پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 26 تير 1403

کد خبر : 133855

 
شهردار همدان خبر داد

جابجایی مشاغل و سوغات سراهای ابتدای بلوار شهید همدانی
تاریخ خبر : 1402-05-29
     
 
 
     
متن خبر :


نشست تبیینی طرح ساماندهی مشاغل بلوار شهید همدانی با حضور دادستان همدان، شهردار، رئیس شورای اسلامی شهر و‌ فرمانده نیروی انتظامی شهرستان و برخی مدیران شهرداری همدان برگزار شد.

در این جلسه شهردار همدان با تاکید بر رفع اختلافات بین شهرداری و صاحبان سوغات سراها گفت: طبق جلسات مختلف مقرر شد مطابق با ضوابط مدیریت شهری و با همراهی و رفتار صادقانه از سوی دو طرف بتوانیم مشکلات فی مابین را حل کنیم.

وی با بیان اینکه شهر همدان توسعه یافته و مثل قبل نیست افزود: طرح جامع شهر توسط مشاور طرح تهیه و توسط شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب و اعلام می شود و ما هم طبق ضوابط اعلام شده عمل می‌کنیم و مصوبات شورای همتای استان در راستای رفع ترافیک این نقطه باید اجرایی شود.

 سید مسعود حسینی با اشاره به ساخت مغازه‌های با نمای زیبا و کیفیت بالا توسط شهرداری در وسط بلوار شهید همدانی اظهار داشت: طبق مصوبه شورای همتای استان و رای اعلامی کمیسیون بند بیست ماده ۵۵ ، این سوغات سراها باید پلمپ شوند و  برای اینکه  مغازه داران با مشکلات معیشتی روبرو نشوند مغازه ها را آماده کردیم و به تکلیف خودمان عمل کرده ایم.

وی با بیان اینکه توسعه شهر هزینه دارد افزود: تقاضاهای صاحبان سوغات سراها در شورای اسلامی شهر و کمیسیون ماده پنج مطرح و قرار است مغازه ها  به صورت پنج ساله به این مغازه داران واگذار شود و در بحث قیمت گذاری طبق نظرات کارشناسی عمل می شود تا حق کسی ضایع نشود. شهردار همدان جابجایی سوغات سراهای بلوار همدانی را لازم الاجرا دانست و تصریح کرد: مشاور طرح برای نقطه به نقطه اینجا طرح گذاشته و طبق ضوابط شهری این معبر برای تردد شهروندان و کاهش ترافیک باید باز شود و مغازه ها جابجا شود.

در ادامه این جلسه  رئیس شورای اسلامی شهر همدان ضمن تقدیر از حضور مسئولان ذی ربط که دغدغه حل مشکلات شهر و شهروندان را دارند اظهار داشت: ما مشکلات مغازه داران و سوغات سراهای ابتدای بلوار شهید همدانی را درک می کنیم اما انتظار داریم برای حل مشکلات ترافیکی و سد معبری که در اینجا به وجود آمده با مدیریت شهری و مسئولین همکاری کنند.

محمود مسگریان با تاکید بر این موضوع که این مغازه ها منبع درآمد صاحبانشان است گفت: به دلیل حضور این سوغات سراها از سالها پیش، جابجایی آنها کار سختی است و قطعا آسیب هایی خواهد داشت اما اعتقاد بر این است که رشد و توسعه شهر و رفع مسائل نیازمند هم افزایی و نزدیکی بین جامعه و مدیریت شهری است.

وی ضمن تاکید بر رعایت حقوق مالکان افزود: تلاش می‌کنیم با تمدید مهلت سه ماهه و پیگیری مشکلات کسبه سوغات سراها در کمیسیون ماده پنج و شورای شهر حقوق این عزیزان تضییع نشود.

 مسگریان افزود: صاحبان سوغات سراها باید برای تسهیل در عبور و مرور و رفع ترافیک با مسئولین همکاری کنند و ما هم به نمایندگی  در شورای شهر تلاش می کنیم در قالب لوایح ارسالی به این افراد کمک کنیم تا کمتر با مشکلات معیشتی و قانونی مواجه شوند.

دادستان همدان نیز  با تاکید بر جابجایی سوغات سراها در ابتدای  بلوار  شهید همدانی که باعث معضلات ترافیکی شده عنوان کرد: رعایت نظم و انضباط  و قوانین در شهر برای همه لازم الاجراست و متاسفانه طبق گزارش های ارسالی وجود این مغازه ها باعث ترافیک شدید در ایام مناسبتی  و عادی برای شهر و شهروندان و مسافران شده است.

حسن خانجانی موقر درک دغدغه های صاحبان سوغات سراها را پراهمیت دانست و تصریح کرد: باید تلاش شود حقوق مالکان تضییع نشود و قانون هم راه حلهای لازم را گذاشته که باید در قالب هیئت کارشناسی سه نفره مشکلات ملکی و قانونی رفع گردد.

مدیر منطقه سه شهرداری همدان همچنین  گفت: با هدف باز کردن گره ترافیکی در ورودی شهر از سمت تهران، اجرای پروژه ساماندهی در ابتدای بلوار شهید همدانی در اوج سفرهای تابستانی و در آستانه اربعین حسینی و آغاز تردد میلیونی خودروها در این محور در دستور کار شهرداری همدان قرار گرفته است.

. وی افزود: توقف اتوبوس‌ها و خودروهای سبک و سنگین مقابل مغازه‌های خدماتی در وضعیت فعلی باعث تنگ شدن معبر و کندی تردد و ایجاد گره ترافیکی در این شاهراه حساس غرب کشور شده که حل این معضل همواره مطالبه چندین ساله شهروندان و مسافران بوده است.

فیضی منش تأکید کرد: با برگزاری جلسات متعدد و رایزنی با مالکان و کسبه این منطقه به دنبال جلب مشارکت و حفظ منافع این شهروندان در اجرای این طرح مهم شهری بوده ایم تا همه گزینه‌های جایگزینی برای این کسبه فراهم شود.

وی تصریح کرد : در راستای مصوبه شورای ترافیک استان و آرای کمیسیون بند بیست ماده پنجاه و پنج و کمیسیون ماده صد رای جابجایی به این افراد ابلاغ شده و باید اقدامات لازم برای جابجایی را انجام دهند.

فیضی منش با بیان اینکه علیرغم وجود نیاز شدید به اجرای پروژه‌های مختلف در سطح منطقه سه گفت: شهرداری هیچ تکلیفی برای ساخت مغازه برای کسبه نداشت ولی پروژه ساخت مغازه ها با سرعت و کیفیت بالا احداث شد.

وی فصل الخطاب را اجرای قانون دانست و تصریح کرد: مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی که توسط استاندار به شهردار ابلاغ می شود باید اجرا شود و طبق نقشه های مصوب ۱۱۰ متر از معبر برای تسهیل در عبور و مرور آزاد شود.

وی افزود: پلمب مغازه‌ها و سازه‌های موقت خدماتی به مسافران که وضعیت مناسبی از حیث زیبایی در این ورودی مهم شهر نداشتند پس از اخطارهای قانونی و در راستای اجرای حکم ماده 20 انجام پذیرفت.

مدیر شهرداری منطقه 3  در پایان از همکاری مالکان و کسبه و مساعدت‌های دادستان همدان، رئیس شورای اسلامی شهر و رئیس پلیس شهرستان همدان قدردانی کرد.


لازم به یادآوری است در پایان نمایندگان صاحبان سوغات سرا های بلوار شهید همدانی به طرح مشکلات و مسائل خود از جمله مسائل معیشتی، ملکی و قانونی و عدم وجود زیرساخت‌های لازم از جمله آب ، برق و گاز در مغازه های جدید پرداختند و دستورات لازم برای پیگیری و رفع مسائل توسط مسئولین حاضر در جلسه صادر شد.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.