پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 9 آذر 1402

کد خبر : 122957

 
گفتگوی اختصاصی همدان پیام با حسین اجاقی

گرافیست نهاوندی طراح‌‌ نماد‌جام جهانی
تاریخ خبر : 1401-01-16
نویسنده : معصومه کمالوند
     
 
 
     
متن خبر :


 بیست ودومین دوره جام جهانی فوتبال روزهای ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) به میزبانی قطر در قاره آسیا برگزار خواهد شد.
این جام ،بازیِ فوتبال مردان است، اماآنطور که پیداست، میزبان این بازی ها در نظر دارد از این فرصت نهایت استفاده را برای معرفی ،آداب و فرهنگ کشورش بکار بگیرد. وقتی اولویت در طراحی نماد این جام را نوع پوشش مردان این کشور  ملاک قرار می دهد و پس از آن که گرافیستِ طراحِ این نماد، طرح اولیه اش که پرنده "شاهین" است و نمادی از قطر است‌، را فرا می‌خواند و از او می خواهد که طرحی فراتر از شاهین را برای معرفی فرهنگ کشورش به تصویر بکشاند و شاهین را نمادی معروف و معرفی شده می داند، در حقیقت امیر قطر می خواهد در کنار جام فوتبال ، برای معرفی سایر شاخص های کشورش در این فرصت اقدام کند.
از سال۱۹۶۶میلادی برای هر دوره جام جهانی یک نماد انتخاب می شود.
لعیب نماد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که ۱۲فروردین ۱۴۰۱ توسط فیفا رو نمایی شد را یک جوان گرافیست ایرانی طراحی کرده است.
حسین اجاقی هنرمند نهاوندی دانش آموخته این حوزه است و کار طراحی را از سال  ۸۴ بصورت آکادمیک آغاز  و با کسب تجربه های مختلف در این رشته،سال۹۰  کارش را بصورت تخصصی ادامه و گسترش داد.
اجاقی گرافیستی که این روزها در فضای رسانه‌های ورزشي و حرفه‌ای جهان و داخلی مورد توجه قرار گرفته است، زاده ی نهاوند و متولد ۱۳۶۳است.
همزمان با رونمایی فیفا از نماد جام جهانی ۲۰۲۲قطر ،نام ایران در این فستیوال بزرگ فوتبالی در جهانی تکرار کرد.
اجاقی تحصیلکرده مقطع کارشناسی گرافیگ  شهروند نهاوندی که ۱۰سال پیش همزمان با آغاز فعالیتش در حوزه طراحی  انیمشین ، شخصیت های انیمیشنی به تهران سفر و همانجا هم ساکن شد وسابقه  همکاری و فعالیت و تولید طرح و انیمیشن باکشورهایی از جمله چین، ترکیه، اسکاتلند و اسلونی در کارنامه کاری موفق او دیده می شود و  در حال حاضر هم بصورت دور کاری در حال همکاری و ارائه کار به این کشورها در حوزه طراحی انیمیشن و شخصیت های انیمیشنی است.
او پیش از این طراحی در  پروژه سینمایی انیمیشن شنگول و منگول  بعنوان طراح اصلی ، پسر دولفینی،طراحی  سریالی که با مجموعه صبا کارشده،پروژه های کشور اسلوونی بازی های موبایلی و محتواهای تصویری را هم انجام داده و برخی هم ادامه دارد.
پیش از آنکه پای شنیدن جزئیات بیشتر این طرح و گفتگو بااین گرافیست ایرانی بنشینیم ، ایده استفاده از موقعیت این طراح برای معرفی و مطرح کردن ایران را هم می توان در جام جهانی پیش رو جدی گرفت.
اگر چه پیش از این اخباری از  برنامه ریزی دو شرکت بزرگ گردشگری بین المللی استان برای بهره‌مندی از رویداد جام جهانی فوتبال در قطر شنیده شد.
گویا برگزاری تور از  کیش و قطر به همدان برای مسافران جام جهانی از جمله این برنامه‌ریزی‌‌ها است.
که البته فعلا کیش رسما در حال برنامه‌ریزی از این رویداد به دلیل نزدیکی به قطر است.

 چگونه فیفا از شما طرح خواست؟
در دوره های گذشته جام جهانی فیفا بر اساس رزومه افراد در لینکدین،  20-30 نفر را انتخاب و به‌عنوان کاراکتر دیزاینر از آنها می خواست که طرحی را که مدنظر دارند طراحی و ارائه دهند.
برهمین مبناهم ۲سال پیش با ارسال پیامی بمن گفته شد اگر تمایل داری پروپوزال بفرست و  hdni اولیه را با تاکید بر اینکه باید طرح معرف  فرهنگ و پوشش قطر باشد ، فرستادند.

گویا طرح نخست شمارنده شاهین" بوده، چرا تغییر کرد؟
در ابتدا طرحی را با نماد شاهین انجام دادم که مورد توجه هم قرار گرفت و بعنوان ۳طرح برتر برای نماد جام جهانی انتخاب شد.
اما ایمیلی را به همراه این دو نفر از فیفا دریافت کردیم  مبنی بر اینکه «کشور قطر هیچ‌کدام از سه طرح را نپذیرفته و قصد دارد نماد جام جهانی را خودش طراحی کند و این پروژه همینجا متوقف می‌شود.»

 خواسته امیر قطر از شما چه بود؟
تا اینکه امیر قطر با اعلام نظر خود را درباره این طرح رسما وارد کار شد.
تا اینکه یک ایمیل جدید، با این محتوا که"ما یک طرح داریم و می‌خواهیم برای نماد جام جهانی، شما روی آن کار کنید." برای من ارسال کرد.

هدف امیر قطر از ارائه این ایده چه بود؟
من متوجه شدم که آنها فقط یک ایده دارند که امیر قطر آن را داده،  او می‌خواست از این رویداد برای معرفی و ایجاد شناخت بیشتر نسیت به  فرهنگ لباس و پوشش اصلی در کشورش استفاده کند.
 در مکاتبات با دفتر امیر قطر متوجه شدم از طرح شاهین من خوشش آمده اما اولویت او تبلیغ و معرفی  لباس کشورش (دشداشه) است.

با چه ایده و ابتکاری توانستید این ایده امیر قطر را اجرایی کنید؟
در نظر داشتم نمادی را که دست و پا هم داشته باشد طراحی کنم اما امیر قطر اعتقاد داشت که این نماد فقط باید یک حالت روسری داشته باشد.
چالش نخست این بود که یک روسری سفید رنگ چگونه می‌تواند تبدیل به نمادی جذاب شود و سپس چگونه می‌تواند حرکت کند و روپایی بزند و احساسات فوتبالی را نشان بدهد.
نکته دیگر اینکه لباس دشداشه قطری با آنچه در سایر کشورهای عربی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تفاوت‌های جدی دارد؛ از جمله سه گره در قسمت مشکی رنگ بالای آن و به همین خاطر مسئولان کشور قطر دقت زیادی درباره این طراحی را می‌خواستند.

 اجرا و تحویل طرح انتخابی شما در جام جهانی چند ماه طول کشید؟
دو ماه پیش طرح نهایی را به فیفا و کمیته برگزاری جام جهانی قطر تحویل دادم.
 به‌طور مثال در قسمت پایین طرح من از هنرهای زنان قطری با حنا استفاده کردم و فیفا تاکید داشت که طرح باید شلوغ‌تر باشد. در نهایت امیر قطر گفت که شلوغی پایین طرح باعث می‌شود تا توجه از خود روسری سفید رنگ برداشته شود. من هم این را به فیفا گفته بودم اما قبول نکردند و در نهایت وقتی امیر قطر این را گفت، مورد قبول قرار گرفت، که دقت  امیر در این موضوع جالب توجه بود.

آیا طرح جام جهانی تنها برنامه فیفا یا اين جام بود؟ ضمیمه دیگری ندارد؟
اگرچه طراحی لعیب به عنوان نماد جام جهانی به پایان رسیده اما کار همچنان ادامه دارد و در حال طراحی استیکرهای لعیب برای شبکه‌های اجتماعی هستیم و تحویل به فیفا و کمیته برگزاری جام جهانی قطر قرار خواهد شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.