پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 6 تير 1403

کد خبر : 132067

 
داغ‌شدن رقابت آمریکا و چین بر سر 6G
تاریخ خبر : 1402-02-25
     
 
 
     
متن خبر :


واشنگتن می‌خواهد از پکن عقب نماند

جنگ بر سر فناوری اینترنت 6G بین آمریکا و چین آغاز شده است و شواهد نشان می‌دهد چین در این زمینه پیشتاز است.

بر اساس اعلام بیست و پنجمین مؤسسه آکادمی علم و صنعت هوافضای چین، این کشور اینترنت بی‌سیم فوق‌العاده سریع را با سرعت دانلود تا ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه آزمایش کرده است. این سرعت یعنی بیش از ۱۰ برابر سریع‌تر از استاندارد فعلی 5G. این فناوری از فرکانس‌های تراهرتز استفاده می‌کند که بالاتر از فرکانس‌های استفاده شده در شبکه‌های 5G فعلی است.

رقابت چین و آمریکا

از ترس اینکه کشورهای دیگر نقش مهم‌تری در ایجاد استانداردهای اتصال 6G ایفا کنند، جمعه گذشته مقام‌های کاخ سفید با رهبران تجاری، مقامات دولتی و دانشگاهیان برای بحث در مورد نسل بعدی اتصال بی‌سیم اینترنت ملاقات کردند.

آمریکا نگران پیشروی چین در توسعه 6G است. دولت آمریکا یک میلیارد دلار برای تحقیقات 6G کنار گذاشته است، اما مشخص نیست که این مبلغ برای رسیدن به چین کافی است یا خیر. واهمه ایالات متحده این است که چین بتواند بر بازار 6G تسلط یابد و تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد و امنیت ملی داشته باشد.

به‌گفته لئو گرگز، تحلیلگر ABI Research، با این حال، شرایط در چین به‌طور مستقیم با شرایط ایالات متحده قابل مقایسه نیست، زیرا دولت چین نفوذ بسیار بیشتری بر تصمیمات تجاری دارد. پذیرش محدودتر 5G در ایالات متحده را نیز می‌توان به این واقعیت نسبت داد که زیرساخت شبکه 5G کندتر از حد انتظار توسعه یافته است. با این حال، کاخ سفید می‌خواهد درس‌های آموخته از فناوری 5G را در مورد اهمیت مشارکت زودهنگام و انعطاف‌پذیری بازآموزی کند تا برای توسعه شبکه 6G -که عملکرد، دسترسی و امنیت را بهبود می‌بخشد-به‌کار گیرد. البته با این حال انتظار نمی‌رود که اینترنت 6G قبل از سال ۲۰۳۰ راه‌اندازی شود؛ هرچند به جز آمریکا و چین، کره‌جنوبی امیدوار است تا ۲ سال آینده به بهترین شکل به این فناوری دست یابد.

چالش‌های فرکانس‌های تراهرتز

فرکانس‌های تراهرتز سرعت‌های بسیار سریع‌تری ارائه می‌کنند، اما چالش‌هایی هم دارند. آب و سایر مواد به راحتی امواج تراهرتز را جذب می‌کنند که دامنه آنها را در مقایسه با امواج با فرکانس پایین محدود می‌کند. چالش دیگر این است که فناوری تراهرتز هنوز در مراحل اولیه توسعه است.

با این حال، محققان معتقدند که می‌توان بر این چالش‌ها غلبه کرد. علاوه بر این، فناوری تراهرتز این پتانسیل را دارد که ارتباطات بی‌سیم را متحول کند. سیگنال‌های باند میانی ۵G می‌توانند از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه تا ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه متغیر باشند، اما براساس تجربه شخصی باند میانی اغلب سرعت دانلود داده‌های 5G را در محدوده ۴۵۰ تا ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه ارائه می‌کند. استفاده از فرکانس‌های تراهرتز همان مشکلاتی را نشان می‌دهد که اپراتورها هنگام تلاش برای راه‌اندازی اتصال 5G در باند mmWave (۲۴ گیگاهرتز تا ۱۰۰ گیگاهرتز) با آن دست و پنجه نرم می‌کردند.

اول اینکه سیگنال‌های تراهرتز THz مسافت طولانی را طی نمی‌کنند و در نفوذ به ابرها و مه مشکل دارند. از سوی دیگر، ارتباطات تراهرتز این امکان را فراهم می‌کند که انتقال بی‌سیم تقریبا به خوبی انتقال از طریق فیبر باشد. به این ترتیب تراهرتز با پهنای باند انتقال بیشتر و سرعت انتقال سریع‌تر، در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها در بحث 6G است.

چرا رسیدن به فناوری 6G مهم است؟

اکنون سوال این است که کدام کشور می‌تواند این فناوری را با نوآوری‌های خود منطبق کند؟ آینده ارتباطات بی‌سیم روشن است.

6G حتی نسبت به 5G سرعت، تأخیر کمتر و بهره‌وری انرژی را بهبود می‌بخشد. این می‌تواند منجر به تعدادی برنامه کاربردی جدید شود، مانند: واقعیت مجازی و واقعیت افزوده‌ای که به‌شدت شبیه به واقعیت زنده است. ارتباطات هولوگرافیک به افراد اجازه می‌دهد طوری تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که انگار در یک اتاق هستند.

خودروهای خودران می‌توانند با یکدیگر و با زیرساخت‌های اطراف خود ارتباط برقرار کنند. برخی از خدماتی که قرار بود با 5G به دنیا معرفی شوند مانند اتومبیل‌های خودران، جراحی از راه دور و شهرهای هوشمند مطمئناً با سرعت‌های سریع‌تر همراه با 6G امکانپذیر خواهد بود.

شهرهای هوشمند قادر به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها در زمان واقعی برای بهبود جریان ترافیک، مصرف انرژی و ایمنی عمومی هستند. از سوی دیگر مشخص است که این امر منجر به سرعت دانلود و آپلود سریع‌تر برای کاربران گوشی‌های هوشمند می‌شود و باید برای انطباق با آن خدمات جدیدی در صنایع مختلف ازجمله بازی و سرگرمی، خودرو و صنایع بهداشتی و... به‌وجود بیاید.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.