پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 26 تير 1403

کد خبر : 134002

 
گزارش همدان‌پیام از قیمت‌های بالا در رستوران‌های همدان

اینجا غذا پرسی چند؟
تاریخ خبر : 1402-06-05
نویسنده : غزل اسلامی
     
 
 
     
متن خبر :


 با اینکه تورم هتل و رستوران‌های همدان در یک‌سال منتهی به اسفند 1401 رتبه 24کشور را دارد اما قیمت غذاهای رستورانی در شهر همدان نسبت به بسیاری از شهرهای کشور و مخصوصاً شهرهای استان‌های همجوار گران‌تر است.

براساس گزارش‌های میدانی و رصد قیمت‌ها از اسنپ‌فود، قیمت غذا در تعدادی رستوران و فست‌فود در شهرهایی مانند تهران، لاهیجان، کیش و سنندج، بالاتر از همدان است اما عموماً قیمت غذا در رستوران‌های مراکز استان‌ها ارزان‌تر از رستوران‌های همدان هستند.

یک شهروند همدانی گفت: اغلب مردم فکر می‌کنند غذا در شهرهای شمالی کشور بسیار گران‌تر از همدان است. درصورتی‌که واقعاً این‌طور نیست خدماتی که آنها می‌دهند بسیار متفاوت از همدان است. آنها گوشت بیشتر و باکیفیت‌تر در غذاها استفاده می‌کنند و سرویس‌های جانبی بیشتر و کیفیت‌تر مانند ماست محلی، گردو، باقالی و زیتون محلی و ... می‌دهند که اگر همان سرویس در همدان ارائه شود حداقل 2برابر پول می‌گیرند.

وقتی غذاهائی مانند ماهی یا کباب چنجه در رستوران‌های معمولی اغلب شهرهای شمالی سفارش می‌دهیم نمونه‌اش در همدان وجود ندارد. اما ممکن است بعضی از رستوران‌ها و فست فودها در بعضی شهرهای شمالی غذای بسیار گران‌تری ارائه بدهند تا جایی که بعضی غذاها در رستوران‌های معمولی در این شهرها بسیار گران‌تر از رستوران‌های خوب همدان هستند.

یک شهروند دیگر که در اردیبهشت ماه به شیراز و اصفهان سفر کرده هم گفت: غذاهای رستوران‌های بیرون‌بر در شیراز هرکدام حداقل 10تا 20هزار تومان ارزان‌تر از همدان بودند. بهترین سالاد شیرازی با حجم زیاد نهایتاً 20هزار تومان بود که همان سالاد در همدان اولاً نیست اما اگر هم باشد حداقل 40هزار تومان خواهدبود. چون چند قاشق سالاد شیرازی را در همدان 20هزار تومان می‌فروشند. اما غذا در باغ‌رستوران‌های نزدیک به مکان‌های گردشگری شیراز بسیار گران‌تر از باغ‌رستوران‌های همدان بود که باعث می‌شد نتوانیم در این رستوران‌ها غذا بخوریم.

به‌عنوان مثال ارزان‌ترین غذا چلوکباب کوبیده 200گرمی بدون ارزش افزوده حداقل 280هزار تومان بود اما یک چلوکباب کوبیده 120گرمی در تهیه غذاهای حوالی همان رستوران‌ها 90 تا 100هزار تومان بود. همین غذا در تهیه غذاهای همدان هم بین 110تا 120هزار تومان است. یا به‌عنوان مثال، کلم‌پلو غذای سنتی شیراز است که در معروف‌ترین و پرمشتری‌ترین رستوران شیراز که هم بیرون‌بر بود و هم صندلی‌های زیادی برای نشستن داشت 110هزار تومان بود. در این غذا بیشتر از 20عدد گوشت قل‌قلی استفاده شده بود و حجم زیاد آن برای 2خانم که غذای متوسط و بیشتر می‌خورند کافی بود. به‌نظر ما 120هزارتومان برای چنین غذای باکیفیتی بسیار کم بود. آنجا چلوکوبیده هم 90هزارتومان بود.

خانمی هم که در نوروز به قشم سفر کرده، گفت: قیمت غذا در رستوران‌های درجه یک و 2قشم نسبت به رستوران‌های تقریباً مشابه در همدان ارزان‌تر بود. به‌عنوان مثال چلومیگو در رستوران بومگردی درجه یک و معروف خارج از شهر 300هزار تومان بود اما در همدان چنین غذائی وجود ندارد و در فست‌فودها 12عدد میگو فراوری شده و کمی سیب‌زمینی سرخ‌شده 300هزار تومان است. یعنی به لحاظ مقدار و کیفیت اصلاً قابل مقایسه نیست. اما در همین رستوران زرشک پلو با مرغ 130هزار تومان بود و در رستوران درجه یک همدان این غذا 180هزار تومان است. سرویس‌دهی در رستوران‌های این جزیره توریستی کاملاً متفاوت از همدان است اما اگر درست دقت و حساب کنیم، می‌بینیم که بسیار ارزان‌تر از همدان است. در بهترین و گران‌ترین بومگردی قشم با موسیقی زنده و محلی دیدنی، یک بشقاب غذای دریائی بحرینی حداقل 3نفره، یک میلیون و 150هزارتومان بود؛ این گران‌ترین غذا در این جزیره بود.

غذاهای کبابی هم در این بومگردی‌های لوکس و دیدنی از قیمت منوهای رستوران‌های درجه یک مبلغی پائین‌تر بود، اما سرویس‌دهی به مراتب بهتری داشتند.

یک شهروند همدانی که به تازگی از مشهد و قزوین بازگشته نیز بر اینکه قیمت غذا در رستوران‌های این 2شهر ارزان‌تر از همدان بود، تأکید ‌کرد و گفت که به‌نظرم هم به لحاظ حجم و هم قیمت تفاوت زیادی بین این شهرها وجود دارد. در رستوران‌های چند شهری که به تازگی غذا خورده‌ام قیمت‌ها پائین‌تر و حجم بیشتر بوده است.

یک مسافر اهل لاهیجان هم که به همدان سفر کرده، گفت: ما هر وقت به همدان می‌آییم از پائین‌بودن قیمت‌ غذا لذت می‌بریم. اینجا قیمت پیتزا بسیار پائین است و ما هرشب در رستوران‌های ایتالیائی و فست‌فودهای خوب شهر پیتزا و سالاد می‌خوریم. هرچند در لاهیجان و رشت یکسری فست‌فودها با کیفیت متفاوت وجود دارد ولی به هرحال ما از قیمت‌های پیتزا در همدان خوشحالیم.

رصد قیمت غذا در اسنپ‌فود شهرهای مختلف از جمله اهواز، قزوین و تهران نشان می‌دهد که اغلب غذاهای بیرون‌بر در قزوین ارزان‌تر از همدان هستند، اما غذا در رستوران‌های تهران نزدیک به 2برابر گران‌تر از همدان هستند. اما یک همدانی گفت: در بسیاری از رستوران‌های بیرون‌بر تهران کیفیت غذا به اندازه کیفیت رستوران‌های درجه یک همدان است ولی قیمت‌ها پائین‌تر از این رستوران‌ها هستند. در مواردی هم که کیفیت غذاها نزدیک به کیفیت رستوران‌های بیرون‌بر معمولی همدان هستند قیمت‌ها چند 10هزار تومان گران‌تر هستند.

یک کارشناس تورم گفت: به جز یکی 2سال گذشته، تورم در همدان جزو رتبه‌های یک تا 3کشور بود. هماهن‌طور که بارها در این روزنامه هم خواندم در اغلب مواقع هتل و رستوران‌ها بیشترین تورم در استان را دارا بودند. در سال گذشته هم رتبه تورم هتل و رستوران‌ها بعد از شیر، پنیر و تخم‌مرغ، روغن‌ها و گوشت و انواع خوراکی‌ها بالاترین رتبه تورم را دارد و اگر توجه کنید بیشترین تورم سال 1401 مربوط به انواع موادغذائی است. پس اگر مردم درباره تغییر ماه به ماه قیمت در رستوران‌ها گله دارند به این دلیل است که قیمت این اقلام روزانه تغییر می‌کرد و همچنان این تغییرات وجود دارد و باعث می‌شود قیمت غذا در رستوران هرماه یا 2ماه یک بار تغییر ‌کند.

وی درباره رتبه 24تورم استان همدان توضیح داد: در کل همدان جزو شهرهای گران کشور است. اجاره مغازه اینجا بسیار بالاست. در اغلب خریدها مانند پوشاک، ظروف، لوازم خانگی، غذا و ... همیشه جزو گران‌‌ترین شهرها بوده‌ایم. اگر هم می‌بینید تورم رستوران‌ها در سال گذشته نسبت به اغلب استان‌ها پائین‌تر بوده اما همچنان مسافران همدانی و گردشگران سایر شهرها از قیمت بالای غذا در همدان صحبت می‌کنند به این دلیل است که نرخ تورم همدان در سال‌های گذشته اغلب رتبه نخست تا سوم کشور بوده و این گرانی همچنان پابرجاست.

حالا ممکن است همدان در سال 1401 با 72/2 درصد تورم هتل و رستوران‌ها از آخر هشتمین استان باشد اما تورم سال‌های گذشته سبب شده قیمت‌ها در همدان بالاتر از سایر استان‌ها باشد. 

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.