پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 19 بهمن 1401

کد خبر : 112288

 
الگوی «دهکده جادویی» برای گردشگری

در عصر کرونا تشریح شد موج مکزیکی رونق سفر
تاریخ خبر : 1399-07-12
     
 
 
     
متن خبر :


 جمعیت دهکده‌های قدیمی ششمین کشور توریستی در آخرهفته‌ها ۴ برابر می‌شود. دولت‌ها در سراسر جهان برای «گشایش مسیر امن گردشگری مختص شهروندان خود» به استفاده از الگوی «موج مکزیکی سفر در آخرهفته‌ها» دعوت شدند.
سازمان جهانی توریسم ضمن هشدار درباره «تداوم بی‌عملی در برابر رکود کرونایی بازار گردشگری» اعلام کرد: نقشه‌ای که از ۲۰۰۱ در مکزیک برای رونق سفرهای داخلی طراحی شد و همچنان مکزیکی‌ها را به مسافرت‌های کم‌هزینه اما پرتعداد مشغول کرده است، می‌تواند در مقطع فعلی در همه کشورها به اجرا دربیاید.
این نقشه تحت عنوان «دهکده جادویی»، روستاها و شهرهای کوچک با ویژگی‌های تاریخی یا بومی جذاب برای مسافرت را به نقاط هدف برای مسافرت‌های آخرهفته تبدیل کرده است. موج مکزیکی سفر به روستاها و شهرهای کوچک- بوم‌گردی- به لحاظ حجم مسافر، بیش از ۲ برابر جمعیت ساکن این مناطق است. این کشور ششمین مقصد برتر توریست‌های بین‌المللی است.

تجربه مکزیک نشان می‌دهد این الگوی گردشگری ۷ دستاورد برای کل اقتصاد، روستایی‌ها، شهروندان و شغل‌های خدماتی به همراه دارد.
برنامه دهکده‌های جادویی مکزیک به‌عنوان الگویی برای تحقق طرح توسعه روستایی از سوی سازمان جهانی گردشگری انتخاب شده است.
برنامه دهکده‌های جادویی ابتکاری است که دولت مکزیک مطرح کرده است که این امر به‌دلیل ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری مکزیک در طبیعت زیبا، غنای فرهنگی و تاریخی، سنت‌های‌بومی، صنایع دستی هنری و غذاهای محلی مختلف با هدف افزایش گردشگری به مناطق بیشتری به‌ویژه شهرهای کوچک‌تر و مناطق روستایی تحقق یافته است.
این برنامه بازدید از شهرهای کوچک و روستاها را ترویج می‌دهد که این امر به گردشگران فرصت بازدید از صنایع دستی بومی، مناظر بی‌نظیر و جاذبه‌های دیگر را می‌دهد. دولت مکزیک، برنامه دهکده‌های جادویی را برای شناسایی مناطقی با ویژگی‌ها و سنت‌های خاص در سراسر کشور ایجاد کرد که این مناطق را منحصربه‌فرد و از نظر تاریخی قابل‌توجه می‌کند.
برنامه دهکده‌های جادویی با 7 هدف اساسی شکل گرفته است که براساس آن این طرح به دنبال ایجاد یک مقصد جدید و متنوع گردشگری در داخل کشور برای مناطقی با ویژگی‌های مهم تاریخی و فرهنگی است.
تنوع در گردشگری کشور، ایجاد و ترویج صنعت‌گری و حمایت از جشنواره‌های سنتی، حفاظت از سنت‌های محلی، فرهنگ، آداب و رسوم قومی و غذاهای منحصر به‌فرد، ایجاد محصولات توریسم همچون ماجراجویی، اکوتوریسم، ورزشی، رویدادها، غذاهای محلی و ماهی‌گیری از دیگر اهداف این برنامه به‌شمار می‌آید. همچنین این برنامه منجر به تحکیم و تقویت جاذبه‌های گردشگری این شهرهای کوچک می‌شود که گزینه‌های جدید و متفاوتی را برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده گردشگران ملی و بین‌المللی نشان می‌دهد که نتیجه این امر ایجاد شغل و کاهش فقر و شناخت نیروی کار محلی از ثروت‌های فرهنگی و تاریخی خود است.
برای انتخاب مقاصد جدید شاخص‌هایی نیز تعریف شده است که براساس آن برای واجدشرایط شدن این برنامه‌ شهرها باید حداقل 5 هزار نفر جمعیت داشته باشند و حدود 300 کیلومتر یا معادل 3 ساعت سفر زمینی از یک شهر بزرگ با بازار مناسب فاصله داشته باشد. همچنین این دهکده‌ها باید دارای ویژگی خاصی باشد تا مورد توجه قرار گیرد.
شهرداری‌ها با همکاری مقامات ایالتی باید شرایط درخواست برای پیوستن به این برنامه و ارزیابی ظرفیت‌های خود را به‌وجود آورند.
همچنین یک کمیته متشکل از نمایندگانی از شهروندان دهکده‌های جادویی ایجاد شده که به تدوین قوانین و توافق‌نامه‌هایی جهت دستیابی به توسعه گردشگری، رشد اقتصادی محلی، مدیریت بر عملکرد فعالان گردشگری، سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت‌هایی برای جذب گردشگر بپردازند.
مکزیک بیش از ۲۵۰۰ شهرداری دارد که سالانه صدها نفر اقدام به پیوستن به این طرح می‌کنند که تنها تعداد محدودی انتخاب می‌شوند. این برنامه توانسته برای ساکنان محلی مزایای بسیاری همچون ایجاد اشتغال و رفاه اقتصادی فراهم کند. اگرچه برخی دولت‌ها درصدد حذف این برنامه بودند، اما به‌دلیل شهروندمحور بودن و تمرکز بر توانمندسازی جوامع همچنان ادامه یافت.
 براساس آمارهای جهانی برنامه دهکده‌های جادویی بر ارزش اقتصادی مکزیک افزوده و برای جوامع خود ایجاد اشتغال کرده است. این برنامه درحال‌حاضر در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و به‌عنوان الگویی موفق و معتبر در جامعه جهانی مطرح است.
منبع/ روزنامه دنیای اقتصاد

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.