استاد مهدی رهبر سرپرست چهار فصل کاوش قبل، این فصل از کاوش به سرپرستی بنده انجام می‌شود اما با مشاوره علمی و راهبردی استاد رهبر.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.