پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

کد خبر : 64071

 
نقش مستشاری شهید همدانی به روایت سرلشگر همدانی

از تشکیل بسیج تا توزیع کتاب در سوریه
تاریخ خبر : 1394-07-20
     
 
 
     
متن خبر :

با شهادت سردار سرلشگر حسین همدانی در سوریه این سؤال مطرح شد که این سردار ایرانی در سوریه چه فعالیت‌های مستشاری داشته است. پایگاه خبری دفاع پرس در این‌باره نوشته است: سردار همدانی همچون شهید بروجردی معتقد به انجام فعالیت‌های فرهنگی، خدماتی و عمرانی جهت مقابله با گروهک‌ها بوده است.
سردار همدانی نیز همچون همرزم سابق خود در جبهه‌های غرب، معتقد به انجام فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، تبلیغاتی و عمرانی جهت مقابله با گروهک‌های تکفیری در سوریه بوده است.
این سردار شهید در ابتدای تابستان امسال در خصوص وضعیت سوریه بیان داشت: دشمن در سال 89 با ایجاد بحران در سوریه به دنبال آن بود تا طی مدت چهار ماه دولت قانونی سوریه را سرنگون کرده و بدین ترتیب ضمن کوتاه شدن دست ایران در مقابله با رژیم اشغالگر قدس، با تضعیف حزب‌ا... لبنان، امنیت رژیم غاصب را تضمین کند؛ ولی اکنون با گذشت چهار سال از شروع بحران، هنوز نتواسته اهداف خود را محقق شده بیابد.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که بحران در سوریه آغاز شد عده کمی از فرزندان کشورمان برای ارائه کمک‌های فکری به این کشور رفتند؛ که یکی از نتایج این حضور علاوه بر مقاومت چهار ساله در برابر تکفیری‌ها و حامیان غربی و عربی آنها، می‌توان به راه‌اندازی نوعی بسیج به نام «دفاع وطنی» اشاره کرد.
سردار همدانی گفت: «نتیجه حضور فرزندان کشورمان در عراق این بود که همانند سوریه در این کشور نیز بسیج مردمی به نام «حشد الشعبی» راه‌اندازی شد؛ نیرویی که نقش غیرقابل انکاری در پیروزی‌های به ‌دست آمده مقابل تکفیری‌ها دارند».
این فرمانده ارشد سپاه پاسداران در ادامه صحبت‌های خود پس از بیان نتایج حضور مستشاران ایرانی در عراق و سوریه، به دشمن اصلی جهان اسلام اشاره و خاطرنشان کرد:« تکفیری‌ها، سلفی‌ها و اعضای طالبان، کسانی هستند که فریب تبلیغات دروغین دشمنان اسلام، یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی را خورده‌اند؛ به همین خاطر دشمن اصلی ما آمریکا و رژیم صهیونیستی است. با توجه به اینکه طراح اصلی حمله عراق به ایران و حمله تکفیری‌ها به سوریه و عراق و هم‌چنین به ‌وجود آمدن طالبان و القاعده در افغانستان، آمریکا قرار دارد».
با توجه به سخنان این سردار شهید، شکل‌گیری دفاع وطنی و حشد الشعبی که داوطلبان سوری و عراقی جهت مقابله با گروهک‌های تکفیری هستند نیازمند فعالیت‌های فرهنگی، فکری و تبلیغاتی است. این بسیج مردمی با قرار گرفتن در کنار دولت موجب شدند تا دمشق و بغداد از خطر سقوط رهایی یابند. سردار همدانی با استفاده از تجربه بسیج مستضعفین در ایران، مدل بسیج را در سوریه سازماندهی تا در کنار ارتش سوریه به مقابله با داعش بپردازند.
 پایش رفتار و فعال‌سازی کانون‌های بسیج با محوریت فرهنگی
وی در خصوص فعالیت‌های لازم جهت شکل‌گیری دفاع وطنی بیان داشته است: بیشتر اقدامات مستشاری ایران حول محور پایش رفتار و فعال‌سازی کانون‌های بسیج با محوریت فرهنگی و حضور پرشور مردم در میدان مبارزه و مقاومت بود. ما سعی نکردیم رفتارها را مهندسی کنیم و یا از اصول و قواعد طراحی استفاده کنیم؛ بلکه به اقدام عملی برای اثبات رفتارهای وحدت‌آمیز و عزت‌آفرین پرداختیم.
وی اشاره کرد: برای افزایش معنویت، وحدت و انسجام در سوریه گروه‌هایی با نام «کشاب» را ویژه نوجوانان سنی، علوی، مسیحی و اسماعیلیه تشکیل دادیم تا از این دریچه بتوانیم مقصودمان را صریح‌تر به سمع و نظرشان برسانیم. این اقدامات به جایی رسید که خوشبختانه امروز طلبه جوان ما در استان حلب به محور کارهای فرهنگی سوریه تبدیل شده است.
مشاور فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه صدور فرهنگ دفاع مقدس و تشکیل بسیج مردمی، از دیگر دستاوردهای همکاری مستشاری ایران در سوریه است، افزود: با تشکیل بسیج مردمی، فرماندهان و مسئولانی که توسط دشمنان تضعیف شده بودند دوباره جان گرفتند و از طرفی دیگر، هراس داعش و جبهه النصره از نیروهای بسیجی ما نشان می‌دهد فرهنگ دفاع مقدس به خوبی در میان جوانان سوریه به‌عنوان یک مدل و الگو معرفی شده است.
وی افزود: کانون‌های بسیج در محله‌های اشغالی هم دست از فعالیت برنداشته و انتقال این فرهنگ باعث شده تا کارکنان ارتش سوریه که نماز و قرآن خواندن را ممنوع کرده بودند نیز به اقامه نماز و برپایی مراسم مذهبی روی بیاورند.
"جهاد البناء" تقویت روح وحدت و رفع مشکلات اقتصادی
تشکیل بسیج سازندگی با عنوان "جهاد البناء" نیز بخشی از فعالیت‌های مستشاری ایران بود که به همت جوانان سوری ایران صورت گرفت. صنعت توریسم و نفت بخش مهمی از اقتصاد کشور سوریه را در گذشته تأمین می‌کرده است که با شروع درگیری‌ها در سوریه صنعت توریسم تعطیل و بخشی از نفت این کشور به دست داعش افتاد. تشکل "جهاد البناء" باعث شده است که علاوه بر تقویت روح وحدت در سوریه بخشی از مشکلات اقتصادی این کشور نیز بدینگونه رفع شود.
سردار همدانی در این خصوص اظهار کرده است: بسیج سازندگی سوریه مردم آن کشور را بسیار امیدوار کرده است و خوشبختانه مردم کشور سوریه نیز از این اقدام انقلاب اسلامی حمایت همه‌جانبه کرده‌اند.
توزیع کتاب‌های دفاع مقدسی در سوریه
یکی از بارزترین فعالیت‌های تیم مستشاری ایران در سوریه در حوزه فرهنگی توزیع کتاب‌های دفاع مقدسی بوده است. سردار همدانی خردادماه سال گذشته در آیین رونمایی از کتاب "فقط غلام حسین باش"، گفت: تعدادی از کتاب‌های خاطرات دفاع مقدس به زبان عربی ترجمه شده و در سوریه توزیع شد،‌ تعدادی از این کتاب‌ها نیز به فرمانده نیروی هوایی سوریه اهدا شد، و او پس از مطالعه، تمایل بسیار زیادی به مطالعه و بهره‌گیری از این کتاب‌ها نشان داد. تاکنون 20 هزار عنوان کتاب دفاع مقدس به زبان عربی ترجمه شده و در سوریه توزیع شده است.‌ در نمایشگاه کتابی که چندی پیش در لاذقیه برگزار شد،‌ در همان روز اول تمامی کتاب‌های دفاع مقدس تمام شد و این بیانگر جذابیت آن است.
 شعبه‌ای از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) در سوریه
فعالیت در حوزه عمرانی بخش دیگری از اقدامات تیم مستشاری ایران در سوریه بوده است. سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) که روز جمعه 17 مهر در منزل سردار شهید همدانی حضور پیدا کرد، گفت: طی صحبتی که با سردار شهید حسین همدانی داشتیم، قرار بود شعبه‌ای از قرارگاه خاتم در سوریه تشکیل شود.
اینها پاسخ سؤالاتی در رابطه با نقش مستشاران ایرانی در سوریه به بیان سردار شهید همدانی است که روز پنجشنبه (16 مهرماه) بر اثر حادثه تروریستی در حومه حلب سوریه به شهادت رسید. به گفته سردار جزایری سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح، آمریکا مسئول شهادت سردار همدانی است. با توجه به اینکه سوریه در دوران دفاع مقدس تنها کشوری بود که از ایران حمایت کرد، بشار اسد چندی پیش گفت: رابطه بین ایران و دمشق سابقه 35 ساله دارد. حمایت ایران در کمک به سوریه در پشت سر گذاشتن این جنگ سخت، اساسی بود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.