پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 31 شهريور 1402

کد خبر : 124945

 
همدان یک تیم به لیگ برتر بدهکار است!
تاریخ خبر : 1401-04-26
نویسنده : سلیمان رحیمی
     
 
 
     
متن خبر :


 مراسم تقدیر از برترین‏‌های فوتبال استان همدان مهرماه برگزار می‌شود.
رئیس هیأت فوتبال استان همدان در جمع خبرنگاران ورزشی استان، با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید علیرضا شمسی‌پور شهید شاخص سال ورزش کشور اظهار کرد: اواخر فصل تابستان، مراسم تقدیر از برترین‎های فوتبال همدان، اعم از خانواده معزز شهید شمسی‏‌پور، فعالان، قهرمان، داوران، پیشکسوتان، اصحاب رسانه، خیرین و حامیان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی برگزار خواهد شد.
عباس صوفی ادامه داد: از ۵۰ رشته ورزشی کشور و دنیا، فوتبال با ۹۴ درصد ضریب نفوذ در خانواده‌ها، دارای اهمیت بالایی است و می‏‌طلبد برای رشد و توسعه آن در سطح استان، با برنامه‌ریزی دقیق‎تری کارهای هیأت را جلو ببریم.
وی گفت: بیش از ۵۰۰ مسابقه رسمی در فصل گذشته برگزار کردیم که مورد تحسین فدراسیون فوتبال قرار گرفتیم و بعد از پاندمی کرونا، شاهد افزایش تیم‌ها در رده های پایه هستیم. ما در همدان جزو معدود استان‌هایی بودیم که بعد از پاندمی کرونا، با قدرت بیشتر و به‌صورت جدی وارد چرخه فوتبالی شدیم.
صوفی اضافه کرد: شما امروز فوتبال همدان در مباحث مختلف اعم از برگزاری مسابقات، سطح داوری، سطح مربیان، حضور بازیکنان همدانی در تیم‎های ملی و باشگاه ‎تراز اول کشور و... را با ۱۰ سال گذشته مقایسه کنید و خواهید دید که چقدر پیشرفت کرده‏ایم. امروز ما بیش از ۹ تیم در سطوح باشگاهی کشور داریم و بالغ بر ۳۰ بازیکن همدانی در لیگ‎های برتر و دسته یک در تیم‎های تراز اول کشور حضور دارند.
وی از ساختارمندسازی باشگاه‎های استان خبرداد و بیان کرد: تمام باشگاه‏‌های شاغل در فوتبال همدان امروز دارای ساختار هستند، باشگاه‎ها ثبت مؤسسه شده‎اند و دارای اساسنامه مدیرعامل، هیأت مدیره، مهر و دفتر هستند.
صوفی از برگزاری کلاس درجه A آسیا به میزبانی همدان خبر داد و گفت: تاکنون سابقه نداشته‌است که کلاس A آسیا به‌غیراز تهران در شهر دیگری برگزار شود، و هر استان نیز تنها دو سهمیه در آن کلاس داشت اما خوشبختانه با رایزنی‎های فراوان، موفق شدیم میزبانی این کلاس را در شهر همدان اخذ کرده و مجوز حضور ۱۶ مربی واجدشرایط از استان همدان را نیز دریافت کرده‎ایم.
رئیس هیأت فوتبال استان ادامه داد: در امر آموزش فوتبال، موفق ظاهرشده‌ایم و امروز بیش از یک‌هزار مربی آقا و ۲۰۰ مربی خانم در سطوح مختلف داریم و درصدد هستیم کلاس‎ مربیگری دروازه‎بانی را نیز برگزار کرده و در مباحث سرپرستی، مدیرعاملی و... کلاس‎هایی را ویژه باشگاه‎ها استان اجرایی کنیم.
وی حضور سرمربیان تیم‏‌های ملی را گامی مؤثر در استعدادیابی رده‏ای پایه عنوان کرد و افزود: تمام بازیکنان استان زیر نظارت استعدادیاب‏‌های ما هستند و به‌صورت سالیانه اردوهای استعدادیابی در هر رده سنی به‌صورت شهرستانی و استانی اجرا می‌شود. سعی کرده‎ایم اردوهای نهایی استانی با حضور سرمربیان تیم‎های ملی برگزار شود که این امر درکشور بی‎سابقه است زیرا هیچ استانی تاکنون چنین کاری را انجام نداده است. ثمره این کار هم افزایش ملی‏‌پوشان همدانی در اردوهای تیم‏های مختلف ملی در دو بخش آقایان و بانوان است.
صوفی ادامه داد: در استان بیش از ۲۰ مدرسه فوتبال داریم که ۱۰ مورد آن در شهر همدان فعالیت می‌کنند.این مدارس با نظارت دقیق و منظم بازرسان هیأت فوتبال برگزار می‏‌شود و در آخر تابستان نیز فستیوال آن اجرا و نونهالان مستعد به باشگاه‎ها معرفی خواهند شد.
وی وضعیت داوری استان همدان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بیش از ۱۰۰ داور رسمی در کشور داریم که ۵۰ نفر از آنها در لیگ‎های کشوری شاغل هستند و جزو بهترین‎ها می‏باشند. ما تنها استانی هستیم که سه داور بین‏‌المللی در حوزه فوتبال داریم و این امر نشان می‌دهد که چه استان موفقی در این مورد هستیم. علی خسروی به‌عنوان یک همدانی موفق در داوری کشور و یکی از بزرگان داوری ایران به‌عنوان رئیس کمیته داوران استان همدان همچنان حضور دارد و مهدی الوندی که مهروموم‌ها در لیگ برتر کشور حضورداشته به‌عنوان دپارتمان داوری در حال انجام وظایفه است.
متولی فوتبال استان یادآور شد: پاس متعلق به ۸ هزار شهید استان همدان بوده و یک امانتی در دست ما همدانی‎هاست، باید امانت‎دار باشیم زیرا تیم متعلق به فرد و گروه خواستی تعلق ندارد. رصد تمام باشگاه‌‏های فوتبال را از وظایف هیأت می‌دانیم و ما باید بر باشگاه‎داری تیم‎های همدانی نظارت می‌کنیم که اگر نبود شاید امروز باشگاه پاس در همدان به دست فراموشی سپرده‌شده بود.
وی افزود: سال گذشته هیأت امنا باشگاه پاس به نماینده‌گی کاظم اولیایی به بحث مدیریتی تیم ورود پیدا کرد و هیأت مدیره و مدیرعامل آن را انتخاب کرده و دیدیم که تیم در سال گذشته یکی از سال‌های بدون حاشیه خود را سپری کرد که امیدوارم این امر تداوم داشته باشد. استان همدان با توجه به پتانسیل بالایی که در فوتبال دارد و با توجه به برنامه‌ریزی‌های چندین ساله هیأت فوتبال یک تیم به لیگ برتر بدهکار است و می‌بایست طی سال‌های آتی شاهد حضور تیم فوتبال شهرداری همدان یا حتی پاس همدان در لیگ برتر باشیم.
صوفی با اشاره به نقش رسانه‌ها در پیشبرد ورزش اظهار کرد: ورزشی‌نویسان و اصحاب رسانه پایه‌هایی مستحکم برای ورزش استان هستند، ما قدردان تمامی زحمات ورزشی‌نویسان که به‌حق همه‌ آن‌ها کارشناس فوتبال هستند می‌باشیم.
وی در خصوص تیم شهرداری همدان گفت: اتحاد خوبی که در بین جامعه فوتبالی استان اعم از ورزشکاران و ورزشی نویسان و هیأت فوتبال شکل گرفت و سریعاً به این موضوع ورود کرد ه و نگذاشتیم خدای‌نکرده زمانی به تیم فوتبال شهرداری آسیب وارد شود و اقدام هیأت فوتبال موجب شد از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در صورت منحل شدن یا انتقال امتیاز شهرداری به استان دیگر جلوگیری شود؛ البته این اتفاقات در حد همان شایعات باقی ماند و اعضای شورای شهر به این موضوع ورود کردند و تصمیم بسیار خوبی گرفتند که شایسته تقدیر است.
سکان‌دار فوتبال استان در پاسخ به پرسش همدان پیام در رابطه با حضور وی در بدنه فدراسیون فوتبال چه کمک‌هایی به فوتبال استان و کشور خواهد کرد، گفت: قطعاً برگزاری دوره‌های مختلف هم‌چون، استعدادیابی و مربیگری درجه A و دیگر مسائل در همدان حاصل رایزنی با مسئولان کشوری بوده و حضور من در کمیته عمران و توسعه فدراسیون فوتبال و شاید در آینده به‌عنوان نایب‌رئیس یک فدراسیون فوتبال قطعاً موجب رشد و توسعه فوتبال استان خواهد شد و می‌توانیم با کمک هم‌دیگر فوتبال همدان را به جایگاه واقعی‌اش برسانیم و هم‌چنین با کمک بزرگان فوتبال در فدراسیون موجب رشد و توسعه فوتبال کشور بشویم.
در این نشست از خبرنگاران فعال و برتر فوتبال استان تقدیر شد؛ هم‌چنین از زحمات محمدرضا بهرامی صفت مدیر روابط عمومی سابق هیأت فوتبال تقدیر به عمل آمد و امیر گروسی به‌عنوان مدیر روابط عمومی جدید هیأت فوتبال استان در جمع ورزشی‌نویسان معرفی شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.