پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 123211

 
پیش‌بینی عجیب از قیمت بیت‌کوین در ۱۴۰۱

تحریم روسیه به نفع بیت‌کوین تمام می‌شود؟
تاریخ خبر : 1401-01-28
     
 
 
     
متن خبر :

 سال ۲۰۲۱ را می‌توان سال تحول معاملات مالی نام‌گذاری کرد؛ سالی که در آن نه تنها استفاده از ارزهای دیجیتال گسترده‌تر شد بلکه زیرساخت‌های استفاده از آن نیز توسط توسعه‌دهندگان آنها تحولات چشمگیری را تجربه کرد.
به گزارش خبرآنلاین، حال در سال ۲۰۲۲ بازار رمزارز در نقطه‌ای ایستاده است که ارزش بازار آن ۱.۹۶ تریلیون دلار تخمین زده می شود و طبق براوردهای صورت گرفته تنها ۱۰۶ میلیون نفر در سراسر جهان رمزارز خریداری کرده و از آنها نگهداری می کنند که ۱۲ میلیون نفر از آنها ایرانی هستند.
از اواخر سال ۲۰۲۱ و با ورود به سال ۲۰۲۲ همسو با تهاجم روسیه به اوکراین و بالا گرفتن درگیری میان این دو کشور نقش رمزارزها در معاملات مالی پررنگ‌تر شده است؛ پس از حمله به اوکراین، روسیه با تعدادی تحریم اقتصادی با هدف قطع ارتباط این کشور با سیستم مالی جهانی مواجه شده است.
شخصیت‌ها و مؤسسات مالی کلیدی روسیه در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته‌اند که عملاً شرکت‌های آمریکایی را از تجارت با آنها منع می‌کند. در همین حال، ایالات متحده، متحدان اروپایی و کانادا بانک های کلیدی روسیه را از سوئیفت حذف کرده اند که دسترسی آنها به بازارهای مالی جهانی را با مشکل مواجه می کند و در نهایت تحریم ها باعث سقوط روبل روسیه شده است.
حال این سوال در اذهان ایجاد شده است که آیا ارزهای رمزنگاری شده، به ویژه بیت کوین، می توانند راهی برای فرار افرادی باشند که در لیست تحریم‌ها قرار دارند؛ این پرسش به این دلیل ایجاد شده است که بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال اغلب غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط یک نهاد مرکزی مانند بانک مرکزی منتشر یا کنترل نمی‌شوند. هنگامی که رمزارز برای سایر کاربران ارسال می‌شود، از مسیر سنتی مالی عبور نمی‌کند. اما دور زدن تحریم‌ها به این سادگی نیست؛ بلاک چین، فناوری که زیربنای بیت‌کوین است، یک دفتر کل عمومی فعالیت است. بنابراین امکان ردیابی حرکت وجوه از یک حساب به حساب دیگر به راحتی وجود دارد و این ویژگی بیت‌کوین را به ابزار خوبی برای اجتناب از تحریم‌ها بدل نمی‌کند.
از طرف دیگر نقدینگی کافی برای الیگارش‌‌ها و شرکت‌های روسی وجود ندارد تا بتوانند پول خود را جابجا کنند؛ به عبارتی نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال هنوز کسری از بازار ارز جهانی است و از این رو انتقال مقادیر زیادی پول با استفاده از رمزارز دشوار است.

 سناریوهای پیش‌روی بیت‌کوین
بازار رمزارز و خصوصا بیت‌کوین در سال گذشته نوسانات قیمتی شدیدی را پشت سرگذاشت؛ این رهبر بازار رمزارز از مرز ۷۰ هزار دلاری برگشت خورد و کماکان با گذشت ماه‌ها در حال نوسان در محدوده قیمتی ۴۰ هزار دلاری است.
امید ساعی، معامله‌گر و تحلیلگر بازارهای مالی، در گفت و گو با خبرآنلاین گفت:" باتوجه به اوضاع سیاسی و اقتصادی دنیا، تحلیل‌های قیمتی نسبت به گذشته ریسک بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند."
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که تحلیل تکنیکال بیت‌کوین برای سال ۱۴۰۱ چه خواهد بود؟ گفت:" قبل از تحلیل نمودار اجازه بدهید چند گمانه‌زنی را بررسی کنیم. با توجه به جنگ بین روسیه و اوکراین و توجه به این نکته که روسیه یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده نفت و گاز، فلزاتی چون مس نیکل و آلومینیوم، بزرگترین صادرکننده گندم در دنیا و همچنین سومین تولید کننده بزرگ طلا است؛ اگر این کشور در تحریم‌های همه جانبه قرار گیرد به‌طور قطع برای دور زدن تحریم‌ها به بازار رمزارز روی می‌آورد."
ساعی در ادامه افزود:" از آن سمت با ایجاد مشکل در زنجیره تامین کالاها در اروپا انتظار رشد تورم را نیز داریم. در هنگام تورم نیز مردم سرمایه گذاری های پرسود تر را با قبول ریسک بیشتر پذیرا می‌شوند. از سمت دیگر اگر تنش های چین و تایوان نیز تبدیل به حملات نظامی شود بازهم ترس موجود در بازار افزایش یافته و انتظار رشد بازار رمزارزها را پس از ریزشی کوتاه میتوانیم داشته باشیم."

 علت اقبال  عمومی به این بازار چیست؟
این معامله‌گر و تحلیلگر بازارهای مالی در پاسخ به این پرسش که علت علاقه مردم به رمزارزها و اقبال عموی به این بازار چیست؟ گفت:" ماهیت غیرمتمرکز، نگهداری بی دردسر و قابلیت نقدشوندگی آسان از مزایای کم نظیر این بازار است."
وی در ادامه افزود:" از طرف دیگر و با دید تکنیکالی ، ناحیه ۴۴۲۰۰ الی   ۴۵۶۰۰ محدوده قیمتی مهمی است. شکست این ناحیه میتواند موجب رشد قیمت تا سطوح ۵۲ هزار و سپس محدوده ۵۸ هزار دلار شود. ولی اگر ترس معامله گران و شیطنت نهنگ ها موجب تقویت عرضه شود کف های ۳۴۷۰۰، ۳۳۱۵۰ و محدوده ۲۸۲۰۰ الی ۳۰هزار دلار کف های حمایتی مهمی میباشند."
وی در آخر گفت:" لذا برای بازه زمانی نیمه اول فروردین ماه باتوجه به اخبار و اطلاعات نموداری میتوان انتظار یک موج برگشتی در قیمت را داشت."

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.