1399-06-311399-07-10bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 10 مهر 1399

کد خبر : 96197

 
علیصدری که در برنامه بازدیدم نبود مرا مدهوش کرد
تاریخ خبر : 1398-04-23
نویسنده : *علیرضا حراجی
     
 
 
     
متن خبر :

نخستین بار بود که به همدان سفر می کردم. بارها نام جاذبه های گردشگری این استان را از هگمتانه تا بوعلی‌سینا و علیصدر و گنجنامه شنیده بودم. همه بازدیدها در برنامه ام بود به جز علیصدر، دلیل این تفکیک هم شلوغی احتمالی صف برای دریافت بلیت و ورود به غار بود که حالا می دانم عجب تصور اشتباهی در ذهن پرورانده بودم. امروز که سفر به همدان برایم به پایان رسیده است با اطمینان می گویم و توصیه می کنم با دیدن غار علیصدر سفر به همدان معنا میابد و بس.
بنا به سفارش یکی از دوستان، علیصدر را در برنامه بازدید همدانگردی قرار دادم. صبح جمعه ساعت 9 و نیم به محوطه غار رسیدم. پیش‌بینی های برنامه‌ریزان و مدیران علیصدر از همان آغاز ورود و اختصاص پارکینگ مشهود بود. بلیت را به سرعت گرفتم و وارد صف شدم و بدون معطلی و با هدایت و همکاری مسئولان حاضر که پس از پایان سفر دریافتم وی(حمید امامی مدیر روابط‌عمومی شرکت سیاحتی علیصدر است) در کمتر از نیم ساعت خود را در دهانه ورودی غار یافتم.
برخورد مناسب پرسنل و مسئولان علیصدر آنقدر قابل تحسین و مدیریت شده بود که تصمیم گرفتم برای دوستداران سفر تجربه ام را بنویسم و به یکی از رسانه های استان برای نشر برسانم.
عليصدر طولاني‌ترين غار آبي جهان آميزه‌اي از لذت و هيجان غارنوردي و قايق‌سواري در اعماق پوسته زمين را هر سال نثار هزاران گردشگر داخلي و خارجي كرده و به خوبي نقش يار ديرين و وفادار صنعت گردشگري همدان را بازي مي كند.
در جایی خواندم که اگر دلتنگ تماشاي سنگ و صخره هاي زيبا هستي يا هوس قايق‌سواري در آب هاي زلال و فيروزه اي در سر داري و يا گشت و گذاري دلچسب در دل طبيعت را انتظار مي كشي، «غار عليصدر» دلگشاي هيجان‌انگيزي است كه به همه خواسته هايت يكجا پاسخ مي دهد اما باور نمی کردم این مهم تا به این اندازه ملموس باشد.
هيجان ديدن اين غار 190 ميليون ساله كه روز به روز شاداب‌تر مي شود، پيمايش جاده را برايت جذاب‌تر مي كند و خستگي را بي معنا؛ شايد گنجي از زر و سيم در اين آفريده پروردگار پنهان نباشد، اما به گواه زمين‌شناسان گنجينه‌اي بس گرانبهاست كه قيمت ندارد.
پس از يك مدت زمان مشخصی، چشمت به دهانه غار كه مي افتد، دنياي تازه‌اي پيش رويت گشوده مي‌شود و به يك ماجراجويي لذت‌بخش دعوتت مي كند. پله ها را تا عمق 110 متري زمين بايد طي كني؛ نورپردازي هاي ماهرانه در طول مسير نمي گذارد بيمي از ژرفا و تاريكي غار به جسم و جانت نفوذ كند.
وجود درياچه‌اي زلال و آرام آن هم در داخل پوسته سخت زمين آنچنان چشمك زده و دلبري مي كند كه بي پروا دل به او مي سپاري و سوار بر قايق هاي پدالي شده تا همه دالان و دهليزهايش را به تسخير درآورده و بهره ببري.
لمس سنگ هاي آهكي پنجه اژدها، ميدان ستون ها، پنجه عقاب، آبشار سنگي، شيرغار و دروازه غار لذتي نصيبت مي كند كه قابل قياس با هيچ چيز نيست، اما هشدارهاي دلسوزانه راهنماهاي گردشگري داخل غار مانع لمس دستانت با سر انگشتان خالق زيبايي ها مي شود، چرا كه بيشتر آنها ترد و شكننده هستند و شايد با تماس دست خرد شوند؛ حتي چربي يا باكتري هاي دست تاثيرات بيولوژيكي در روند تزئينات ايجاد مي‌كند که از لمس اين اجزا خواستني به شدت بايد پرهيز كني.
به اعتقاد زمين‌شناسان شبیه علیصدر به ندرت ديده مي شود و فقط در تعداد اندكي از غارهاي جهان مانند غار موليس فرانسه و غارهاي شواليه و بوكان در استراليا مجموعه اي زيبا نظير آنچه در غار عليصدر وجود دارد به چشم مي خورد.
جاري بودن آب درياچه كه شفافي و پاكي از سر و رويش مي چكد دليل طراوت و هواي خنك غار است كه در زمستان و تابستان ثابت است و همين هواي خنك وادارت مي كند که لباس گرم همراه داشته باشي و تا ساليان سال از يادآوري خاطرات غارنوردي در ميان تركيب شگفت‌انگيز سنگ و صخره و آب غرق لذت شوي. حالا در یک جمله می گویم، علیصدری که در برنامه بازدیدم نبود پایان سفر و بازگشت از همدان  مرا مدهوش کرد.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.