1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

کد خبر : 88699

 
نقش نمایشگاهها در توسعه گردشگری تاثيرگذار است
تاریخ خبر : 1397-10-20
     
   
     
متن خبر :
 
 رشد سریع تعداد و تنوع رویدادهای گردشگری حاصل رقابت میان مقاصد مختلف است. هیچیک از مقاصد گردشگری تمایلی به از دست دادن این فرصت ندارند، خاصه مقاصدی که از سایر جاذبه ها مانند جاذبه های تاریخی و طبیعی کمتر بهره مند هستند، تلاش بیشتری در استفاده از منافع حاصل از برگزاری رویدادهای گردشگری به خرج می دهند. در میان انواع رویدادهای مهم گردشگری، برگزاری نمایشگاه های بین المللی در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده است. این نمایشگاه ها با هر موضوعی اعم از صنعت و تجارت گرفته تا کشاورزی و مد، زمینه ای مناسب برای جذب گردشگران به یک مقصد به شمار می روند. گسترش فعالیت های اقتصادی و ارتباطات بین المللی به صورتی روزافزون بر تعداد و تنوع این نمایشگاه ها می افزاید.
آغاز برگزاری نمایشگاه های بزرگ را می توان در دهه های پایانی قرن نوزدهم میلادی جستجو کرد. در سال 1851 در شهر لندن نمایشگاه بزرگی برگزار گردیدکه شاید بتوان آن را نخستین تجربه از نسل نمایشگاه های بین المللی بزرگ دانست. پس از آن رقابتی شدید میان شهرهای بزرگ جهان به منظور میزبانی نمایشگاه های مطرح بین المللی آغاز کرد. این تلاش ها در سال 1928 به تأسیس دفتر بین المللی نمایشگاه ها منجر شد که مقر آن در پاریس است. دلایل متعددی برای تمایل یک مقصد نسبت به میزبانی یک نمایشگاه مطرح شده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
■ تشویق فعالیت های بازرگانی
■ مطرح نمودن یک مقصد
■ توسعه صنعت گردشگری
■ جذب منابع مورد نیاز برای توسعه اقتصادی و اشتغال زایی
■ گرامیداشت رویدادهای گذشته
■ ایجاد فعالیت های فراغتی برای عامه مردم
شهر مقصد برگزار کننده رویداد نمایشگاهی موظف است زمین و موقعیت مناسبی برای برگزاری چنین رویدادی فراهم نماید. احداث سازه های مناسب و خاصی که جلوه ای متفاوت داشته باشند و به نوعی متمایز کننده و نماد نمایشگاه مذکور باشند نیز  باید مورد توجه برگزارکنندگان قرار گیرد. به عنوان مثال برج ایفل در پاریس در واقع سازه ای بود که به هنگام برگزاری نمایشگاه صنعتی 1889 پاریس بنا گردید. کریستال پالاس در کنار هاید پارک در لندن نیز قصری ساخته شده از شیشه و آهن است که به منظور برگزاری نمایشگاه بزرگ 1851 لندن ساخته شد. چنین بناهایی به عنوان نماد مقصد مربوط به یادگار می مانند، چنانچه هرگاه سخن از پاریس به میان می آید نخستین چیزی که در ذهن شنونده نقش می بندد، برج زیبای ایفل است. برخی نمایشگاه ها جنبه موقت داشته و برخی برای مدت محدودی پابرجا هستند. در عوض نمایشگاه هایی هم استقرار دائم می یابند و در طول سال برنامه های متنوع و متعددی در آنها اجرا می شوند. اگر به واسطه برگزاری نمایشگاه های بین المللی و یا احداث محلی دائمی برای چنین نمایشگاهی امکانات زیربنایی از قبیل مسیرهای حمل و نقل، خطوط مترو و نظایر آن تأمین شود، آنگاه این موارد را باید از جمله منافع غیر مستقیم حاصل از  برگزاری نمایشگاه برای مقصد مورد نظر ارزیابی نمود. در کل سال های پایانی قرن بیستم و آغاز هزاره سوم میلادی را در صنعت گردشگری می توان “عصر رویدادها” خواند.
 مقاصد گردشگری به منظور تقویت داشته ها و گسترش بازار پیش روی و مخاطبان خود به برگزاری رویدادها با تنوعی شگرف از نظر موضوع و تعداد روی آورده اند. اما باید بخاطر داشت که اگرچه  مشابهت هایی میان رویدادها وجود دارد، اما در واقع هر رویداد واقعه ای منحصر به فرد است که از جنبه های گوناگون  (به عنوان مثال موقعیت جفرافیایی، جمعیت شرکت کنندگان، شرایط سنی مخاطبان، تعداد برگزارکنندگان، توانمندی ها و وضعیت اقتصادی- اجتماعی سرزمین میزبان، توانایی های برگزارکنندگان، محیط طبیعی محل برگزاری، امکانات و تجهیزات در دسترس و غیره)  با دیگر رویدادها متفاوت است.
 
 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.