1402-07-021402-07-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 12 مهر 1402

کد خبر : 131957

 
آغاز تعمیر بخش تخریب شده در سال گذشته

برج قربان تعطیل شد
تاریخ خبر : 1402-02-20
     
 
 
     
متن خبر :


بخشی از دیوار حیاط برج قربان در زمستان ۱۴۰۱ تخریب و به علت بازسازی دیوار محوطه، برج قربان به صورت موقت تعطیل است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان در این زمینه در گفتگو با همدان پیام گفت:  سال گذشته به دلیل رطوبت ناشی از بارش ها بخشی از دیوار حیاط برج قربان فرو ریخت که در تعطیلات عید بازسازی محوطه این گنبد آغاز شد و هنوز به اتمام نرسیده است. اتابک صفری عنوان کرد : تعمیرات این گنبد دلیل اصلی تعطیل این مکان است چراکه امنیت گردشگران و مسافران برای ما خیلی مهم است.

وی گفت : برج قربان به صورت دائمی باز نیست هفته ای چهار روز برنامه های فرهنگی از جمله انجمن شاهنامه خوانی و نظامی خوانی در این مکان برگزار می شود و دفتر برج قربان به عنوان خانه تشکل های میراث فرهنگی فعالیت هایی برگزار می کند که بازدید برای همه علاقه مندان آزاد است.

صفری عنوان کرد : علاوه بر آن شماره تماس یکی از فعالان در فضاهای مجازی ثبت شده است که مسافران با تماس و هماهنگی می توانند از برج قربان بازدید کنند.
وی گفت : بخشی از حیاط مدرسه همجوار با این محوطه مربوط به برج قربان است که به آموزش و پرورش تکلیف شده که آن بخش را به میراث فرهنگی الحاق کند که متاسفانه اراده ای از میراث فرهنگی برای گرفتن آن انجام نشده و آموزش و پرورش نیز برای این بخش فعالیتی انجام نداده است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان افزود : این بنا یکی از آثار کم نظیر به جا مانده از دوره سلجوقی است که دارای یک گنبد دوپوش با ویژگی‌های منحصر به فرد معماری از این دوره است. علاوه بر موضوع معماری، این فضا در دوره های مختلف جایگاهی برای اجرای مناسک آیینی مردم همدان بوده است.

وی همچنین افزود : سرداب برج قربان محل دفن و آرامگاه تعدادی از امرای سلجوقی است این بنا نخستین بار در اوایل دوره پهلوی اول مرمت شده و بعدها به ثبت ملی می‌رسد و بار دوم در اواخر دهه هفتاد این بنا به طور کامل مرمت شده و در معرض بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

گفتنی است ، برج قربان از آثار قرن هفتم و هشتم هجری و مدفن شیخ الاسلام حسن ابن عطار و جمعی از امرای سلجوقی (۴۸۸ تا ۵۶۷ هـ ق) است.

درباره علت نام گذاری این بنا به برج قربان معروف است که در جریان شورش افاغنه در اواخر دوره صفویه، فردی به نام «قربان» این محل را سنگرگاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران، از اهالی محل دفاع کرده است. از این رو بقعه به نام او شهرت یافته است.در سال ۱۳۱۲ در حین انجام تعمیرات، در زیر برج سردابی یافتند که همه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشتند.

این مکان تاریخی نسبت به سایر اماکن گردشگری مخاطب کمتری دارد و در مقاطع خاص زمانی وفصلی همچون ایام نوروز و با پیک ورود مسافران یا مناسبت خاصی باشد گشوده می شود.

این مکان بیشتر محلی برای نشست های ادبی و فرهنگی استان است و جلسات انجمن های ادبی ، شاهنامه خوانی و سعدی پژوهی و هر نشستی که انجمن ها درخواست کنند در اختیار آنها قرار می گیرد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.