1403-01-161403-01-26bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 26 فروردين 1403

کد خبر : 111440

 
فامنین همچنان قرمز است
تاریخ خبر : 1399-06-13
نویسنده : سپیده راشدی
     
 
 
     
متن خبر :

 ■ رئیس مرکز بهداشت:جمعیت کم، دلیل وضعیت قرمز در فامنین!!


 با وجود اینکه وضعیت فعلی استان همدان از لحاظ کرونا در شرایط نسبتا مساعدی در مقایسه با سایر استان‌های دیگر قرار دارد، وضعیت شهرستان فامنین در 2 هفته گذشته قرمز مانده است.
مشاهدات عینی خبرنگار همدان‌پیام حاکی از آن است که در 2 ماه گذشته مراسم‌های عروسی، عزا و تولد در شهرستان فامنین به اوج خود رسیده است. از سوی دیگر شاهد این مسأله بودیم که حتی برخی مسئولان شهرستان نیز با حضور در مراسم ختم همکاران خود، تجمعی نسبی را در آرامستان ایجاد کردند.
این درحالی است که طبق آخرین آمار رسمی اعلام‌شده از سوی نهادهای دولتی، 3 هزار و 613 نفر در استان همدان به کرونا مبتلا شده‌اند که معادل 2/0 درصد است و مستند بر آمار علوم پزشکی استان از جمعیت 3 هزار نفری شهرستان  فامنین نیز 45 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند که معادل 5/1 درصد است.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان فامنین در این‌باره می‌گوید: رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌ها براساس تعداد موارد بستری مبتلا به کرونا، میزان مرگ‌ومیر و همجواری با سایر استان‌ها، توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود.
محمد ربیع‌یگانه در ادامه توضیح می‌دهد: شهرستان فامنین با توجه به اینکه جمعیت کمی دارد وقتی تعداد کمی از افراد تست آنها مثبت شود در رنگ‌بندی شهرستان تأثیرگذاراست. کل جمعیت فامنین 38 هزار نفر است.
وی می‌افزاید: موارد تک‌گیر و نسل اول در همه کشور و همه شهرستان‌ها در تجمعات خانوادگی اتفاق می‌افتد ولی در مناطق کم‌جمعیت مثل فامنین که زیر ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد موجب قرمز شدن شهرستان می‌شود، درحالی‌که در برخی شهرستان‌ها بیش از این اعداد هم سبب قرمز شدن شهرهای پرجمعیت نمی‌شود.
یگانه ضمن تأکید بر اینکه در هفته گذشته بیش از 3 نفر مبتلا به کرونا بستری شده‌اند، می‌گوید: در ادارات و خیابان‌ها هیچ‌گونه تجمعی نیست. افرادی که در 2 هفته گذشته در وضعیت قرمز به کرونا مبتلا شده‌اند، سابقه حضور در تجمع خانوادگی را دارند.
وی در پاسخ به پرسش ما مبنی بر اینکه برای برگزار نشدن تجمعات خانوادگی چه راهکاری دارید، می‌گوید: اگر در جریان برگزاری مراسم قرار بگیریم در کوتاه‌ترین زمان مراسم را لغو می‌کنیم. بسیاری از افراد نیز می‌گویند میهمان غریبه‌ای دعوت نکرده‌ایم. گاهی همان جمع خودمانی نزدیک به صد نفر می‌شود.
یگانه ادامه می‌دهد: تمام اقدامات و آموزش‌های لازم درحال انجام است. افراد مشکوک به‌صورت حضوری شناسایی شده و در کمتر از 24 ساعت به‌طور فعال پیگیری می‌شوند.
در ادامه نیز با نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم، وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا جمعیت کم شهرستان فامنین موجب شده که این شهرستان جزو شهر‌های قرمز قرار بگیرد، می‌گوید: در بحث کلی باید گفت که تصمیمات لازم برای کنترل شهر‌های قرمز، بر عهده ستاد مقابله با کرونای مستقر در استان است. جمعیت کم شهرستان فامنین عامل قرمز اعلام کردن این شهرستان نیست.
حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی تشریح می‌کند: معتقد هستم که جمعیت بومی این شهرستان عامل اصلی انتقال و گسترش ویروس کرونا در این شهرستان نیست؛ زیرا در آن زمان که شهر همدان و سایر شهرستان‌های استان قرمز بودند، وضعیت فامنین سفید بود.
متأسفانه ترددهای گسترده‌ای که در ایام تابستان در این شهرستان وجود دارد، عامل اصلی دامن زدن به شرایط شیوع ویروس در شهرستان فامنین است. البته این را باید گفت که بیشتر تردد‌ها به مقصد این شهرستان نبوده و بلکه این شهرستان در مسیر مسافران نیز قرار دارد.
وی می‌افزاید: بستن ورودی شهرستان و کنترل رفت‌وآمد خودرو‌های بومی و غیربومی که به‌قطع در این امر تأثیرگذار خواهد بود، همان‌گونه که در ایام عید این مسأله در کنترل وضعیت شهر‌ها مؤثر واقع شد. با این‌حال تنها با بستن ورودی شهرستان نمی‌توان انتظار داشت که وضعیت قرمز در این شهرستان بهبود یابد.
فلاحی می‌افزاید: باید به تصمیماتی که در هر برهه زمانی گرفته می‌شود دقت شود. در آن زمان (ایام عید) اعلام کردند که ورودی‌ شهر‌ها را کنترل کنید و این مسأله در کاهش آمار مبتلایان و کنترل موج نخست کرونا تأثیر مستقیمی گذاشت، از این رو باید بگویم که پیروی از مقررات و دستورات جدید نیز می‌تواند در شرایط فعلی تأثیرگذار باشد، زیرا درحال‌حاضر اگر ورودی شهر‌ها را ببندند افراد برای تردد از مسیر‌های دیگر اقدام خواهند کرد و بستن تمامی ورودی‌ها میسر نخواهد بود.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به مقررات ابلاغ‌شده باید مسیر‌های اصلی انتقال ویروس در این شهرستان را جست‌وجو کرد. همان‌گونه که شاهد این مسأله هستیم که موج بعدی این ویروس به مسافرانی که به شهر‌های شمالی کشور و سایر شهر‌ها همچون کیش رفتند، متعلق است، زیرا هیچ‌گونه پروتکلی در این بین از سوی ایشان رعایت نشده است.
*پیشنهاد:
لازم است مسئولان، اماکن اصلی انتقال کرونا که در آن‌ها ازدحام جمعیت زیاد بوده و یا پروتکل‌های بهداشتی، قوانین و مقررات ابلاغی رعایت نمی‌شود را شناسایی کنند. کنترل رفت‌‌وآمد مسافرانی که پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت نمی‌کنند یا اماکنی که تجمع و ازدحام در آن‌ها زیاد بوده و خبری هم از رعایت نکات و قوانین بهداشتی ابلاغی در آن‌ها نیست، می‌تواند در کاهش آمار ابتلا به ویروس تأثیرگذار باشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.