پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 137184

 
نهال به جای سبزه نوروزی
تاریخ خبر : 1402-12-28
     
 
 
     
متن خبر :


کاشت سبزه در اسفندماه و استفاده از آن برای سفره هفت سین از قدیم الایام مرسوم بوده همچنین در گذشته همه چیز فراهم بوده و مردم با کمبود مواد غذایی مواجه نبودند اما امروزه باید از غلات موجود محافظت و از هدر رفت آن خودداری کنیم، همچنین نسبت به نگهداری از محیط زیست حساسیت نشان دهیم.

براساس آمار منتشر شده از منابع طبیعی و آبخیزداری همدان؛ به دنبال اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، از اوایل پاییز تاکنون عملیات کاشت نهال در بیش از ۱۰۰ هکتار به میزان ۲۰ هزار اصله نهال انجام شده است.

‎از سوی دیگر نیز؛ امروزه نیز سفره هفت‌سين پيش از آن که مايه سلامتي و آرامش باشد در حال تبديل شدن به ابزار پرستيژ و صرف هزينه‌های گزاف بابت آن است و در نهايت نيز کوهي از زباله را برمحیط زیست تحمیل مي‌کند.

‎ـميزان گندمي که براي کاشت سبزه سفره هفت‌سين در کشور استفاده مي‌شود معادل 240 ميليون نان سنگک است که در صورت تغيير نگرش ايرانيان در کاشت نهال به جاي سبزه سالانه نزديک به صد ميليون متر مربع از فضاهاي بياباني به کمربند سبز ملي خواهند پيوست.

‎در روز طبيعت بيشترين جفاها در حق طبيعت انجام می‌شود

در آیین‌های باستانی ایران، برای هر جشنی، خوان یا سفره‌ای گسترانده می‌شد که دارای انواع خوراکی‌ها بود؛ سفره نوروزی، " هفت سین" نام داشت که می‌بایست از بقیه سفره‌ها رنگین‌تر باشد. این رسم از زمان باستان تا کنون همچنان حفظ شده، تا جايي که در بيشتر نقاط دنيا به سمبل نوروز ايران تبديل شده است. اعضای خانواده معمولاً لحظه تحویل سال را در کنار سفره هفت‌سین آغاز مي‌کنند. بعضی‌ها نیز سفره را تا مدت سیزده روز پس از نوروز نگاه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌دهند.

در کشورهاي ديگر هم که رسم نوروز بر پاست سفره هفت‌سين با تفاوت‌هايي کلي و جزيي ديده مي‌شود. اگرچه حفظ سنت‌ها و رسوم کاري پسنديده است اما با توجه به تغيير شرايط، بسياري از سنت ها و آداب خود را با شرايط جديد وفق داده اند تا همچنان مايه آرامش و ثبات در زندگي باشند.

‎سفره هفت‌سين امروزه بيش از آنکه مايه سلامتي و آرامش باشد در حال تبديل شدن به ابزار پرستيژ و صرف هزينه‌هاي گزاف بابت آن است و در نهايت نيز کوهي از زباله را بر مشکلات قبلي اضافه مي‌کند.

‎براساس آخرین سرشماری (سال 1395) جمعیت کل کشور ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۹ نفر است. همين آمار حکايت از وجود 24 ميليون خانوار در کشور دارد. چنانچه حداقل 50 درصد خانواده‌هاي ايراني به چينش سفره هفت‌سين اقدام کنند 12 ميليون سفره هفت‌سين چيده خواهد شد .

‎براي تهيه سبزه سفره هفت‌سين حد اقل 100 گرم گندم ( يا ماش و عدس و ...) که اگر در عدد 12 ميليون ضرب شود معادل 1.200 تن خواهد شد که اين رقم نشان‌دهنده حجمي از گندم است که به سادگي دور ريخته مي‌شود.

‎جایگزینی انواع نهال  به جای سبزه نوروز

‎با توجه به نزديکي به ايام نوروز و اينکه حداقل 12 ميليون خانواده (50درصد خانوارهاي ايراني) کار کاشت سبزه و چينش سفره هفت‌سين را انجام خواهند داد بسيار بجاست که از اين حرکت زيباي ملي از يک سو در جهت کاهش مشکلات و از سوي ديگر براي بهتر کردن زندگي و محيط زيست بهره بگيريم. از آنجايي که حضور سبزه به عنوان سمبل بهار و رويش دوباره طبيعت در سفره هفت‌سين ما ايرانيان جايگاه خاص دارد بسيار بجاست که نهادهايي وارد اين موضوع شوند و باتوجه به اقليم و شرايط آب و هوايي هر منطقه نهال­ هاي خاصي را در اسفند ماه هر سال در اختيار مردم بگذارند تا مردم با کاشت آن نهال در گلدان هاي ويژه و قرار دادن آن در سفره هفت‌سين هم پايبندي به رسوم و سنت را داشته باشند و در روز سيزدهم نوروز که روز طبيعت نام گرفته است با انتقال و کاشت آن نهال در مناطقي که از سوي نهادهاي خاص اعلام ميشود گامي را براي سبز کردن فضاهاي باير اطراف شهرخود بردارند.

رسانه‌ها در این زمینه فرهنگ سازي کنند

بنابراین لازم  است رسانه‌ها در این زمینه فرهنگ‌سازي کنند با توجه به اینکه امروزه رسانه‌ها نقشي بي‌بديل در شکل دادن به افکار و هدايت جوامع دارند و در اين ميان نقش راديو و تلويزيون از همه مهمتر است اگرچه با تقويت شبکه‌های اينترنتي در کشور رسانه‌های غيررسمي در حال سبقت‌گيري از راديو و تلويزيون هستند اما هنوز هم راديو و تلويزيون( صداوسيما) در فرهنگ‌سازي حرف اول را مي‌زند بنابراين بجاست رسانه ملي کاشت نهال را به عنوان جايگزيني بهتر در مقايسه با کاشت سبزه در سفره هفت‌سين ايرانيان، فرهنگ‌سازي کند تا ضمن جلوگيري از هدررفت هزاران ميليارد ريال از سرمايه ملي، گامي مهم نيز در جهت تقويت طبيعت و جلوگيري از تخريب آن برداشته شود.   

‎اين روزها معضل ريزگرد و آلودگي هوا و بيماري هاي ناشي از آن به يکي از مهمترين محورهاي مورد بحث در فضاي رسانه‌اي کشور تبديل شده و هزينه‌های بسياري را نيز در بعد مادي و معنوي به کشور تحميل کرده است. به نظر مي رسد با فرهنگ‌سازي صحيح که هزينه چنداني نيز در بر ندارد مي توان منافع بسياري را در کشور ايجاد نمود. چنانچه 12 ميليون ايراني به جاي کاشت سبزه، نهال سبزکوچکي را در سفره هفت‌سين خود قرار دهند و يا هر خانواده ايراني بياموزد که در روز طبيعت نهالي را غرس کند سالانه بين 12 تا 24 ميليون نهال در کشور غرس خواهد شد. اين بدان معني است که سالانه نزديک به صدميليون مترمربع از فضاي کشور( مساحت کشور ما تقريبا يک ميليون و ششصدو چهل وهشت هزار کيلومتر مربع است) پوشش جنگلي پيدا کرده است.

خواهد کرد و جنگل‌هاي از بين رفته نيز به همين روش قابل احيا خواهند بود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.