پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 3 فروردين 1402

کد خبر : 101619

 
اعطای گواهینامه استاندارد به زمین‌های بازی در7 پارک همدان
تاریخ خبر : 1398-08-23
نویسنده : مجید بیات
     
 
 
     
متن خبر :

خبرنگار همدان پیام: 7 زمین بازی در پارک های  مردم ،شهید صابری ، مهر ،ذنبق ،مریم ،مروارید  و سپیده گواهینامه استاندارد دریافت کردند.
روز گذشته نشست هم‌اندیشی استانداردسازی مراکز تفریحی، همچنین اعطای گواهینامه استاندارد به زمین‌های 7 پارک در نقاط مختلف همدان با حضور معاون ارزیابی کیفی سازان ملی استاندارد، شهردار و شورای شهر همدان و سایر مسئولان برگزار شد.
معاون ارزیابی کیفی سازان ملی استاندارد در این نشست با اشاره به نامگذاری همدان  به عنوان مهد تاریخ و تمدن در کشور و بازدید گردشگران از نقاط مختلف جهان  از این شهر را دلیل اصلی توجه خاص  به همدان دانست و تصریح کرد: توجه به استانداردسازی در حوزه‌های مختلف ا عم از هتل‌ها، رستوران‌ها پارک‌ها والمان های شهری  اهمیت بسزایی دارد
مسلم بیات  در ادامه خاطرنشان کرد: همدان جزء  نخستین شهرهایی است که به صورت یکجا ، گواهینامه استاندارد  7  زمین بازی در پارک ها را دریافت نموده است ، همین مسئله نشان دهنده همدلی ، همسویی و همراهی تمامی ارگان‌ها در سطح این شهر است.
وی افزود: استانداردسازی  به نیاز اصلی مردم و شهروندان در حوزه خدمات‌رسانی تبدیل شده است که باعث شده همه مسئولان هتمام تلاش خود را در راستای رضایتمندی  مردم انجام دهند.
بیات در ادامه با اشاره به اینکه استانداردسازی یک پروژه نیست، بلکه یک فرآیند است افزود: دریافت مجوز نباید به محدود  به بازه زمانی طولانی مدت و رفع تکلیف باشد، بلکه بازرسان باید به شکلی  مرتب با تست‌های فنی و کیفی متفاوت عیوب و نواقص ایجاد شده در طول این زمان را  تشخیص و در ادامه آن را رفع نمایند.
وی در ادامه اضافه کرد: ترسیم یک برنامه و فرآیند مدون نیازمند بررسی دقیق کسب اطلاعات مقدماتی است  به این معنا که یک مدیر در ابتدا باید اطلاعات مفید را به دست آورد ، بررسی کند و در پایان  بر طبق این داده‌ها وضعیت را بهبود ببخشد.
معاون ارزیابی کیفی سازان ملی استاندارد احداث هر گونه زمین و فضای بازی در این حیطه را منوط به دریافت استانداردهای لازم دانست و تأکید کرد: اجازه احداث به موارد غیر از این چارچوب را به هیچ عنوان نخواهیم داد و با متخلفان به سختی برخورد می کنیم.
بیات با اشاره به اینکه مسائل جدی در حوزه استانداردسازی رخ داده است افزود: دسترسی نقشه ها  و جاگذاری تجهیزات در ابتدا مشکلاتی را ایجاد کرد بود که با مهندسی معکوس این موارد را برطرف کرده ایم . با وجود اینکه به ایده‌ال لازم در این حوزه نرسیده‌ایم اما  شاهد ایجاد شرایط خوب حداقلی در این حوزه هستیم.
وی استانداردسازی وسایل بازی را فقط شامل بهره‌برداری ندانست و ادامه داد: طراحی، ساخت، نصب و بهره‌برداری از اهمیت بسزایی برخوردار است که همین مسئله باید باعث شود و تجهیز غیراستاندارد انجام نشود.
بیات اضافه کرد: محل انتخاب شهر بازی  در کنارتوجه به شیب زمین ، دسترسی آسان، جهت باد و نزدیکی یا عدم نزدیکی  دکل‌های برق فشار قوی باید مورد توجه قرار گیرد که این مسئله از مقدمات استانداردسازی در این حیطه است.
معاون خدمات شهری نیز در این نشست با اشاره به رسالت اصلی مدیریت شهری که شامل خدمات رسانی مناسب به شهروندان است، گفت: در سطح شهر همدان 140 پارک وجود دارد که 71 از این تعداد دارای زمین‌های بازی هستند.
وحید علی‌ضمیر اضافه کرد: مخاطب اصلی خدمات در زمین بازی پارک‌ها کودکان هستند که استانداردسازی وسایل و تجهیزات موجود از اولویت‌های اصلی شهرداری به شمار می‌رود.
وی  همدان را جزءمعدود شهرهایی دانست که گواهینامه استاندارد پارک‌ها در حوزه زمین‌های بازی و تحهیزات  را در کشور دریافت کرده و همسویی و همدلی کلیه ارگان‌ها و همراهی اداره کل استاندارد یکی از عوامل اصلی این موفقیت است.
علی‌ضمیر سرانه فضای سبز همدان را در حال حاضر 11 مترمربع به ازای هر نفر عنوان کرد که با واگذاری زمین به مساحت 240 هکتار از طرف منابع طبیعی به شهرداری و ساماندهی این فضا در محدوده کوی ولایت (حیدره) ،این سرانه به 18 مترمربع به ازای هر نفر خواهد رسید.
وی رضایتمندی شهروندان را هدف اصلی مجموعه شهرداری دانست که کسب گواهینامه استاندارد در حوزه‌های خدماتی متفاوت در همین چارچوب رخ داده است.
رئیس شورای شهر همدان نیز در این نشست افزود: شهرها دارای پارک‌های زیادی هستند که وسایل بازی بخش مهمی از این اماکن را تشکیل داده است  و در این راستا شهرداری و شورای شهر برنامه‌های کاربردی اجرا نموده که این تجهیزات دارای استاندارد مناسبی برای بهره‌برداری باشد.
کامران گردان در ادامه با بیان اینکه خدمات‌ مناسب در این فضاها از اهمیت بسزایی برای شهرداری‌ها برخوردار است ،خاطرنشان کرد: استانداردسازی در تمامی موارد مربوط به خدمات رسانی به خواسته اصلی مردم تبدیل شده است که با اجرای یک برنامه استراتژیک محقق خواهد شد.
وی همدان را جزء کلانشهرهای پیشتاز در عرصه دریافت گواهینامه استاندارد وسایل بازی در پارک ها دانست که همه این موفقیت هامرهون همدلی مجموعه شهری و حاکمیتی است.
گردان  با اشاره به وجود 33 هزار  استاندارد در سطح کشور و بیش از یک میلیون نوع در سطح دنیا افزود: حذف سلیقه‌ای عمل کردن افراد این حوزه باعث ایجاد روند ثابت و کیفی مطلوبی  خواهد شد که در نهایت به رضایت جامعه و شهروندان منجر می‌شود، همچنین اطلاعات 32 شرکت تولید کننده در حوزه وسایل بازی در پارک‌ها در سایت این سازمان قرار خواهد گرفت مخاطبان اعم از شهرداران  و سایر ارگان ها به راحتی به آنان دسترسی داشته باشند.
در پایان این نشست گواهینامه استاندارد 7 زمین بازی در پارک های  مردم ،شهید صابری ، مهر ،ذنبق ،مریم ،مروارید  و سپیده  به بابک مهدی آزاد سرپرست سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان اهداء شد.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.