پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 10 آذر 1399

کد خبر : 64892

 
ترنم بارش نخستین باران پاییزی
تاریخ خبر : 1394-08-10
نویسنده : سمانه جهانگیری عرش
     
 
 
     
متن خبر :

باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می‌کند.
ترنم دل‌انگیز نخستین بارش باران پاییزی در چند روز گذشته، مردم استان همدان را به ستایش خداوند فرا خواند و گرد و غبار تابستان بی آب را از چهره خیابان‌های شهرمان زدود.
به گزارش همدان‌پیام، بارش نخستین قطرات پاک باران در پاییز سال 94 مردم همدان به‌ویژه کشاورزان و دامداران را شادمان کرد.
دامداران، کشاورزان و همه قشرهاي مردم این روزها نگران از استمرار پدیده خشکسالی، دست دعا به درگاه خداوند دراز کرده و از خداوند طلب باران می‌کنند.
وضعیت آب در استان همدان به حدی کاهش یافته که کشاورزان به ویژه در برخی شهرستان‌ها برای کشت محصولات با تردید اقدام کردند.
اما از چند شب گذشته با شنیدن صدای ترنم نخستین قطرات باران پاییزی بر بام خانه‌های مردم، ضمن اینکه برخی رودهای خشک استان دوباره جاری و ساری شدند، لب‌های ترک خورده‌شان نیز یکبار دیگر طعم آب را چشید. گویی گوش آسمان زودتر از گوش زمینی‌ها فریاد «انا عطشان» این جوی‌های کوچک را شنیده بود.
جاری شدن جوی‌های آب بر روی زمین با وجود اینکه تردد را برای مردم و حتی خودروها در برخی نقاط کند کرده بود اما با این‌حال مردم دعا گوی این نعمت الهی بودند.
بارش باران تابلوی زیبایی از طراوت و شادابی را برای زمین و زمینیان ایجاد کرده بود به همین دلیل برخی‌ها هم ازاین فرصت ناب و از این آتلیه رایگان خدایی برای گرفتن عکس‌های جمعی و سلفی استفاده می‌‌کردند.
دیروز با وجود بارش شدید باران مردم به نقاط تفریحی شهر از جمله تپه عباس آباد، جاده گنجنامه و فضاهای سرسبز رفتند تا این منظره را در یاد و خاطر خود حفظ کنند.
افراد کهنسال هم با لبخندی که بر چهره‌شان نقش بسته بود به یاد پاییز سال‌های گذشته لذت دیدن این صحنه را از چشم خود دور نکردند.  به نظر می‌رسد باران با خود مهربانی و عطوفت را هم در پی دارد چرا که این بهانه‌ای بود که بسیاری ازعشاق و یا خانواده‌ها ساعاتی را در کنار هم خوش باشند.
در هر حال با چند روز بارش مکرر لب‌های خشک زمین از این نعمت خدادادی بهره گرفت و باید منتظر بارش‌های دیگر بود تا باز هم همچون گذشته شاهد جوی‌های روان چشمه‌های پر آب و رودخانه‌های جاری باشیم.
 هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در همدان
مسئول مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان با بیان اینکه بارش باران در همدان ادامه خواهد داشت گفت: پیش‌بینی می‌شود که سامانه بارشی به مرور از روز یکشنبه (امروز) از همدان خارج شود و بر این اساس از همین روز با کاهش محسوس هوا مواجه شویم. نادر پیرتاج افزود: در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه میزان بارش باران در همدان 28 میلی‌متر ثبت شده است. وی گفت: شهرستان اسدآباد با 60 میلی‌متر بارش رکوردار میزان بارش باران در استان بوده است. پیرتاج بیان کرد: در طول چهار روز آخر هفته گذشته یک‌چهارم از بارندگی سالانه استان همدان را داشتیم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.