1400-10-221400-11-02bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 70963

 
بزرگترین پروژه خصوصی همدان آغاز به کار کرد

انعقاد قرارداد مجهزترین میدان میوه وتره‌بار غرب در همدان
تاریخ خبر : 1395-02-25
     
 
 
     
متن خبر :

 محمدحسین نوری‌فر- قرارداد اجرایی احداث پروژه بزرگ میدان میوه‌وتره‌بار همدان با بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران منعقد شد.
به گزارش همدان پیام، قرارداد اجرایی پروژه بزرگ میدان میوه‌وتره‌بار همدان با حضور مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران، معاون عمرانی استاندار همدان و مسئول پیگیری مصوبات سفر رئیس‌جمهور به همدان، رئیس و اعضای شورای‌شهر، شهردار و معاونین شهرداری همدان، و... منعقد شد.
 الگوگیری از کشورهای توسعه‌یافته در احداث پروژه میدان‌بار
مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشست هماهنگی انعقاد قرارداد اجرایی پروژه میدان بزرگ میوه‌وتره‌بار شهرداری همدان با اشاره به اینکه مشاور پروژه میدان میوه‌وتره‌بار همدان با همکاری مسئولان این صنف کار خود را آغاز کرده است، بیان کرد: مشاور برای اجرای این پروژه، طرح‌های مختلف از جمله چند طرح میدان میوه‌وتره‎بار در کشورهای اروپایی و غیر‌اروپایی را مورد مطالعه قرار داده است.
امیر دریادار عباس محتاج، با اشاره به اینکه یکی از میادین میوه‌وتره‌بار را در ترکیه بازدید کرده‎ام، افزود: اقدامات و نمونه‌های مختلفی در دنیا بررسی شد و سعی شده برای پروژه میدان میوه و تره‎بار همدان از همه آنها برداشت‎هایی شود تا به طرح بهتری برسیم.
وی گفت: بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در استان همدان پروژه‎های مختلفی را اجرا کند.
امیر دریادار محتاج با تأکید بر اینکه پروژه زمانی نهایی می‌شود که نظرات صنف میوه‌وتره‌بار را تأمین کند، بیان کرد: این میدان، خانه صنف میوه وتره‌بار خواهد بود و ما فقط سازنده هستیم پس امیدواریم در طراحی، نظرات این صنف مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: همه دستگاه‌ها باید همکاری کنند تا زیرساخت‌های مجموعه اعم از مسائل ترافیکی و تأسیسات زیربنایی به موقع فراهم شود تا بهره‎برداران در زمان بهره‌برداری دغدغه‌ای نداشته باشند.
امیر دریادار محتاج با بیان اینکه سعی شده در مجموعه میدان میوه‌وتره‌بار همدان علاوه بر غرفه‌های در نظر گرفته شده برای صنف میوه‌وتره‌بار، خدمات جانبی نیز در نظر گرفته شود، افزود: برای صنف کامیون‌داران، بخش توزین، باسکول و سردخانه نیز خدمات در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه سردخانه در حد مورد نیاز در میدان میوه‌وتره‌بار همدان پیش‎بینی شده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک هم، مجموعه‌ای در خور شأن این استان بزرگ و ارزشمند ایجاد کنیم.
 بستر سرمایه‌گذاری در شهر همدان مهیاست
شهردار همدان از فراهم بودن بستر سرمایه‌گذاری در شهر همدان خبر داد و افزود: بودجه 170 میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری در شهرداری همدان تصویب شده است.
سید مصطفی رسولی گفت: میدان میوه‌وتره‌بار شهر همدان در محلی نظر گرفته شده است که از نظر آب و هوا مطلوب بوده و خوشبختانه مشکلی در زمینه تأمین آب برای این منطقه احساس نمی‌شود.
وی با بیان اینکه زمین میدان میوه‌وتره‌بار همدان در محل تلاقی راه‌آهن همدان-تهران و بزرگراه کربلا قرار دارد، افزود: این امر سبب می‌شود تا در هزینه‌های حمل ونقل واحدهای فعال در این منطقه صرفه‌جویی صورت گیرد.
رسولی در ادامه با بیان اینکه در زمینه اخذ عوارض قانونی، کمیسیون ماده 5 همراهی مناسبی با شهرداری همدان داشته است، بیان کرد: برخی پروژه‌های زیرساختی امسال توسط شهرداری همدان آغاز شده است که بزودی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اعلام اینکه شهرداری همدان بستر لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را فراهم کرده است، گفت: از ابتدای دوره چهارم شورای شهر تلاش ویژه‌ای برای جذب سرمایه‌گذار در شهر همدان شده که بخشی از آنها همچون پروژه میدان میوه‌وتره‌بار نیز به نتیجه رسیده است.
 همراهی شورا با شهردار برای سرمایه‌گذاری خصوصی
رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه شورای شهر همدان بر همراهی شهرداری با بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری تأکید بسیاری داشته است، بیان کرد: مصوبات بسیاری از سوی شورای شهر همدان برای تسهیل امور سرمایه‌گذاری صادر شده است تا بتوان زمینه را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کرد.
علی‌اکبر نظری بر اجرای پروژه میدان میوه‌وتره‌بار همدان در زمان پیش‌بینی شده تأکید کرد و گفت: عملیات اجرایی میدان میوه‌وتره‌بار همدان هفته آینده آغاز می‌شود. وی با بیان اینکه همدان از نظر نیروی انسانی و صنعتی توانمندی‌های بالایی دارد، افزود: انتظار می‌رود در زمینه پروژه‌های مختلف بنیاد بتاجا وارد عمل شده و شهرداری همدان را کمک کند.
نظری با اعلام اینکه شهرداری همدان آمادگی لازم را برای همکاری و تعامل با سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی دارد، بیان کرد: عملیات اجرایی پروژه میدان میوه‌وتره‌بار همدان هفته آینده آغاز خواهد شد که انتظار می‌رود پروژه در مدت پیش‌بینی شده به اتمام برسد.
 اجرايى شدن پروژه حاصل تلاش سازمان ميادين ميوه‌وتره‌بار، شهردارى و شوراى شهر همدان
مديرعامل سازمان ميادين ميوه‌وتره‌بار شهردارى همدان از تجهيز كارگاه و همدان در هفته جارى خبر داد.
پيام رفتارى طبق هماهنگي‌هاى به عمل آمده، بيست ودوم ارديبهشت‌ماه قرارداد اين پروژه با حضور مديرعامل بنياد تعاون ارتش جمهورى اسلامى ايران در شهر همدان و مديران عامل كنسرسيوم سرمايه‌گذار به امضاى طرفين رسيد گفت: با توجه به مذاكرات انجام شده و آمادگى سرمايه‌گذار بلافاصله از همان روز تجهيز كارگاه و عمليات عمرانى پروژه رسماً آغاز شد.
وي با ابراز خرسندى از تحقق اين مسأله بيان كرد: اجرايى شدن پروژه ميدان ميوه‌وتره‌بار مركزى همدان حاصل يك سال پيگيري‌هاى مداوم سازمان ميادين ميوه‌وتره‌بار و ساير معاونت‌ها و سازمان‌هاى تابعه شهردارى و شوراى اسلامى شهر همدان است.
مديرعامل سازمان ميادين ميوه‌وتره‌بار شهردارى همدان با بيان اينكه در روزهاى آتى حجم پروژه‌هاى تحت نظارت سازمان كه توسط سرمايه‌گذار اجرا می‌شود به مبلغى بالغ بر 2 هزار ميليارد ريال خواهد رسيد؛ افزود: اين مهم اتفاقى بي‌نظير در تاريخ فعاليت شهردارى همدان است.
 همدان دچار عقب‌ماندگی سرمایه‌گذاری شده است
عضو شورای شهر همدان با بیان اینکه همدان دچار عقب‌ماندگی سرمایه‌گذاری شده است، گفت: جبران عقب‌ماندگی در حوزه سرمایه‌گذاری نیازمند ترسیم نقشه راه سرمایه‌گذاری در شهرداری همدان است. محمدعلی پرزاد با بیان اینکه همدان یک عقب‌ماندگی جدی در حوزه سرمایه‌گذاری دارد، بیان کرد: تمامی سرمایه‌گذارانی که توان کار دارند باید به همدان دعوت کرد چراکه در استان‌های مرکزی کشور فضایی برای سرمایه‌گذاری ندارند. وی افزود: استان‌های نزدیک به پایتخت همچون همدان می‌توانند محلی امن برای سرمایه‌گذاری باشند و همدان نیز ظرفیت بالایی در این زمینه دارد.
پرزاد با اشاره به اینکه بنیاد بتاجا برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیگر نیز مطالعات لازم را انجام دهد، بیان کرد: می‌توان مرکز درمانی و گردشگری قوی در خاورمیانه باشیم چراکه توانمندی بالایی در استان همدان وجود دارد.
 مطالعه میدان میوه‌وتره‌بار همدان با تیم کارشناس متخصص
مشاور پروژه میدان میوه‌وتره‌بار همدان نیز در این جلسه گفت: مطالعات و طراحی پروژه میدان میوه‌وتره‌بار همدان با تیم 10نفره دارای تخصص‌های مختلف آغاز شد.
محمدرضا شاه‌نظری بیان کرد: تمامی میدان‌بارهای فعال در سطح ایران و اغلب کشورهای دیگر مطالعه شده و نقاط ضعف و قوت آنها احصا شد تا طرحی منحصر به فرد برای میدان میوه‌وتره‌بار شهر همدان تهیه شود که خوشبختانه طرح تهیه شده الگویی برای سایر شهرهای کشور خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه براساس طراحی‌ها، این پروژه تنها یک میدان بار نبوده و تمامی خدمات مربوط به یک شهر در آن دیده شده است، گفت: در کنار انواع غرفه‌های عرضه میوه‌وتره‌بار همدان سایر خدمات نیز در نظر گرفته شده است که امیدواریم در ارائه خدمات به بهره‌برداران موثر باشد.
شاه‌نظری با اشاره به اینکه این پروژه در نوع خود پروژه‌ای منحصر به فرد خواهد بود که می‌تواند الگویی برای مابقی افراد باشد، بیان کرد: میدان بار همدان در مساحتی به میزان 100 هزار مترمربع طراحی شده که 65 هزار مترمربع غرفه‌های عرضه کننده میوه‌وتره‌بار و مابقی فضاهای جنبی است.
وی با بیان اینکه این پروژه در 100 هزار مترمربع مساحت ساخته خواهد شد، گفت: 65 هزار مترمربع مربوط به میدان میوه‌وتره‎بار و 35 هزار مترمربع مربوط به فضای جنبی است.
شاه‌نظری با اشاره به اینکه برای میدان جدید میوه‌وتره‎بار همدان یک ورودی و خروجی و مسیر تردد کامیون و وانت بار تعریف شده است، بیان کرد: پارکینگ اختصاصی در مجاورت غرفه‎ها برای غرفه‌داران نیز ایجاد می‎شود.
 سرمایه گذاری 170میلیارد تومانی شرکت بتاجا
مسئول دبیرخانه پیگیری مصوبات سفر ریاست‌جمهوری به همدان نیز در این جلسه گفت: پیرو مساعدت و همکاری مناسب بنیاد بتاجا پروژه میدان بار همدان اجرایی خواهد شد که امیدواریم این امر در مدت مشخص شده به پایان برسد.
خسرو سامری با اعلام اینکه اجرای پروژه میدان بار همدان 170 میلیارد تومان هزینه دارد، افزود: یکی از رویکردهای دولت یازدهم واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی است که این اقدام دولت برای عملی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. وی با بیان اینکه مجموعه شرکت‌های بنیاد بتاجا توانایی سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف را دارند، گفت: انتظار می‌رود این بنیاد در راستای سرمایه‌گذاری در استان همدان گام‌های اساسی بردارد چراکه این بنیاد توان بالای مالی و اجرایی دارد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.