پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 2 ارديبهشت 1403

کد خبر : 126959

 
خسارت میلیاردی به کسب وکارهای اینترنتی
تاریخ خبر : 1401-07-11
نویسنده : فاطمه امیری
     
 
 
     
متن خبر :


 در روزهای اخیر محدودسازی اینترنت و فیلترینگ شبکه های اجتماعی در ایران به موضوعی آزاردهنده برای عموم مردم تبدیل شده است اما این امر برای برخی کسب و کارها حکم بریدن نان را داشته است و سال های گذشته پلتفرم هایی نظیر تلگرام، واتساپ و اینستاگرام بستری مناسب برای راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی در ایران بودند که مورد استقبال قابل توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته اند.

 در آخرین گزارش معاونت پژوهشی سازمان امور مالیاتی در این ارتباط ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۱۱۲ درصد و تعداد کاربران آن ۹۴ میلیون نفر اعلام شده و در این گزارش آمده است بیش از یک میلیون صفحه فارسی از طریق اینستاگرام کسب درآمد حداقلی دارند.

با محدود سازی اینترنت در هفته های اخیر درآمد این کسب و کارها نزدیک به صفر رسیده و آنها در خطر تعطیلی قراردارند این در حالی است که دولت نیز از این اقدام زیان کلانی دیده است؛ نت بلاکس اعلام کرده که قطعی اینترنت در ایران ساعتی یک و نیم میلیون دلار معادل ۴۵ میلیارد تومان زیان اقتصادی به کشور وارد می‌کند. یعنی روزی هزار میلیارد تومان و در مجموع این ۱۱ روز، رقمی معادل ۱۱ هزار میلیارد دلار که بیش از اندازه یکسال درآمد نفتی کشور است.

اشتغال زایی برای مردم یکی از برنامه های اصلی دولت ها بشمار می آید و رقم اشتغال یک میلیون نفر در اینستاگرام عدد بسیار بزرگی است که برای تحقق آن در کشور برنامه ها و اعتبارات کلانی مورد نیاز است بنابراین توجه به این بحران دارای اهمیت بالایی است.

 موج بیکاری فعالان کسب و کار مجازی
به تبع کشور ، همدانی ها نیز دارای فعالیت های اقتصادی گسترده ای در فضای مجازی بخصوص اینستاگرام بودند و از این راه کسب درآمد می کردند یکی از این افراد خانم خانه داری است که با تهیه کیک و شیرینی در خانه برای خود درآمدی ایجاد کرده بود.

 حسینی پیرامون مشکلات خود در این روزها می گوید: با فیلتر یکباره اینستاگرام مشتری های خود را از دست دادم و مواد اولیه که برای تهیه کیک و شیرینی خریداری کرده بودم خراب شدند.

وی در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: من از این راه زندگی خود و خانواده ام را تأمین می کنم و حداقل قسط های خود را با این درآمد پرداخت می کردم حالا با مشکل جدی مواجه شده ام و نمی دانم باید چه کار کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا از شبکه های اجتماعی داخلی برای ادامه کسب و کار خود بهره نمی گیرد گفت: شبکه های داخلی که مورد استقبال مردم قرار نگرفته اند از طرف دیگر من در اینستاگرام به مدت 3 سال بود فعالیت می‌کردم تا صفحه ام رونق گرفت و اعتماد مخاطبان جذب شد الان باید از صفر شروع کنم.

یک جوان 30ساله نیز که در اینستاگرام و واتساپ در حال کسب درآمد بوده است در این زمینه به خبرنگار ما می گوید: من از طریق اینستاگرام سیر همدان را در سطح کشور بفروش می رساندم اما الان بیکار شده ام.

محمد جوادی ادامه می‌دهد: من در طول فعالیت در اینستاگرام توانسته بود از سراسر کشور مشتریانی پیدا کنم که برای آنها سیر می فرستادم همچنین از طرق واتساپ با متقاضیانی از دیگر کشورها مانند پاکستان آشنا شدم و برای آنها نیز محصولات همدان را ارسال می کردم که باعث افزایش درآمدم شده بود و حتی برای امسال فرم خوداظهاری مالیات پر کردم اما الان با مشکلات اینترنت به یک فرد بیکار تبدیل شده ام.

 کسب و کار با اینترنت گره خورده است
یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات در این زمینه به خبرنگار ما می گوید: امروزه فضای کسب و کار با اینترنت گره خورده بطوریکه اگر کسب و کاری در فضای مجازی فعالیت نداشته باشد بخش بزرگی از بازار خود را از دست می‌دهد. هادی مظاهری ادامه می دهد: استفاده از فضای مجازی برای کسب و کار یک امر اجتناب ناپذیر است چراکه سلیقه نسل های جدید متفاوت شده و میل به خرید از فضای مجازی و اعتماد به اینگونه خرید ها افزایش بسیاری داشته و از سوی دیگر فضای مجازی محدودیت های مکانی را برای جذب مشتری از بین برده که سبب گسترش بازار و سودآفرینی بیشتر می شود.

وی ادامه داد: با این تفاسیر دولت بایست این نیاز را شناسایی می کرد و فضایی متناسب با نیاز برای مردم داخل کشور ایجاد می کرد تا بتوانند کسب و کار خود را در آن فضا راه اندازی کنند ولی به دلیل خلاء زیرساخت در این زمینه مردم به شبکه های اجتماعی خارجی که عموما دارای قابلیت های بالایی بوده و مردم دنیا و نه تنها ایران از آنها استقبال کرده اند رفته اند و توانسته اند با ابتکار خود به کسب درآمد بپردازند در این میان ورود دولت برای محدودسازی اینترنت سبب بروز نارضایتی می شود و نیاز است که تدبیر ویژه ای دراین خصوص صورت گیرد.

وی ادامه داد: علیرغم اقدامات صورت گرفته تا کنون شبکه اجتماعی متناسبی با نیاز کسب و کارها در ایران ایجاد نشده است و شبکه های فعلی نیز با رویکرد کسب سود بالا نتوانسته اند اعتماد مخاطبان را به خود جلب کنند.

 آمار کسب و کارهای اینترنتی همدان در ابهام
خبرنگار همدان پیام در خصوص تعداد کسب و کارهای اینترنتی در همدان و میزان زیان فعالان این عرضه با ماهیار عطار سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تماس هایی داشت که وی در پاسخ به این پرسش گفت: برشی از تعداد فعالان کسب و کار اینترنتی در همدان در این اداره کل موجود نیست. در ادامه پیگیری ها ، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای همدان نیز در این زمینه پاسخگو نبود.  اما مدیرکل امور مالیاتی استان در خصوص اخذ مالیات از فعالان کسب و کار اینترنتی به خبرنگار ما گفت: بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر فعالیت حدود 100 کسب و کار فعال و دارای مجوز از این وزارتخانه در فضای مجازی ، نسبت به دریافت مالیات از این کسب و کارها اقدام شده است.

وجیه ا... ذکوری ادامه داد: بر اساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره معیار حساب‌های تجاری چنانچه فردی یک حساب بانکی با بیش از 100 واریزی و مبلغ 35 میلیون تومان به بالا داشته باشد آن حساب تجاری است و مشمول مالیات می شود این از اهداف مهم این مصوبه که از سال 1401 قابلیت اجرایی دارد شناسایی کسب و کارهای اینترنتی است و این کسب و کارها را شفاف می کند. با این وصف و علیرغم زیان بالای کسب و کارهای مجازی روز گذشته وزیر ارتباطات وعده داده است که به دنبال توسعه زیرساخت‌ها برای فعالیت کسب‌وکارهای مجازی هستند.


 

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.