پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 130747

 
آمریکا:

مصمم هستیم تمامی مسیرهای دیپلماسی را با ایران طی کنیم
تاریخ خبر : 1401-12-13
     
 
 
     
متن خبر : سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری به پرسش‌هایی درباره موضوعات مرتبط با ایران، از جمله گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و حل‌وفصل مسأله توافق هسته‌ای پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، ند پرایس، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده‌است، در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به گزارش‌ها درباره سفر 2 مقام رژیم صهیونیستی به واشنگتن برای دیدار و رایزنی با مقامات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران، این دیدار را تأیید می‌کند و موضوع جدیدی در زمینه راهبرد آمریکا در قبال ایران مطرح است یا نه، گفت که در حال حاضر انجام شدن چنین دیداری را تأیید نمی‌کند اما در روزهای آتی می‌توان اطلاعات بیشتری درباره آن ارائه داد.

پرایس در ادامه علی‌رغم اینکه مقامات ایران تأکید کرده‌اند، تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، گفت که موضع آمریکا همواره واضح بوده است و رئیس جمهوری آمریکا نسبت به اینکه ایران هیچگاه به یک سلاح اتمی دست پیدا نکند، تعهدی راسخ دارد و دولت آمریکا نیز هرگز اجازه رخ دادن آن را نخواهد داد.

وی تأکید کرد که «ما همچنان بر این باوریم که راه رسیدگی به این چالش، به گونه‌ای که پایدار و دائمی باشد، دیپلماسی است. ما می‌خواهیم شاهد حل‌وفصل چالش‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران باشیم».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که با توجه به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، آیا واشنگتن به دنبال صدور قطعنامه‌ای سرزنشی در جلسه آتی شورای حکام آژانس خواهد بود یا نه، گفت که واشنگتن از این گزارش مطلع است اما نمی‌تواند درباره جزئیات گزارشی که به طور عمومی انتشار نیافته است، نظری ارائه دهد.

پرایس در ادامه گفت: ما در حالیکه منتظر جزئیات بیشتری از آژانس هستیم، در این باره با شرکایمان در اروپا و منطقه ارتباط نزدیک داریم. جلسه شورای حکام هفته آینده است و ما با شرکایمان رایزنی دقیقی خواهیم کرد تا کاری را انجام دهیم که از نظرمان مؤثرترین راه برای پرداختن به این چالش به همراه متحدان و شرکایمان در اروپا باشد.

به گزارش ایسنا، اظهارات پرایس اشاره به گزارش روز سه‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد که مدعی شد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۱۸ برابر حد تعیین شده در برجام رسیده‌است.

سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش در رابطه با ادعای غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط ایران در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرده بود: وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌سازی امری طبیعی است.

به عنوان مثال در روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد اورانیوم ۴۷ درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰ درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه این یک موضوع عادی است و ایران نیازی به پنهان‌کاری چنین موضوعی ندارد، گفت: حتی آژانس هم چنین موردی را گزارش نکرده‌است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.