1399-04-041399-04-14bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 14 تير 1399

کد خبر : 98725

 
انجمن سینمای جوانان ملایر برتر کشور شد
تاریخ خبر : 1398-06-17
     
 
 
     
متن خبر :

انجمن سینمای جوانان ملایر با بیشترین منتخب ایده‌پردازی، مقام نخست کشوری را کسب کرد.
مدیر انجمن سینمای جوانان ملایر با اشاره به درخشش هنرمندان این مرکز در بخش المپیاد فیلم‌سازی جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوانان اصفهان، گفت: در این رقابت هنری مهزیار حسینی تبار و امین سرمیلی مدال نقره و فروزان ذاکر مدال برنز، را از آن خود کردند.
امید وفائی ، با بیان اینکه در این عرصه رقابتی سهم ملایر کسب دو مدال نقره و یک برنز در عرصه مسابقات فیلمسازی در المپیاد بود، افزود: در این المپیاد کارگاه‌هایی با حضور ابوالفضل جلیلی، ایرج طهماسب، مرضیه برومند، وحید نیکخواه آزاد، کامبوزیا پرتوی،عبدالله علیمراد، قاضی نظام و پوران درخشنده تشکیل شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دفتر انجمن سینمای جوانان ملایر از سال 1366 فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: از زمان تصدی بنده، عمده فعالیت‌های خود را بر روی دو بخش فیلم و عکس معطوف کردیم و با پیگیری و تلاش فراوان کانون عکاسان ملایر شکل گرفت که در حال حاضر دارای حدود 300 نفر عضو است.
مدیر انجمن سینمای جوانان ملایر با اشاره به برگزاری  تورهای متعدد عکاسی با حضور عکاسان و هنرمندان ملایر در مناطق بکر و طبیعی و روستاهای هدف گردشگری شهرستان طی یک سال گذشته، ادامه داد: هدف، قصد و ذات انجمن سینمای جوانان، ساخت فیلم‌های حرفه‌ای نیست بلکه مقدمه‌ای برای ورود به سینمای حرفه‌ای است.
وفایی با اشاره به اینکه در این انجمن با کار جهادی از کمترین امکانات برای تولید فیلم و عکس بیشترین استفاده را می‌بریم، اظهارکرد: مربی‌پروی و آموزش فیلمساز و عکاس برای سال‌های آینده در اولویت کاری انجمن قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف انجمن برگزاری گالری‌ها و نمایشگاه‌های عکس و جلسات نقد فیلم با حضور اقشار مختلف مردم و علاقمندان در فضای باز شهر مثل پارک‌ها، بوستان‌ها و اماکن تاریخی است.
سینمای آزاد قبل از انقلاب وبه صورت خودجوش به وسیله فیلمسازان مستقل شکل گرفت که بعضی از کارگردانان بزرگ سینمای ایران جز همین گروه بوده اند بعد از انقلاب درمقابل  سینمای آزاد سینمای جوانان شکل گرفت که زیر نظر دولت شروع به کار کرد .
گفتنی است ،  انجمن سینمای جوانان ملایر در سال1365 با مدیریت علیرضا کریمی صارمی  در خیابان سعدی روبروی دادگاه انقلاب بالاتر از 24 متر ظهیری به صورت استیجاری تاسیس شد. جالب اینکه در این ساختمان هنرجویان دستشویی ساختمان را به عنوان لابراتوار استفاده کردند. در این سالها اولین فیلم آزاد و کوتاه به نام راهیان به کارگردانی آقای قاسم نهاوندی کلید خورد وچون انجمن سینمای جوانان دراولین حضور خود تولید فیلم نداشت این فیلم به نام سینمای جوانان ملایر در جشنواره تهران شرکت کرد که موفق شد در جشنواره تهران جایزه بهترین تیتراژرا از آن خود کند. نهاوندی با فیلم خامی که به عنوان جایزه دریافت میکند دست به ساخت فیلمی در ملایر میزند به نام قلعه عقابها که به نوعی یک وسترن است.
نخستین  دوره فیلمسازی انجمن سینمای جوانان ملایر در 1366 شروع به فعالیت میکند .
نخستین  فیلم تولیدی سینمای جوانان ملایر فیلم مسافر به کارگردانی  علی وفایی ساخته شد..

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.