پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 25 مرداد 1399

کد خبر : 93920

 
‌مسیر حمایت صاحبان سرمایه از میراث فرهنگی هموار شد

خانه قجری با حیات مبله و عروسک‌های رنگی
تاریخ خبر : 1398-03-01
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :

 ■ صاحب خانه نمی داند پس از ثبت چه شرایطی در انتظار خانه است                ■ مشوق مالیاتی برای حامیان آثار تاریخی

 انتهای کوچه ای بن بست جا خوش کرده است ، خانه ای که در همان بدو ورود شما را میخکوب خواهد کرد خانه ای با در و دیوار رنگارنگ سرک که می کشید حیات خانه عیان است . حیاتی مملو از عروسکهای رنگارنگ ، کوچک و بزرگ . حیاتی که مانند یک سالن بزرگ پذیرایی مبله است ، مبلهایی که گرچه رنگ کهنگی را به جان خریده اند اما چنان با دقت خاصی کنار هم قرار گرفته اند که هوش از سر آدم می برند .
عروسک های کوچک و بزرگ با گلهای رنگارنگ و حیات و فواره همه و همه چنان نگاه را درگیر می کند که هر بیننده ای از تحلیل چرایی این تصاویر وا می ماند .
صاحب خانه مردی جا افتاده مرتب ، شیک پوش و سرحال است چنان با خوشرویی از اعضای کمیته
 گردشگری دفتر مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان که برای بازدید از خانه رفته اند،  استقبال می کند که ناخودآگاه قفل سکوت من به عنوان خبرنگار در جمع باز  میشود .
آقای پورسماکی چند سالی است خانه قجری واقع شده در کوچه قصابان شهر همدان را از صاحبان پیشین خریداری کرده است و از آن پس این خانه به این شکل در آمده است و رفت و آمد فامیل و آشنایان را رونق بخشیده است.  
معماری خانه پورسماکی ریشه در دوران قاجار دارد و در دوران پهلوی به مدرسه جامی در همدان شهرت داشته است.  حالا اما این خانه در فهرست آثار ملی ثبت نیست و شاید روزی زنگار فراموشی بر آن سایه افکند و تصویر آن از اذهان پاک شود . صاحب خانه می‌گوید نمی خواهم خانه ثبت ملی شود ؛ او شاید نمی‌داند پس از ثبت شدن خانه در فهرست ملی چهع شرایطی پیش روی خانه خواهد  بود . اینجا لازم است مسئولان ورود پیدا کنند و با به ثبت رساندن خانه این میراث را ماندگار کنند .
استان همدان و شهر همدان به تنهایی مجموعه‌ای از نشانه‌های پرافتخار و قابل استناد تاریخ و فرهنگ ایرانی است و چه چیز گویاتر از اینکه شهر همدان با قدمت بیش از 3 هزار سال قدمت، نماد زنده‌ای از زندگی شهرنشینی از قدیمی‌ترین دوران تا کنون می‌باشد.
همدان در کنار حداقل 1800 اثر ماندگار تاریخی و بناهای پابرجا و استوار از اعصار مختلف که حدود نیمی از آن نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، بناهای ارزشمندی نیز دارد که متعلق به دوره‌های نسبتاً معاصر می‌باشد. و اگر چه زندگی مدرن شهری و آپارتمان‌نشینی ناخواسته به میراث گذشتگان دهن کجی می‌کند، ولیکن برخی خانه‌های تاریخی در همدان به لحاظ استحکام و زیبایی و راحتی‌های خاص خود هنوز هم قابل سکونت هستند و یا می‌شود با مرمت و بازسازی به عنوان یک جذبه تاریخی از آن بهره‌مند شد.به طور کلی در شهر همدان هم‌اینک حدود 700 هکتار بافت تاریخی باقی مانده که بیشترین ابنیه قدیمی از جمله همین خانه‌های تاریخی و کاروانسراها و حمام و مساجد و راسته بازارها در محدوده بافت تاریخی همدان واقع شده‌اند.
در همین ارتباط حدود 250 خانه تاریخی در شهرهای استان شناسایی شده که برای حفظ اغلب آن اهتمام به عمل می‌آید و یک‌چهارم از کل چنین خانه‌های زیبا و خاطره‌انگیزی که انسان را با خود به شکوه زندگی گذشتگان می‌برد، در خود شهر همدان و در محدوده بافت‌های تاریخی واقع است. متأسفانه بسیاری خانه‌ها و حتی دیگر بناهای مسکونی و غیر مسکونی در سال‌های گذشته در هجوم غفلت‌های انسانی و غیرانسانی تخریب شده و از دست رفته‌اند و بی‌خبری اصحاب رسانه نیز در گذشته روند تخریب‌های خواسته و ناخواسته بسیاری بناهای تاریخی را سرعت داده است.خوشبختانه در سال‌های اخیر با توجه به اهمیت و توسعه صنعت گردشگری و وجود افرادی تحصیل کرده و متخصص و البته علاقه‌مند در بین همکاران رسانه‌ای لزوم بازنگری در ارزش‌های فرهنگی و تاریخی در همدان بیشتر از هر زمان دیگر وارد فضای رسانه‌ای و جریان‌سازی‌های خبری شده است و خدا را شکر که روزنامه همدان‌پیام با بهره‌مندی از تیمی توانا و آگاه نسبت به جایگاه فرهنگی و گردشگری استان، در ارتباط با افکار عمومی و معرفی بناهای تاریخی و همچنین همسویی با مسئولان و متولیان سازمان حفظ میراث فرهنگی، پیشتاز و خستگی‌ناپذیر نشان داده است.
براساس قانون بودجه سال ۹۸، از این پس در صورتی که صاحبان سرمایه و کسب‌وکارها در حفظ، نگهداری و مرمت میراث فرهنگی کمک مالی کنند، این هزینه‌کرد آنها به‌عنوان اسناد مثبته نزد سازمان امور مالیاتی شناخته خواهد شد؛ موضوعی که پیش از این درخصوص ساخت مدرسه یا مسجد اعمال می‌شد. به این ترتیب، بسیاری از صنایع و کارخانه‌هایی که در اطراف بناهای تاریخی و آثار فرهنگی قرار دارند بخشی از سود سرمایه خود را به میراث تاریخی منطقه‌شان تزریق خواهند کرد؛ امری که می‌تواند گوشه‌ای از چالش کمبود بودجه در بخش میراث فرهنگی را پوشش دهد.
محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور درحالی این خبر خوش را در نشست خبری روز موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی اعلام کرد که به گفته او، پیش از این صاحبان سرمایه و کارخانه‌دارها برای اسپانسر شدن بناهای تاریخی ابراز تمایل کرده بودند اما معذوریت‌های قانونی و مالیاتی داشتند و حالا چنین مشوقی می‌تواند پای آنها را به این حوزه باز کند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.