پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 18 خرداد 1402

کد خبر : 130101

 
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی:

صنایع دستی تبلور اقتصاد هویت‌بنیان ماست
تاریخ خبر : 1401-11-16
     
 
 
     
متن خبر :


 معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گفت: اقتصاد هویت‌بنیان ما از خلال صنایع دستی پیدا است، هر جایی در جهان از خاتم ایران، فرش، سفال، چرم، چوب و... صحبت به میان می‌آید، این انسان هنرمند ایرانی است که از مواد اطراف زیست‌بوم خود و تدبیر اندیشه برای یک تولید کالا استفاده کرده که این عین دانش‌محوری است.

مریم جلالی اظهار کرد: این هنرمندان هستند که هنر این سرزمین را زنده نگه داشته‎اند، امروزه اگر از پردیس فناوری نرم، نوآوری، خلاقیت، اقتصاد دانش‌بنیان و خلق منش می‌گوییم، این‌ها همه واژه‌هایی هستند که رویکرد عملی ما باید معطوف به آنها باشد.

 دانش‌بنیان‌تر و هویت‌بنیان‌تر از صنایع‌دستی نداریم

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌ فرهنگی بیان کرد: دانش‌بنیان‌تر و هویت‌بنیان‌تر از صنایع‌دستی نداریم که البته این نیز مورد غفلت تاریخی قرار گرفته است. وقتی از فناوری صحبت می‌شود، در اذهان، الکترونیک و آزمایشگاه‌های بزرگ شکل می‌گیرد و کمتر یادمان می‌افتد معرق، منبت و فرش ما برخاسته از دانش است و ما نیز احتیاج داریم به شیمیدانانی که سفالمان، به معدن‌شناسانی که گوهر سنگ‌ها، به رنگ‌شناسانی که پارچه‌ها و دست‌بافته‌هایمان را به روز کنند و این اتصال باید برقرار شود.

جلالی افزود: برای مردمی‌سازی و شبکه‌سازی نگرش و بینش باید باشد. بینش انسان ایرانی باعث شده نقش بر سفره، لباس، چوب و... درآورد. این پیوست‌های فرهنگی صنایع خلاق ایرانی است و این صنعت خلاق منجر به تولید اقتصادی می‌شود و ارزش‌آفرین، هویت‌بنیان و اشتغال‌آفرین است، اما ما نباید به فکر اشتغال باشیم، مشغول بودن بدون مولد بودن فایده ندارد، ما به نام اشتغال تولید را از بین برده‌ایم.

وی تصریح کرد: سیاست وزارت میراث فرهنگی و تلاش ما این است که صدای فرهنگ و اجتماع و اقتصاد به هم‌جوشی برسد، اگر میراث فرهنگی تجلی فرهنگ و گردشگری حوزه مراودات اجتماعی ماست، باید صنایع دستی ما رویکرد اقتصادی داشته باشد و به زنجیره ارزش متصل شود و ارزش‌آفرین باشد.

معاون صنایع‌ دستی وزارت میراث‌ فرهنگی اضافه کرد: امید است با ایجاد مراکزی مانند پردیس فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، تنها نام آن را یدک نکشیم و به رسم جدیدی برسیم.

سبک زندگی ایرانی هیچگاه از چیزی فراقت نداشته است و همه این موارد را مدیون مادران و زنان ایرانی هستیم و به همین دلیل گزاره زنان پیشرفت و پیشران را در صنایع دستی پیگیری می‌کنیم زیرا روح زنانه بر هنر ایرانی غالب است و زن و زندگی می‌تواند در کنار هم پیشرفت را در پی داشته باشد.

جلالی بیان کرد: نوآوران ما باید نان‌آور باشند، زیرا این موضوع تجلی دانش، حکمت و هنر ایرانی است. امیدوار هستیم با همت جهاد دانشگاهی بتوانیم هنر را از ویترین‌های پر زرق و برق به متن زندگی بیاوریم و در سبد خانواده قرار دهیم.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.