پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

کد خبر : 85026

 
ماه خون فرا رسيد

عطر عطش
تاریخ خبر : 1397-06-20
نویسنده : فاطمه پاک زاد
     
 
 
     
متن خبر :


مراسم عزاداری اباعبدا... الحسین(ع) راز ماندگاری اسلام و شیعه است که قرن‌ها شیعیان و عاشقان اهل بیت (ع) همزمان با فرا رسیدن ماه محرم و صفر برای پاسداشت نهضت خونین کربلا تلاش می‌کنند و هیئت‌های مذهبی در نقطه به نقطه شهرها برپا شده‌است و مردم گروه‌گروه به مراسم عزاداری می‌روند و در غم و ماتم سالار شهیدان بر سر و سینه خود می‌کوبند.
پاسداشت قیام کربلا و گرامی‌داشت نهضت عاشورا از جمله افتخارات مردم ایران است که بدون توجه به وضعیت آب و هوای کشور هر سال با شکوه‌تر از سال قبل آن را برگزار می‌کنند اما دشمن که همانند همیشه و در تمامی موارد نمی‌خواهد مردم برای ائمه و دین عزاداری و تلاش کنند برای کاستن از دامنه حفظ و حراست از میراث عاشورای حسینی همچنان تلاش می‌کنند و آنها از رشد بیداری جهان اسلام که تأسی از فرهنگ عاشورا دارد، واهمه دارند و تلاش می‌کنند تا زمینه تحریف و انحرافات در این فرهنگ اسلامی را فراهم سازند.
اما محرم که می‌رسد بساط نذری و نذری‌پزی برپا می‌شود و افرادی که برای رفع مشکل و گرفتاری خود به صاحب سفره و صاحب این ماه عزیز گره زده بودند، در این ماه سفره‌ای پهن می‌کنند تا عزاداران حسینی را اطعام بخشند.
اما این روزها خیلی افراد بر این باور هستند که در روند سوگواری بسیاری از بانیان دیگر نشانی از سادگی و یکرنگی وجود نداشته و جایی برای زنده ماندن سنت تواضع در این آئین مذهبی به جا نمانده است و دغدغه دیگر متأسفانه برخی بدعت‌ها و تحریف‌ها نگرانی‌هایی را برانگیخته و زمینه تحریف فرهنگ عاشورا را در پی دارد، که باید تلاش کنیم تا این بدعت‌ها کمرنگ شود. محرم که می‌رسد بساط نذری و نذری‌پزی برپا می‌شود و افرادی که برای رفع مشکل و گرفتاری خود به صاحب سفره و صاحب این ماه عزیز گره زده بودند، در این ماه سفره‌ای پهن می‌کنند تا عزاداران حسینی را اطعام بخشند.
مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) فرمودند:به جوان‌ها توصیه می‌کنم شیوه پیشکسوت‌ها را به طور کلی کنار نگذارید، دست از آنها نکشید و از طرفی ما با نوآوری مخالف نیستیم، هیچ اشکالی هم ندارد اما اگر بخواهید در این نوآوری به کمال برسید، باید نوآوری‌ها در امتداد شیوه‌های گذشتگان باشد.
خرافه‌زدایی زمینه‌ای برای تروج فرهنگ عاشورا: همه‌ساله‌پیش از آغاز ماه محرم مسئولان هیات‌های مذهبی با برگزاری نشست‌های مختلف نسبت به رعایت آداب آیین عزاداری و پرهیز از انحراف‌ها و خرافه‌های دینی توجیه می‌شوند تا از این رهگذر بتوان نمایی زیبا از فرهنگ غنی‌اسلام و عاشورا به نمایش گذاشت.
 برنامه‌های ویژه ماه محرم در استان
مدیرکل‌سازمان‌تبلیغات‌اسلامی‌استان‌همدان در این باره ‌گفت: 1800مبلغ در بیش از 2000 نقطه استان‌همدان (شهری و روستای)، ویژه ماه محرم را پوشش خواهند داد.
به گزارش همدان پیام، حجت‌الاسلام علی‌دشتکی افزود: از این تعداد 270 مبلغ از قم به همدان اعزام خواهند شد و 300مبلغ از بانوان این وظیفه را به عهده خواهند‌گرفت.
وی گفت: 1700 مداح در این ایام مشغول هستند که بیش از 2000 هیات مذهبی در نقاط شهری و روستایی و حسینه‌ها، مساجد و تکایا فعال می‌شوند.
‌دشتکی افزود: در این ایام بیش از 30 همایش توجیهی برای قبل از دهه محرم برای مسولین هیات‌های مذهبی، مداحان و مبلغین و مبلغات برگزار شده‌است.
مدیرکل سازمان تبلیغات‌اسلامی گفت: رویکرد تبلیغ اداره تبلیغات‌اسلامی شور و شعور حسینی با محوریت ایثار، ولایت‌مداری و ذلت‌ناپذیری است که علاوه بر این رویکرد شش اولویت در این ایام تعیین‌شده که هر کدام شامل مباحث متنوع در زمینه مسائل اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی، خانواده و سیاسی خواهد شد.
وی ادامه داد: این شش اولویت شامل؛ اولویت‌پذیری، ترویج سبک‌زندگی اسلامی بر محوریت قرآن و عترت، تبین شعارها، تبیین واجبات از جمله امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر،  نقش عاشورای حسینی در انسان‌سازی، تبیین الویت و برکات انقلاب‌‌اسلامی می‌باشد.
دشتکی بیان کردند: مایحتاج خوارکی هیأت‌ها، توسط خود مردم به صورت نذورات و هدایای هستند و با توجه به اعتقادات مردم با تمام وجود کمک خواهند نمود که شورای هیات‌های مذهبی و علمیه تأمین این موارد را به عهده دارد.
 برگزاری طرح «بصیرت عاشورایی» در بقاع متبرکه همدان
رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان نیز از برگزاری طرح «بصیرت عاشورایی» در بقاع متبرکه همدان در ایام محرم خبر داد.
حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی با اشاره به فرارسیدن دهه اول محرم از سیاهپوش کردن فضای بقاع متبرکه خبر داد و گفت: در قالب طرح بصیرت عاشورایی گردهمایی را قبل از ایام محرم با حضور هیات امنای امامزادگان و مبلغان اعزامی برگزار خواهیم کرد، افزود: این مراسم در حسینیه باغ بهشت روز 20 شهریور ماه برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه به هیات‌های مذهبی حسینیه‌ها و امامزادگان شهر همدان از محل موقوفات با نیت روضه‌خوانی کمک‌‌ خواهیم کرد، گفت: این هیات‌ها پخش نذورات را در برنامه دارند که ما نیز مبلغی را کمک می‌کنیم.
در همین ارتباط با یکی از فعالان هیأت‌های مذهبی گفتگو کردیم، فیضل‌ا... مظفرپور در این باره گفت: خوشبختانه هر ساله جذب جوانان به هئیت‌ها بسیار بالا و روبه افزایش بود که استفبال جوانان به خصوص در ماه محرم و صفر بیشتر است، به‌طوری که جوانان از همان آغاز ماه محرم با شور و شوق برای برپایی مراسم و تکایا به استقبال ماه محرم می‌روند.
مظفرپور افزود: عشق امام‌حسین(ع) غوغای در دل جوانان و نوجوانان ایجاد کرده که جوانان به صورت خودجوش از مراسم استقبال می کنند. استقبال از ماه‌محرم امسال به نظر بیشتر است.
وی گفت: همین عاشورای‌حسینی و فرهنگ‌عاشورایی است که مانع تهاجم فرهنگی جوانان که فضای مجازی ایجاد کرده‌است، اصل عاشورا که در وجود جوانان شکل گرفته و نیاز دارد که بیشتر توجه شود، بیشتر از طریق کارهای فکری، دسته‌جات و نوحه‌خوانی انجام شود تا جوانان با عمق بیشتری وارد صحنه شوند.
مظفرپورافزود: باید اطلاعات و مطالعات بیشتری در رابطه با اهداف عاشورا داده شود که در این زمینه کمبود داشتیم.
یکی دیگر از فعالان هیات‌های مذهبی استان همدان نیز با بیان اینکه به هنگام آغاز محرم استقبال جوانان از هیات‌ها به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد افزود: خوشبختانه هیات‌های مذهبی محفل مناسبی برای ارتقای سطح دانش و لینش دینی جوانان هستند. علی رافعی با بیان اینکه جوانان مذهبی از هر نوع آسیب‌اجتماعی به دور می‌مانند اظهار کرد: گرایش جوانان با ایده‌های مختلف به هیات‌ها نشان از نوعی وحدت دینی بین آنان دارد.
وی ادامه داد: باید دولت در جهت جلوگیری از آسیب‌ها معضلاتی که این روزها جوانان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و نیز جلوگیری از تهاجم فرهنگی هیأت‌ها را یاری کند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.