1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 120810

 
حداقل سایه‌ ۹۰ باشید!
تاریخ خبر : 1400-09-04
نویسنده : حامد صیفی
     
   
     
متن خبر :

 احتمالاً با این نوشته متهم خواهیم شد به یک آدم‌پرستِ ثناگوی فردوسی‌پور. اما چه بخواهیم و چه نخواهیم، باید قبول کرد که فوتبال برتر حتی نمی‌تواند سایه‌ نودِ عادل باشد.
خیلی سخت نیست اثبات حرفی که در پاراگراف نخست به رشته‌ تحریر درآوردیم. به‌خصوص برای آنهایی که الفبای رسانه را بدانند، الفبای حرفه‌ای‌گری را بدانند یا حداقل درک تقریباً متوسطی از ورزش و فوتبال داشته باشند. کیست که نداند فوتبال برترِ محمدحسین میثاقی فرسنگ‌ها با نودِ عادل فاصله دارد؟
آنچه این هفته در برنامه‌ فوتبال برتر دیدیم، نه‌فقط نمایش نوجوان حاضر در استادیوم آزادی و در حال سیگار کشیدن بود، بلکه از چهره‌ واقعی افرادی پرده برداشت که عاجز از ساخت یک برنامه‌ متوسط به بالا برای لیگ حرفه‌ای ایران هستند.
همه‌چیزمان به هم می‌آید. وصله‌ جور است همه‌چیز با هم. از فوتبالمان تا برنامه‌ای که برایش می‌سازند. برنامه‌ای که حالا مفتخر شده به نمایش یک نوجوان در حال سیگار کشیدن روی سکوهای آزادی. برنامه‌ای که حتی نمی‌تواند ادای نود را هم در بیاورد.
 واقعاً به این رسانه باید گفت ملی؟ عجب دروغ بزرگی! اشتباه فاحش برنامه‌ فوتبال برتر در نشان دادن هوادار تیم استقلال در حال سیگار کشیدن و ورود به حریم خصوصی افراد، خطای بزرگی بود که نباید از جانب برنامه‌سازان صداوسیما سر می‌زد.
هر از گاهی اهالی فوتبال مثل علی دایی یا وریا غفوری برنامه‌های تلویزیونی را تحریم می‌کنند. در این مجال نمی‌خواهیم به تأیید رفتار افراد بپردازیم که هریک قطعاً جای بحث دارد. اما چیزی که کفر آدم را بالا می‌آورد تکرار عبارت «رسانه ملی» از سوی مجریان و برنامه‌سازان است. خودشان به خودشان یک لقب داده‌اند، اما سؤال اینجاست که رسانه ملی چطور می‌تواند این گونه با آبروی یک ‌پسربچه بازی کند؟
رسانه ملی یعنی اینکه خط و ربطش را ملت و مردم تعیین می‌کنند. آیا هواداران فوتبال خواهان یا موافق این هستند که دوربین فوتبال برتر زوم کند روی سکوها و هواداری را در حال کشیدن سیگار نمایش دهد؟
این چه کاری بود آخر؟ عادل فردوسی‌پور برای دیده شدن برنامه‌اش و بیشتر‌شدن مخاطب‌هایش، کجای دوشنبه‌ شب‌ها می‌رفت سراغ چنین سوژه‌هایی؟
شاید کسی عادل فردوسی‌پور را دوست نداشته باشد که سلیقه و حق محترمشان است. به‌علاوه او هم انسان بود و طبیعتاً دچار کاستی‌ها و اشتباهاتی بود. اما حالا که میثاقی اینگونه برنامه اجرا می‌کند، چه‌کسی می‌تواند صلاحیت و مهارت مجری برنامه‌ ۹۰ را منکر باشد؟
نویسنده‌ ایرانی‌ورلدساکر با چشمه‌ جوشان علاقه و استعدادش و با آن قریحه‌ ناب و استثنایی، بیشتر از ۳۰ ماه است خانه‌نشین شده تا برنامه‌ای روی آنتن صداوسیما برود که حالا کارش شده بازی با آبروی مردم.
عن‌قریب با این سبک کاری برنامه‌هایی مثل فوتبال‌ برتر، احتمال زیاد مردم روز به روز بیشتر از فوتبال زده خواهند شد. افسوس و صدافسوس که مثل آب خوردن سرمایه‌ای مثل عادل از چرخه‌ فعالیتی که عاشقش بود محو شد و برنامه‌ای جایش را گرفت که نمی‌تواند حتی سایه‌اش باشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.