پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 137204

 
اپیدمی بورس
تاریخ خبر : 1403-01-09
نویسنده : غزل اسلامی
     
 
 
     
متن خبر :


تاریخ در حال تکرار است.
بسیاری از تحلیلگران بازار معتقد هستند در صورت ادامه روند سیاسی-اقتصادی فعلی کشور، بورس یکی از بازارهای پرطرفدار در سال‌جاری خواهدبود.

اما پیش‌نیاز ورود به این بازار داشتن یکسری اطلاعات است تا علاوه بر اینکه سهامداران دچار ضرروزیان نمی‌شوند و سرمایه اولیه خود را حفظ می‌کنند، بهره و سود موردنظر خود را کسب کنند.

غالب جامعه در خاطر دارند که روند صعودی بورس در دوره پیش از حوالی پائیز سال۹۸ آغاز شد و مرداد و شهریور۱۴۰۰ به اوج خود رسید. این وسط تعداد زیادی از سهامداران بورس به دارایی چشمگیری دست یافتند. بسیاری از آنها تاچند۱۰ برابر بیشتر از سرمایه‌ای که وارد بورس کرده بودند برداشت کردند. اما عامه مردم پس از اینکه بورس در ماه‌های پایانی و در اوج سیر می‌کرد وارد بورس شدند.

در فصل بهار۱۴۰۰ تبلیغات بسیار موثر و گسترده‌ای از سوی برخی مقامات کشور و از طریق صداوسیما منتشر شد. با اعتماد شکل‌گرفته در جامعه، صف‌های طولانی مقابل پست‌بانک‌ها تشکیل شد تا متقاضیان خرید سهام ثبت‌نام کرده و وارد بورس شوند.

همان‌ها نیز در مدت بسیار کم باقیمانده با خرید هرنوع سهامی به سودهای قابل توجهی دست یافتند اما درست زمانی که نقطه خروج از بورس بود طمع سبب شد، به قصد کسب سود بیشتر، منتظر افزایش بیشتر شاخص بورس و قیمت سهام‌ها بمانند.

حتی بسیاری از آنها با فروش دارایی‌هایی مانند مسکن، خودرو و مغازه وارد بورس شده بودند اما با تاخیر در فروش سهام و به دلیل طمع ذاتی که در چنین بازارهایی در نقطه اوج قیمت‌ها به‌وجود می‌آید، عمده بورسی‌ها پشت صف‌های فروش ماندند و یک‌شبه با سقوط بورس، ورشکسته شدند. چنین اتفاقی سبب ایجاد بدبینی نسبت به بازار سرمایه در جامعه شد.

اما آنها که با بازارهای مالی آشنایی دارند، می‌دانند ک نقطه ورود به بازار سرمایه، ارز دیجیتال، خرید طلا، ارز و خودرو [برای گرفتن سود در کوتاه‌مدت] چه زمانی است و در چه نقطه‌ای باید سود خود را ذخیره کرده و از بازار خارج شوند.

اکنون چندماه است که روند صعودی بورس آغاز شده و به‌نظر می‌رسد بزودی بورس به یکی از بازارهای پرطرفدار در سال‌جاری تبدیل شود.

 اوج قیمت‌ها در بورس احتمالاً در ماه‌های پایانی۱۴۰۳ و ابتدایی سال۱۴۰۴ باشد. بسیاری از [به اصطلاح] بورس‌بازان هم مدتی است سهام‌های موردنظر خود را خریداری کرده و منتظر صعود آن هستند.

طبق تجربه، زمانی که این افراد به سود قابل توجه دست بیابند و اطرافیان از نزدیک شرایط مالی آنها را ببینند احتمال دارد با سرمایه‌های هنگفتی به قصد کسب ثروت یک‌شبه وارد این بازار شوند.

اما این نکته درنظر گرفته شود که یا هیچگاه نباید وارد بازارهای پرریسکی چون بورس و ارزهای دیجیتال شد و یا اگر قصد سرمایه‌گذاری و کسب سودهای کوتاه‌مدت وجوددارد باید به زمان ورود به هریک از این بازارها دقت کرده و نوع سهام و ارزی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شود با اطلاعات کافی انتخاب شود.

تا زمانی که هر فردی به نحوه عملکرد بازارهای مالی مسلط نیست و نمودارهای سبز و قرمز آنها را ندیده و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال بلد نیست نباید با کل سرمایه وارد این بازارها شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.