پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120796

 
همدان لیبل همزمان در 4 نمایشگاه خارجی و داخلی ارمنستان، اکسپو ، اربیل و بهار حضور دارد

دعوت سفیر از همدانی‌ها برای حضور در ارمنستان
تاریخ خبر : 1400-09-04
     
 
 
     
متن خبر :

 4مین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی موادغذایی، نوشیدنی صنایع‌غذایی، کشاورزی، دام و طیور در اربیل عراق و همچنین نخستین نمایشگاه و کنفرانس صنعتی بازرگانی اوراسیا درحال برگزاری است که مرکز چاپ و بسته‌بندی همدان همزمان در 4 نمایشگاه ملی و بین‌المللی «عرب پلاست»، «اکسپو دبی»، «اربیل عراق» و «ایروان ارمنستان» با شیوه‌ای متفاوت حضور پیدا کرده است.
 نمایشگاه اوراسیا- ارمنستان از 3 تا 6 آذرماه در مرکز نمایشگاه ایروان در حال برگزاری است که با تمرکز بر صنعت ساختمان و راه‌سازی، برق، انرژی، صنایع غذایی، تجهیزات کشاورزی، دارو و بهداشت، لوازم‌خانگی، حمل‌ونقل و صنعت، شرکت‌هایی با تکنولوژی بالا، طیف وسیعی از علوم اقتصادی را ارائه می‌دهد.
لازم به ذکر است؛ در نخستین نمایشگاه بازرگانی-صنعتی ارمنستان مقامات عالی‌رتبه به نمایندگی از سازمان‌های دولتی و تجاری، بیش از 200 نماینده شرکت‌ها، هلدینگ‌های بزرگ تجاری- صنعتی، اعضای انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجاری اتاق‌های بازرگانی و صنعت ایران، ارمنستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان شرکت کردند.
مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور عباس بدخشان ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران، رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان  برگزار شد.
سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار ایران در ارمنستان در گفت‌وگو با همدان‌پیام، گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی محصولات و تولیدات ایرانی است و اینکه هرچقدر بتوانیم در راستای معرفی حرفه‌ای‌تر تولیدات و صادرات خود به بازارهای دیگر ازجمله بازارهای ارمنستان که یکی از مهمترین بازارها به شمار می‌آید گام برداریم رقم صادراتی ما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
عباس بدخشان‌ظهوری افزود: یکی از ویژگی‌هایی که کشور ارمنستان دارد این است که مدخل ورودی اوراسیا است و به دلیل قابلیت ارتباط زمینی که با ارمنستان داریم جزو اتحادیه اوراسیا می‌باشد که به راحتی می‌توانیم با ورود به بازار اوراسیا میزان صادراتی خود را نیز به این اتحادیه اضافه کنیم.
وی ادامه داد: ضمن اینکه ارمنستان با توجه به قابلیت و توانمندی‌ای که دارد، به دلیل دارا بودن تعرفه ترجیحی که از سوی اروپا ابلاغ شده است،  می توانیم  اقدامات مؤثرتری برای صادرات کالاها به سایر کشورها انجام دهیم، همین جهت برگزاری این نمایشگاه‌ها می‌تواند در معرفی هرچه بیشتر توانمندی‌هایمان نقش بسزایی داشته باشند.
ظهوری بیان کرد: درمجموع تقریباً حدود 70 شرکت از کشورهای سراسر دنیا در این نمایشگاه حضور دارند که 35 شرکت متعلق به ایران است و خوشبختانه هریک از این شرکت‌ها جزو شرکت‌های برندی هستند که می‌توانند مشتری‌های خود را پیدا کنند.
سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار ایران در ارمنستان با اشاره به تمهیدات لازم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی گفت: با توجه به سیاست‌های اصولی کشور طبق دستورات ریاست جمهوری که به سفارتخانه و وزرات خارجه ابلاغ شده است« اینکه باید بخش اقتصادی سفارتخانه‌ها فعال شود» خوشبختانه در یک سال اخیر گام مؤثری برای فعالیت‌های اقتصادی برداشته شده و اطلاعات کافی موردنیاز تاجران برای ورود به بازار را در دستور کار خود قرار داده‌ و نیز بخش‌های دیگری به نوعی در حوزه دیپلماسی و عمومی فعال شده که آنها هم بتوانند با روشنگری و دادن اطلاعات موردنیاز برای ارتباط بیشتر با کشورهای فعال اقتصادی کمک کنند .
ظهوری با اشاره به جزئیات توافق ایران و ارمنستان برای ساخت مسیرهای ترانزیتی جدید افزود: با توجه به مشکلات پیش آمده در مسیر تردد کامیون‌ها و ترانزیت‌های حمل کالا از ایران به ارمنستان بخش عمده‌ای از این مشکلات رفع شده ضمن این که ارمنستان سریعاً به آماده‌سازی یک مسیر جایگزین برای حفظ تردد با ایران پرداخته است و در حال‌حاضر خودروهای شخصی و ماشین‌های نیمه‌سنگین در حال تردد هستند و مشکلی برای تردد در این قسمت را نداریم.
وی در پیامی به کارآفرینان و تولیدکنندگان استان همدان خاطرنشان کرد: استان همدان یکی از استان‌های پیشتاز در ارتباط با موضوعات مختلف و فعالان اقتصادی است که با توجه به  موضوع گردشگری و جذابیت‌هایی که در این استان وجود دارد، می‌تواند زمینه را برای بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و توریستی فراهم ‌آورد و این آمادگی را داریم که میزبان استان همدان برای ورود به بازار ارمنستان و گسترش فعالیت‌ها و سرمایه‌های اقتصادی باشیم.
هم‌اکنون اوراسیا درهای خود را به روی محصولات ایرانی گشوده است. حذف 74کشور ازجمله ترکیه، هند، کره و چین از فهرست (کشورهای صادرکننده دارای تخفیف به این منطقه) فرصت بزرگی را پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است که نیازمند توجه است.
لازم به یادآوری است که ارمنستان دروازه تجارت ایران با اوراسیا و اروپا است و تجارت ایران و ارمنستان ظرفیت قابل‌توجهی دارد.
افزایش صادرات ایران به ارمنستان در چند ماه گذشته از رشد جهش صادرات ایران به ارمنستان حکایت دارد به‌طوری که در 8 ماه نخست سالجاری میلادی (تا اواسط مردادماه 1400) میزان صادرات ایران به ارمنستان 284 میلیون دلار برآورد شده که رشد 76درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیوندهای تاریخی دو ملت، اراده دوطرف و داشتن امتیاز همسایگی همکاری‌های گسترده اقتصادی با جمهوری‌های قفقاز جنوبی و از جمله ارمنستان دارد.
امکانات و نیازهای ارمنستان در زمینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، صنایع و معادن، نیروی کار ارزان، تخصص و تکنولوژی در ساخت مصنوعات و موقعیت جغرافیایی این کشور از یک سو و موقعیت مناسب ایران، تخصص و تجربه ایران در بهره‌برداری از معادن، داشتن تکنولوژی روز برای تولید برخی کالاها، منابع غنی انرژی و راه‌های مواصلاتی گسترده و از سوی دیگر ظرفیت‌های مطلوب دو کشور برای گسترش همکاری‌های اقتصادی است.
در همین راستا نیز مرکز چاپ و بسته‌بندی همدان به عنوان نماینده استان و غرب کشور با هدف معرفي توانمندي‌هاي منحصربه‌فرد استان، شناسايي بازارهاي جديد كار، كمك به توسعه و رونق فضاي كسب‌وكار کشور و توجه به شعار سال برای نخستین‌بار در نمایشگاه ارمنستان و 4مین بار در اربیل عراق پر قدرت حضور پیدا کرده است.
پیام رسانه همدان بزرگترين مركز چاپ و بنگاه كارآفريني در غرب كشور و زيرمجموعه روزنامه همدان‌پيام است كه داراي خطوط مختلف چاپ با 200عنوان که شامل چاپ نشريات غرب كشور، ماشين‌آلات و تجهيزات چاپ افست ورقي، واحد ليتوگرافي، خط كامل صحافي اتوماتيك و خط توليد ليبل و خدمات جانبي است.
اين چاپخانه مدرن‌ترين ماشين‌آلات ليبل كشور با تكنولوژي اروپايي را داراست كه هدف آن استفاده از دستگاه‌هاي به‌روز، جلوگيري از خروج ارز در حوزه چاپ و توليد ليبل و لفاف‌هاي بسته‌بندي در کشور است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.