پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 24 تير 1403

کد خبر : 131050

 
کیوان کهزاد:

هنر ابزارآگاهیست نه عامل سرگرمی
تاریخ خبر : 1401-12-24
     
 
 
     
متن خبر :


عاشق موسیقی است و صحبت کردن با او هم جذاب است و هم آموزنده. او حرف‌های بسیار برای گفتن دارد. وقتی گفت از 5 سالگی فعالیت هنری خود را آغاز کرده‌است خیالم راحت شد. خیلی خوب است که پس از تلاش فراوان موفقیت همراه مسیر هنرمند باشد. کیوان رضایی هنرمند همدانی که امروز اورا به نام کیوان کهزاد می‌شناسند. سال ها به موسیقی عشق ورزید و با تلاش و مطالعه در این راه تجربه کسب کرد.

در حال حاظر معتقد است امروز موسیقی در شاخه‌های مختلف جایگاه حایز اهمیتی بین همه نسل‌ها دارد. موسیقی اصیل ایرانی، جزو کهن‌ترین سبک‌های موسیقایی از دوران باستان تا به امروز است.

متن ذیل گزیده‌ای از گفت وگو با یک هنرمند همدانی است که هم تجربه فعالیت هنری در بخش پاپ را داشته و هم در سبک تأثیرگذار سنتی مدرن و سبک تلفیقی الکترونیک و مقامی فعالیت می‌کند.


 از چه زمانی فعالیت خود را به صورت حرفه ای آغاز کردید؟!
من از 5 سالگی آغاز به فراگیری موسیقی کردم. در سن 16 سالگی به لطف خانواده و پس‌اندازی که خودم داشتم توانستم یک استودیو خانگی راه بیاندازم و ایده‌ها و آثار موسیقی ساخت خودم را در آنجا ضبط کنم و مسیرم را به سمت آهنگ سازی و خوانندگی توانمند سوق دهم. شور و اشتیاق من به خوانندگی چیزی بود که من خیلی جدی نمی‌گرفتم با اینکه خیلی از اطرافیان، اساتید و مدرسان موسیقی به من این لطف را داشتند و می‌گفتند که از صدای خوبی که داری استفاده کن و به علاوه در زمینه شعر و ترانه و آهنگ‌سازی نیز شما می‌توانی بسیار پیشرفت  کنی و پتانسیل و استعداد لازم در جهت فعالیت در این شاخه‌های هنری را داری .
اما فعالیت حرفه‌ای و رسمی من که منجر به شناخت نام کیوان رضایی برای مردم عزیز ایران شد، تقریباً 6 سال مداوم تاکنون به طول انجامیده، که در این دوران توانستم مخاطبان خاص خودم را پیدا کنم که فعالیت هنری من را دنبال کنند و رزومه و آثار من برایشان با ارزش باشد. قبل از این 6 سال در حال آموزش بودم و فارغ التحصیل کارشناسی موسیقی از کنسرواتور تهران هستم.

 با چه اساتیدی کار کردید و این اساتید چه تأثیری روی این بلوغ فکری و درونی شما داشتند؟!
با اساتید زیادی کار کردم اما اگر بخواهم یکی از آنها را نام ببرم استاد اصلی من خدای متعال بوده و تمامی بنده‌های عزیزش که در این مسیر مرا یاری و راهنمایی کردند، به هیچ چیز و هیچکس ساده نگاه نمی‌کنم و از همه می‌آموزم.

از فرایند کار و آموزش خودتان بگویید
من از سال 97 فعالیت خودم را در زمینه پاپ پایان دادم و تا سال 1401 به دنبال شناخت توانایی خودم رفتم. دیدم توانایی‌هایی که در رشته موسیقی داشتم بیشتر در حیطه موسیقی سنتی و مقامی ایران بوده است که تا کنون هیچ استفاده‌ای از آن توانایی‌ها در خلق اثر خود نداشته‌ام.
نقطه اصلی پیشرفت من در این زمینه این بود که مخاطبان من از اجرای من در سبک موسیقی سنتی و مقامی بیشتر لذت می بردند و می‌گفتند که چرا کیوان از این پتانسیلش استفاده نمی‌کند و چرا خودش را تنها به خواندن ترانه‌ها و آهنگسازی در شاخه پاپ محدود ومشغول کرده‌است.

 رشته تحصیلی شما چقدر در روند کاری شما مؤثر بوده؟!
قطعاً مؤثر بوده، ولی به طور کلی جهت ایده‌پردازی برای ساخت یک اثر احساس نقش بسزایی دارد و آموزش‌های دیده شده به جز اینکه مسیر را هموارتر می‌کند چندان تأثیری در این موضوع ندارد. این کاملاً یک برنامه‌ریزی ذهنی است و حالتی است که در ضمیر ناخودآگاه آهنگسازان و شعرا وهنرمندان قرار می‌گیرد من به شخصه دوره آموزشی جهت شعرنویسی و ترانه‌نویسی ندیدم. اما از بچگی طبع شعر و ترانه سرایی را داشتم، اینکه فکر کنید که اگر من به یک آکادمی موسیقی بروم  و یا آموزش موسیقی را به صورت تئوری دنبال کنم حتماً می‌توانم یک آهنگسازقابل و توانا باشم. آموزش‌ها به شما کمک می‌کند که قدم‌ها را استوارتر بردارید و به اهدافی که دارید یک انرژی ویژه ببخشید، می‌شود از ساده‌ترین راه‌ها و آموزش‌ها استفاده کنید، ساخت یک اثر تأثیرگزار برای دنیای مخاطبان لطف و عنایتی است که خداوند به یکسری از بندگان مشتاق و پرتلاش خود دارد.

 آشنایی با موسیقی پاپ چه کمکی در زمینه موسیقی سنتی به شما کرد؟!
می‌توانم بگویم که در این مسیر بیشتر آشنایی با نرم افزارهای ساخت موسیقی پاپ برای من در سبک موسیقی سنتی و مقامی حائز اهمیت بوده‌است.

 اسم حرفه‌ای که برای خودتان انتخاب کردید چیست ؟  
نام شناسنامه‌ای من کیوان رضایی معصوم است اما من به تازگی نام کیوان کهزاد را انتخاب کرده‌ام. باید بگویم که کهزاد به معنای زاده کوه است و چون من متولد همدان هستم و همدان هم به عنوان یک شهر کوهستانی شناخته می‌شود و چون نماد ارزنده و گرانبهای کوه الوند را داراست این نام هنری را انتخاب کردم و از طرفی دیگرهمدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است و در قدم بعدی برای پوشاندن رزومه کاری قبلی‌ام با نام کیوان رضایی که به نظرم هویت واقعی هنرو فعالیت بنده نبود این تصمیم را گرفتم .
وقتی از ایران خارج می‌شوید و با مردم کشورهای همسایه و یا دورتر ارتباط می‌گیرید می‌بینید که موسیقی پاپ ایرانی یک موسیقی تکامل نیافته‌تر به نسبت موسیقی‌های پاپی است که در سطح جهان تولید می‌شود و اینکه در ارزیابی جهانی هم موسیقی پاپ ما حرفی برای گفتن ندارد وگرنه در طی چند سال گذشته باید کارنامه مثبت و پرباری را در جهان داشتیم اما خیلی از موسیقی‌های پاپی که جایزه بزرگ جهان را به خود اختصاص داده‌اند مربوط به افرادی است که در خارج از کشوردر این زمینه فعالیت داشتند و اصلاً ایرانی نبوده‌اند.
 یعنی آنها دارند واقعیت و هویت خودشان را نشان می‌دهند اما واقعیت هویت یک موسیقیدان ایرانی با موسیقی پاپ غربی متفاوت است، موسیقی ما حرف‌ها برای گفتن در دنیا دارد که به نظر من هنوز جایگاه خود را کاملاً پیدا نکرده‌است.

 از تغییر سبک موسیقی خودتان پشیمان نیستید ؟
در مبحث خداشناسی می‌گویند اول باید خودت را بشناسی تا بتوانی بهتر خدایت را بشناسی. در این مسیر که طی کردم زمان داشتم به آن خودشناسی برسم.
البته چاپ مصاحبه‌ای از من در ویژه‌نامه شاپره همدان پیام در سال 1388 بی‌تأثیر در این زمینه نبود این مصاحبه باعث شد که من بهتر خودم را بشناسم. از آن زمان تا این دوره از فعالیت هنری‌ام حتی در دوره‌ای که آرتیست کمپانی‌های معتبر ایران بودم و با تهیه کنندگان مطرحی کار کردم، در این دوره بین مردم ایران توانستم شناختی از خودم و فعالیتم در زمینه موسیقی پاپ ایجاد کنم. چند وقت پیش مصاحبه گذشته‌ام در سن 13 سالگی را در  بخش شاپره همدان پیام دیدم و  برایم جالب شد که در این گزارش صحبت‌هایی درباره موسیقی ایرانی، سنتی و مقامی ایران شد و از طرف من قول‌ها و وعده‌هایی داده شد که تاکنون به تحقق نرسیده‌است و متوجه شدم انگار مسیر مقداری تغییر کرده‌است و آنجا بود که تصمیم‌های جدیدی برای آینده هنری خودم گرفتم.

 در حال حاضر با کهزاد که موسیقی سنتی و مقامی انتخاب اوست چه راهی پیش روی دارید؟
من هرچیزی را نشانه‌ای می‌بینم و اتفاقاتی که در زندگی شخصی‌ام افتاد باعث شد که جرقه‌ای در ذهنم بخورد که کیوان کهزاد باید آن سبکی از موسیقی سنتی، ایرانی و مقامی را به مخاطبان خود در کشور و خارج از کشور معرفی کند که تا کنون معرفی نشده‌است.
قرار است از این پس با رزومه هنری کیوان رضایی خداحافظی کنیم نه خود کیوان رضایی، مسیری که  قدم گذاشتم مسیری نبود که پتانسیلش را داشته‌باشم و مسیری نبود که بتوانم در جهان حرفی برای گفتن داشته‌باشم و امروز در قالب کیوان کهزاد می‌خواهم خود واقعی‌ام و هویت هنری‌ام را به دنیا بشناسانم.

  آیا در حال حاضر موسیقی آماده در زمینه‌ای که مطرح کردید دارید و یا در حال آماده شدن می‌باشد؟!
بله اکنون در حال تهیه یک آلبوم رسمی به نام (پندار)هستیم که این آلبوم کاملاً تلفیقی است اما اینکه ما چه تلفیقی را از موسیقی ایرانی و مقامی با چه سبک و سویی انجام داده‌ایم، تا روزی که انشاءا... این آلبوم منتشر شود یک راز است بین ما و مخاطبانمان و کسانی که این گزارش را می‌خوانند. من مطمئنم که جهان خیلی از این آلبوم استقبال می‌کند.

 اگر بخواهید به کسانی که تازه علاقه‌مند شده‌اند که وارد دنیای موسیقی شوند یک توصیه کنید، آن چیست؟!   
حضرت مولانا می‌فرماید:
تا در طلب گوهر کانی کانی
تا در هوس لقمه نانی نانی
این نکته رمز اگر بدانی دانی
هر چیز که در جستن آنی آنی
اول به خدا توکل کنند دوم خودشان را خوب بشناسند
این شناخت از خود، سرانجامش شناخت آن موسیقی خواهد بود که آنهارا به سمت عشق و زیبایی می‌کشاند.
به‎خاطرداشته‌باشند که بدون دانش و خرد  موفقیت در این راه میسر نمی‌شود. پس به دنبال علم و آموزش درست همراه با انتخاب اساتید با تجربه باشند و بدانند هنر و اثر هنری برای آگاهی‌دادن به ما انسان‎ها به وجود آمد. پس از آن صرفاً برای سرگرمی و فراقت استفاده نکنند، موسیقی آنقدر قدرت تأثیرگزاری دارد که حتی خداوند و حضرت محمد(ص)برای بهتر فهمیدن و بهتر درک کردن آیات کلام ا... مجید به خواندن آن به صوت سفارش می‌کنندو من هم از خدای منان برای همه کسانی که موسیقی را اینگونه می‌خواهند دنبال کنند آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.