1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 120076

 
نهالستان گردوی تویسرکان، پیوندک‌های موردنیاز کشور را تأمین می‌کند
تاریخ خبر : 1400-07-24
نویسنده : وحید الوندی
     
 
 
     
متن خبر :


 زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده و نهالستان گردوی تویسرکان در خاورمیانه بی‌نظیر است و می‌تواند در سال‌های آینده پیوندک‌های موردنیاز کشور را تأمین کند.
شهرستان تویسرکان با برخورداری از 6 هزار و 100هکتار باغ گردو و تولید این محصول با مرغوبیت و کیفیتی در سطح جهانی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته و به کهن‌دیار طلای سبز شهرت یافته است.

 اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو در تویسرکان
مردم ایران‌زمین نام تویسرکان و گردو را همواره در کنار یکدیگر شنیده‌اند و بسیاری از ایرانیان طعم خوش گردوی تویسرکان را نیز چشیده‌اند.
  اکنون بزرگترین نهالستان تولید نهال گواهی ‌شده گردو در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان در زمینی به مساحت 14هزار هکتار ایجاد شده است. طرح سرشاخه‌کاری، پیوندزنی و اصلاح باغ‌های گردو در ۳ هزار هکتار از باغ‌های گردوی این شهرستان به‌ عنوان شهرستان آزمونه در کشور درحال انجام است.

 مزیت‌های نهالستان گردوی تویسرکان
مدیر اداره جهادکشاورزی تویسرکان در گفت‌وگو با همدان‌پیام، در تویسرکان گفت: نهالستان تولید زنجیره کامل نهال گردوی تویسرکان که در ۳ بخش خزانه، باغ مادری و گلخانه اجرا می‌شود، در کشور و خاورمیانه بی‌نظیر است.
 این طرح برای باغداران گردو مزیت‌های فراوانی دارد که عبارت است از بهره‌گیری از نهال‌های گردوی گواهی‌شده با قابلیت مقاومت در برابر سرما، کم‌آبی و مصرف بهینه آب و ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات.
مسعود اکبری افزود: تنها زنجیره تولید نهال گردو گواهی‌شده کشور در تویسرکان در سال‌های نزدیک آینده پیوندک‌های موردنیاز استان و حتی کشور را تأمین می‌کند.
 وی گفت: گردوی تویسرکان از نظر طعم و کیفیت بی‌نظیر است و برای آنکه مقاومت این محصول در برابر سرمای بهاره و پاییزه بالا رود و شاهد افزایش بهره‌وری کمی و کیفی تولید این محصول در شهرستان باشیم به دنبال ایجاد نهالستان گردو رفتیم.
اکبری بیان کرد: بالا بودن درصد نسبت مغز به پوست، بالا بودن کیفیت مغز، یکدست بودن مغز و تولید محصول بیشتر در واحد سطح از ویژگی‌های نهال‌های تولید شده در این باغ است.
مدیر اداره جهادکشاورزی تویسرکان با بیان این‌که برای ایجاد این نهالستان بیش از ۱۲میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: کلاس‌های آموزشی برای نحوه پیوندزنی درختان گردو با حضور جمعی از باغداران مناطق مختلف کشور در تویسرکان برگزارشده است.

 تأمین پیوندک‌های گردوی موردنیاز کشور
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز افزود: تنها زنجیره تولید نهال گردوی گواهی‌شده کشور در تویسرکان در آینده‌ای نزدیک همه پیوندک‌های موردنیاز نقاط مختلف کشور را تأمین می‌کند.
 محمدمهدی مفتح افزود: بدون تردید با بهره‌برداری از این نهالستان نه تنها نیاز استان، بلکه نیاز کشور در حوزه تأمین نهال گردوی مقاوم برطرف می‌شود.
وی گفت: یکی از ویژگی‌های نهالستان گردوی تویسرکان، پرورش نهال گردو از نوع «چندلر» است که این اقدام موجب می‌شود گردوی مرغوب و باکیفیت تویسرکان به‌صورت یکدست تولید شود و با کمیت و کیفیتی بالاتر از گذشته زمینه را برای صادرات این محصول فراهم کند.
مفتح به سرمازدگی بیش از ۹۰ درصدی باغ‌های گردوی شهرستان تویسرکان در سال 1394 و در پی افت ناگهانی دمای هوا در اردیبهشت‌ماه امسال اشاره کرد و افزود: برای مقاوم‌سازی باغ‌های گردوی تویسرکان در برابر سرما و افزایش سطح کمی و کیفی تولیدات این بخش طرح اصلاح، سرشاخه‌کاری و پیوندزنی درختان گردوی شهرستان تویسرکان در ۳ هزار هکتار باغ این شهرستان در بازه زمانی ۳ ساله انجام می‌شود و تویسرکان از سوی وزارت جهادکشاورزی به عنوان شهرستان آزمونه این طرح انتخاب شده است.

 پویایی اقتصاد مبتنی بر تولید گردو در تویسرکان
وی بیان کرد: از آنجا که تویسرکان شهرستانی تک‌محصولی است و اقتصاد عمده مردم آن به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به تولید گردو وابسته است، اجرای طرح‌های متنوع با هدف مقاوم‌سازی درختان گردو به منظور افزایش و ارتقای تولید کمی و کیفی گردوی آن می‌تواند سایه رکود اقتصادی را از سر شهرستان بردارد.

 صادرات پیوندک گردو
نماینده مردم تویسرکان در خانه‌ملت گفت: در سال‌های آینده با توسعه و افزایش سطح کیفی کار حتی می‌توانیم شاهد صادرات نهال گواهی‌شده گردو از تویسرکان به خارج از کشور نیز باشیم.
 وی افزود: استفاده از پیوندک‌های نهالستان گردوی تویسرکان با ایجاد بهره‌وری حداکثری از ظرفیت تولید در این بخش و ارتقای کیفی تولید گردو زمینه‌ساز رونق و پویایی بیش از پیش اقتصاد و معیشت مردم شهرستان است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.