پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 2 آبان 1399

کد خبر : 111780

 
نیمی از سوانح فوتی معابر شهری همدان عابران هستند
تاریخ خبر : 1399-06-25
     
 
 
     
متن خبر :


 پنجاه درصد سوانح منجر به فوت و ۳۰ درصد سوانح منجر به جرح معابر درون‌شهری این استان مربوط به عابران پیاده است.
رئیس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی همدان گفت: ساعت حوالی ۹ صبح دیروز یک دستگاه کامیون بنز ده تن با عابر پیاده در بلوار آیت‌ا... نجفی شهر همدان برخورد کرد که این سانحه منجر به مرگ عابر ۷۵ ساله شد.
سیدجواد حسینی در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به بالا بودن میزان تردد موتورسوار و عابر در معابر درون‌شهری درصورت تردد با سرعت غیرمجاز و بروز سانحه احتمال مرگ سانحه‌دیدگان یا قطع عضو آنها بیشتر می‌شود.
وی عنوان کرد: برخی مواقع شاهد گلایمندی مردم از فراوانی سرعتکاه‌های موجود در سطح شهر هستیم درحالی‌که نصب و ایجاد سرعتکاه یکی از ابزارهای پلیس برای کنترل سرعت غیرمجاز است.
حسینی بیان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته ایجاد موانع فیزیکی از جمله سرعتکاه در سطح شهر در کاهش سوانح ناشی از سرعت غیرمجاز تأثیر مثبت داشته است.
وی گفت: پلیس با شناسایی معابری که در طول سال میزان فوتی آنها به بیش از 5 نفر می‌رسد نسبت به رفع نقطه حادثه‌خیز و آرام‌سازی تردد در این معابر اقدام می‌کند.
رئیس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی همدان اظهار کرد: طبق آئین‌نامه حداکثر سرعت پیش‌بینی شده در بلوارها ۶۰ کیلومتر، معابر فرعی ۵۰ کیلومتر و معابر محلی و کوچه‌ها ۳۰ کیلومتر در ساعت است، مگر اینکه در معبری با نصب تابلو سرعت بیش از آئین‌نامه لحاظ شده باشد.
حسینی اظهار کرد: عامل ۳۰ درصد سوانح درون‌شهری همدان عجله و شتاب در رانندگی و تردد با سرعت غیرمجاز ۵۰ درصد شدت سوانح را بیشتر کرده است.
وی بیان کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی برای کاهش سوانح رانندگی از ظرفیت تیم‌های محسوس و نامحسوس برای رصد معابر حادثه‌خیز استفاده کرده است.
رئیس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی همدان افزود: دوربین‌های ثبت تخلف در معابر اصلی شهر همدان نصب شده است و به‌زودی با همکاری نهادهای مسئول، تعداد این دوربین‌ها افزایش می‌یابد تا بتوان به‌طور ۲۴ ساعته معابر را رصد کرد.
طبق آخرین گزارش ارائه شده از سوی پزشکی قانونی ۱۶۴ تن در سوانح رانندگی درون و برون‌شهری استان همدان از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال جان باختند که سهم معابر درون‌شهری ۲۴ فوتی است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.