پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 21 مرداد 1399

کد خبر : 102138

 
پیشینه تاریخی ایران ظرفیت بزرگی برای استقرار صلح جهانی است
تاریخ خبر : 1398-09-10
     
   
     
متن خبر :


 اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن در حال برگزاری است . سومین اجلاس وزرای گردشگری کشور‌های عضو مجمع تمدن‌های کهن با حضور ۹ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در پکن گشایش یافت.
این اجلاس با ریاست وزیر گردشگری چین و با حضور وزرای گردشگری ایران، هند، عراق، مصر، ارمنستان، ایتالیا، بولیوی، پرو و یونان در هتل بین المللی پکن برگزار شد.
در این همایش «علی اصغر مونسان» وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران هم در راس یک هیأت عالی رتبه شرکت و سخنرانی کرد.
دیدار و ملاقات با وزیر فرهنگ و گردشگری چین، دیدار با وزیر گردشگری یونان و ارمنستان و گفتگو‌های خبری با رسانه‌های چین از جمله «سی سی تی وی» تلویزیون دولتی چین و روزنامه‌های گلوبال تایمز و چاینا دیلی از جمله برنامه‌های مونسان در سفر به پکن است.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران که در چین بسر می برد تاکید کرد ایران با برخورداری از پیشینه تاریخی و فرهنگی کهن، ظرفیت بزرگی برای کاهش چالش های جهانی، مناعات بین کشورها و استقرار صلح جهانی است.
به گزارش ایرنا ، «علی اصغر مونسان» که به منظور شرکت در اجلاس کشورهای تمدن کهن به چین سفر کرده است افزود: کشورهای دارای تمدن کهن نه تنها در قدیم بلکه در دنیای پرچالش امروز هم نقش مهمی در جهان دارند و می توانند از طریق تاکید بر نقش روابط مردم بر مردم راهکارهای مبتنی بر مبادلات فرهنگی را ارایه کنند.
وی گفت: ایران به عنوان کشوری که در ساخت تمدن بشری نقش زیادی داشته است حضور موثر و فعالی در این همایش داشت و مواضع جمهوری اسلامی ایران در این همایش برای کشورهای عضو تبین شد.
وی اظهار کرد همچنین می توانیم به صورت مشترک سالانه نمایشگاه کشورهای عضو تمدن کهن را برگزار کنیم تا ضمن کمک به ارایه فرهنگ های مختلف، باعث تنوع فرهنگی شود که در نهایت منجر به کاهش منازعات بین المللی و استقرار صلح و امنیت در جهان خواهد شد.
وزیر گردشگری افزود: در کنار این اجلاس، فعالان حوزه گردشگری ایران در قالب یک هیأت بزرگ به چین سفر کرده و  نشست های سرمایه گذاری با حضور شرکت های چینی برگزار شده است.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران عصر پنجشنبه در راس یک هیأت عالی رتبه وارد فرودگاه پکن شد.
دیدار و ملاقات با وزیر فرهنگ و گردشگری چین، دیدار با وزیر گردشگری یونان و ارمنستان و گفت و گوهای خبری با رسانه های چین از جمله «سی سی تی وی» تلویزیون دولتی چین و روزنامه های گلوبال تایمز و چاینا دیلی کالچر از جمله برنامه های مونسان در سفر به پکن است.
چین مهم‌ترین منبع تامین گردشگر در جهان است در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از مرزهای این کشور سفر کردند وزارت فرهنگ و گردشگری چین پیش‌بینی کرده است با تداوم رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفر شهروندان این کشور به خارج از چین تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر در سال برسد همچنین تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون «یوان» هزینه کنند.
ایران از سال ۲۰۱۱ به فهرست مقاصد گردشگری چین وارد شد و از سال ۱۳۹۵ نیز سیاست‌ جذب گردشگران چینی را در دستور کار قرار داد در این راستا هیأت وزیران اوایل تیرماه سال ۱۳۹۸ مصوبه لغو یک طرفه روادید با چین را صادر کرد و از ۲۵ تیرماه به اجرا در آمد بر اساس این مصوبه چینی ها به مدت ۲۱ روز بدون ویزا می‌توانند به ایران سفر کنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.