1402-12-021402-12-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 12 اسفند 1402

کد خبر : 131077

 
انتقادها از برگزاری مجمع نظام مهندسی استان
تاریخ خبر : 1401-12-25
نویسنده : میثم میرزایی
     
 
 
     
متن خبر :


 سازمان نظام مهندسی استان همدان تاریخ 27 اسفندماه سالجاری را برای برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی عادی سالیانه انتخاب کرده‌است، تاریخی که در بحبوحه شب عید بوده و 3 روز به عید باقی مانده‌است، البته پیشتر و در تاریخ 18 اسفند ماه نیز نخستین فراخوان داده شده بود که بنا بر اعلام سازمان نظام مهندسی در این تاریخ، مجمع به حد نصاب نرسید و برای همین به تاریخ بعدی یعنی 27 اسفند منتقل شد اما آنچه که باعث انتقادات و اختلافات در درون اعضای نظام مهندسی شده‌است، که چه تاریخ 18‌اسفند ماه و چه تاریخ 27 اسفند، هیچکدام از تاریخ‌های مذکور دارای جنبه قانونی نیستند، زیرا در شیوه‌نامه برگزاری مجامع عمومی سال1397 قید شده‌است که تاریخ برگزاری مجمع عمومی از نوع عادی باید در 9 ماه نخست سال باشد، اما تاریخ های 18 و 27 اسفند هیچ‌یک جزو 9 ماه نخست سال نبوده و برای همین این مجمع در این تاریخ دارای جنبه قانونی نمی‌باشد.

در تاریخ 16 بهمن ماه سالجاری، 3 نفر از بازرسان سازمان نظام مهندسی در نامه‌ای به ریاست سازمان نظام مهندسی در خصوص تاریخ برگزاری و مغایرت آن با شیوه‌نامه برگزاری هشدار دادند.

همچنین در تاریخ 20 اسفند سالجاری نیز، ایوب اسداللهی مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در نامه‌ای برگزاری مجمع در تاریخ‌های مذکور را تأیید نکرد.

از سوی دیگر در تاریخ 23 اسفند ماه نیز یکی از بازرسان سازمان نظام مهندسی استان همدان، ریاست سازمان نظام مهندسی به تمکین از قانون در برگزاری مجمع دعوت کرد.

با تمام این توصیفات و بحث‌های صورت‌گرفته پیرامون برگزاری مجمع در تاریخ تعیین شده و انتقاداتی که برخی اعضای سازمان نظام مهندسی داشتند (به دلیل زمان برگزاری) اما سازمان نظام مهندسی بی‌اعتنا به انتقادات، فرم وکالتنامه‌ای جهت حضور افرادی که امکان حضور در جلسه مجمع را ندارند در سایت اینترنتی سازمان نظام مهندسی قرار داد تا از این طریق بتوانند یک جانشین برای خود در این مجمع معرفی کنند.

برخی از اعضای نظام مهندسی معتقدند که علت اصرار بر برگزاری مجمع از سوی سازمان نظام مهندسی، مصوب نمودن ردیفی برای افزایش درامد سازمان در بودجه سال آینده است. که این ردیف مغایر با ماده37 قانون نظام مهندسی است.

آنها می‌گویند که افراد زیادی امکان حضور در تاریخ 27 اسفند را ندارند و برای همین این ردیف درامدی در سال آینده از این طریق به راحتی مصوب می‌شود زیرا در شیوه‌نامه برگزاری مجمع آمده‌است که برگزاری نوبت دوم مجمع حتی با حضور اقلیت حاضر در جلسه رسمی می‌شود.

گفتنی است که سازمان نظام مهندسی استان همدان حدود 10 هزار عضو داشته و به‌تازگی به دلیل برخی مشکلات مالی که به وجود آمده با برخی مسائل در تأمین هزینه‌ها مواجه شده‌است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.