پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 31 فروردين 1403

کد خبر : 134667

 
با اقدامات کارشناسی شهردار نهاوند برای توسعه شهری عملی شد

نهضت بازگشایی معابر برای حل گره‌های ترافیکی
تاریخ خبر : 1402-07-16
     
 
 
     
متن خبر :


 برای رسیدن به توسعه نخست باید یک برنامه ریز راه بلد و سپس یک نقشه راه کارشناسی شده داشت،مسیر توسعه یک شهر  از راههایی می رسد که دسترسی را آسان ،امن تر و با حداقل زمان فراهم می کند.

بار توسعه شهر در نهاوند بر دوش مدیریت شهری است که در مدت کمتر از یک سال عمده بن بست ها و معابر شهری را بازگشایی یا با ایجاد کانال های تازه تردد در تسهیل در ترددهای آسان با صرف زمان کمتر و کاهش ترافیک و در نتیجه خروج آن مناطق از انزوا و محرومیت، اقدامات موثری انجام داده است.

مدیریت شهری در سالهای اخیر و با اولویت روان سازی ترافیک و تسهیل در عبور و مرور شهروندان و تقویت زیرساخت های شهر ساری ، اقدام به انجام پروژه های مختلف بازگشایی معابر ، بهسازی پیاده رو ها و آسفالت معابر نموده است.

 معبرهایی که قفل ترددها باز شد

معابر شهری از اصلی‌ترین مؤلفه‌های زیستی در محیط شهری به شمار می آید. استاندارد ملی معابر شهری به همین دلیل و با هدف پاسخ به همین امر تهیه و تدوین شده که بر اساس این استاندارد، طبقه‌بندی معابر درون‌شهری به‌منظور مدیریت اصولی به نحوی صورت گرفته که تعارض میان ترافیک و معابر به حداقل ممکن برسد.

 همچنین ابزارهایی برای شناسایی عملکردهای ترافیکی در نظر گرفته‌شده‌اند تا شناسایی و نحوه استقرار معابر در شبکه، به‌درستی صورت پذیرد، به همین دلیل در علوم شهرسازی معابر جزء عناصر اصلی در طراحی شهر به شمار می‌آیند.

از جمله این بازگشایی ها  که باهدف ایجاد محور جدید تردد با هدف توجه و توزیع خدمات در مناطق کمتر توسعه یافته و کنترل ترافیک در مسیرهای منتهی به خروجی شهر از لاین مرکز شهری،شهرک فارابی پس از سال ها بلاتکلیفی و ایجاد میدان ارتش، بلوار خبرنگار به شهید سلیمانی، شیخ منصور به شهرک فارابی ، دوخواهران به بلوار امام حسین(ع)  و خاقانی، همچنین در بحث اصلاح معبر هم
بلوار بهشتی، بلوار سردار سلگی(مقابل سپاه) از  دیگر اقدامات اجرایی شده توسط شهرداری نهاوند است.

 ادامه بازگشایی معابر در نهاوند

در نهایت تملک و بازگشایی و  اجرای جدول گذاری، زیرسازی وآسفالت معبر جدید بلوار خبرنگار به بلوار سردار سلیمانی از اقدامات جدید شهردار نهاوند در ادامه راه نقشه توسعه است.

شهردار نهاوند در این باره می گوید؛ با تملک  این بلوار که از سال ها قبل بدلیل وجود معارض رها شده بود،  توانستیم بلوار خبرنگار را به بلوار سردار سلیمانی متصل تا علاوه بر خروج از بن بست این مناطق بتواند ترافیک باغ‌بهشت را در آئین های مربوطه و پنجشنبه هابه حداقل برساند.

مجید یوسفی نوید گفت: تملک، زیرسازی، اجرای جدول و هم اکنون با اجرای آسفالت، این معبر مورد استفاده و بازگشایی قرار گرفته و مردم می‌توانند از این معبر نیز استفاده نمایند، در این معبر حدود۴هزارمتر مربع آسفالت به وزن تقریبی ۶۰۰تن  تولید و پخش شده است.

هم چنین عملیات عمرانی جدول کشی و احداث بلوار نیز به اتمام رسیده که گل کاری و کاشت درخت نیز در فصل مناسب انجام خواهدشد.

 رفع گره های ترافیکی با بازگشایی معابر

شهردار نهاوند در ادامه گفت: توسعه و بازگشایی معابر و بلوار‌های اصلی سطح شهر، فرصت است و استفاده از این فرصت‌ها می‌تواند توسعه پایداری شهری را به همراه داشته باشد که پیگیری بازگشایی معابر در دوسال گذشته باهدف  توسعه شهر و ساماندهی ترافیک به صورت جدی انجام شده و بسیاری از معابر بازگشایی شده و برخی دیگر به علت طول بالای معبر و نیاز به عملیات کوه‌بری و خاکبرداری در حال انجام است.

یوسفی نوید معتقد است احداث معابر جدید سبب کاهش ترافیک، رفع گره‌های ترافیکی و دسترسی راحت‌تر شهروندان به سایر مناطق شهر خواهدشد.

 توسعه باکاهش هزینه ها و افزایش بهره وری

شهردار نهاوند همچنین با بیان اینکه در دوسال اخیر با مدیریت هزینه‌ها، بهره وری نیروی‌های انسانی، افزایش و توسعه ماشین آلات، توانسته ایم معابر رها شده چندساله و مورد نیاز شهر را با کمترین هزینه شروع و به نتیجه برسانیم ،تصریح کرد؛ ادامه توسعه معابر باهدف بهبود شرایط در برنامه شهرداری قرارداد و بر اساس اولویت اجرایی خواهد شد.

 توسعه متوازن و دغدغه شهروندان

مجید بوسفی نوید بازگشایی معابر اصلی شهر را از جمله اقدامات و از ضرورت های مهم برای توسعه متوازن در جامعه شهری عنوان کرد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.