پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 132187

 
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعلام کرد

132 شیء تاریخی در استان کشف شد
تاریخ خبر : 1402-03-02
     
 
 
     
متن خبر :


گردهمایی و همایش فصلی و مراسم تجلیل از میراث بانان اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان امروز در سایت تاریخی هگمتانه انجام میشود .

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  استان در زمینه عملکرد یگان حفاظت استان عنوان کرد: همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین با 1900 اثر تاریخی مصوب و 500‌هکتار بافت تاریخی که 300 هکتار آن در ردیف عرصه و 30 هکتار آن حریم تعریف شده است به عنوان یکی از استان‌های شاخص در عرصه ملی قرار دارد.

جواد خدامرادی با اشاره به شاخص‌های مشخص ارزیابی یگان حفاظت استان‌ها گفت: همدان در آخرین بررسی‌های یگان حفاظت کشوری توانست در کارنامه یگان حفاظت کشوری در سال گرشته در ردیف یگان‌های برتر کشور انتخاب شود.

وی با اشاره به برخی شاخص‌ها، بهره برداری کاربردی جامعه هدف ارتباط مؤثر با جوامع هدف متنوع، بازدیدهای منظم از مجموعه‌های تحت پوشش، استفاده از شیوه پیگیری و استحکام بخشی، هماهنگی با مراجع ذی‌ربط فراجا در راستای اعلام جرایم و رصد فضای مجازی را از مهمترین موارد آنها دانست.

خدامرادی در ادامه به دستگیری تعداد 97 نفر در ارتباط با حفاری های غیرمجاز و جرائم علیه میراث فرهنگی  ، کشف 132 قلم اشیاء تاریخی و فرهنگی از متجاوزین با مواریث فرهنگی  ، کشف 30 دستگاه گنجیاب و فلزیاب و دستگاه نقطه زن  و کشف مقادیری زیادی ادوات حفاری – سلاح و سلاح سرد از حفاران غیرمجاز اشاره کرد .

وی همچنین گفت : کشف، دستگیری و انهدام شبکه خرابکارانه که قصد تخریب آثار فرهنگی را داشتند به انجام رسید در این راستا ناامن کردن حوزه استحفاظی با انجام سرکشی و گشت های منظم برای مجرمین و تعامل و همکاری با مراجع قضایی استان در رسیدگی به پرونده های قضایی در این حوزه در دستور گار قرار گرفت .

 توجه به کمبود نیرو و تجهیزات و خصوصا نیروی انسانی کافی

خدامرادی در خصوص رویکرد یگان حفاظت کشور در حفظ آثار و ابنیه تاریخی فرهنگی تأکید کرد و گفت: این یگان با توجه به کمبود نیرو و تجهیزات و خصوصاً نیروی انسانی کافی نیازمند جذب نیرو است. در حال حاضر 40 نیرو در 12 پایگاه حفاظت همدان مشغول خدمت هستند اما با توجه به وسعت 20 هزار کیلومتری استان همدان این آمار لازم است به دو برابر میزان افزایش پیدا کند.

از آنجا که ما مهد تمدن دنیا هستیم لازم است با نیروی انسانی لازم و تجهیزات مناسب در وظیفه خطیر حفاظت از میراث فرهنگی همواره سرآمد باشیم.

وی تأکید کرد: برابر قانون مجازات اسلامی سال 1375 قانونگذاری جرایم علیه میراث فرهنگی را برابر با قانون مجازات علیه امنیت عنوان نموده است و در این زمینه متخلفانی که قصد تعرض به میراث فرهنگی را دارند و اقدام به حفاری جهت استحصال آثار را داشته‌اند به حداکثر مجازات محکوم خواهد کرد.

وی ادامه داد: «یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان همدان  به طور شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشات مردمی بوده و در این خصوص می‌توانید در کنار تلفن گویای اعلام شده، با تماس با شماره 32528030 _ 32531335 به طور مستقیم نیز، با این فرماندهی ارتباط بگیرید.»

خدامرادی  تأکید کرد: ما در راستای شرح وظایف محوله برابر قانون با متخلفان برخورد می‌کنیم و نیازمند همیاری و همکاری مردم برای کاهش جرائم علیه مواریث‌فرهنگی هستیم. فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان همدان در پایان با اشاره به اینکه میراث فرهنگی، تجلی هویت و تاریخ مبنای تمدن اسلامی و دارای ارزش نمادین است توضیح داد صدور چنین اموالی فارغ از تعلق آن به هر قوم و صدمه به میراث فرهنگی همه و بشریت است. چرا که هر قوم و ملتی در شکل گیری و ساخت فرهنگ جهانی خود سهیم هستند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.