پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 4 خرداد 1398

کد خبر : 84613

 
سؤال از رئیس‌جمهور اعلام وصول شد

2 نماينده استان در ليست سؤال از روحاني
تاریخ خبر : 1397-05-11
نویسنده : سمانه جهانگیری عرش
     
 
 
     
متن خبر :


به گزارش ایسنا، رئيس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق اصل ۸۸ و ماده ۲۱۲ آیین‌نامه اگر بیش از یک چهارم نمایندگان تقاضای سوال از رئيس جمهور را داشته باشند سوال باید اعلام وصول شود که این سوال طبق گزارش شماره د/ ۴۲۹۷۷۱۱۱۴ مورخ ۹۷.۵.۲ کمیسیون اقتصادی از حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد بررسی قرار گرفت که این سوال با پنج محور اعلام وصول می‌شود.
رئيس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: این پنج محور شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.
لاریجانی اظهار کرد: رئيس جمهور موظف است طبق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه حداکثر تا مدت یک سال برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند.
در همین خصوص یک عضو هيأت رئيسه مجلس روند بررسی سوال از رئيس‌جمهور در مجلس را توضیح داد و گفت که اگر نمایندگان از پاسخ‌های رئيس‌جمهور قانع نشوند سوال جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.احمد امیرآبادی فراهانی در توضیح روند بررسی سوال از رئيس‌جمهور، گفت: سوال بلافاصله توسط رئيس مجلس به رئيس‌جمهور ارسال می‌شود. گزارش آن باید ظرف ۴۸ ساعت چاپ شده و در اختیار نمایندگان قرار گیرد.
وی افزود: رئيس‌جمهور یک ماه برای حضور در مجلس و پاسخگویی به سوالات فرصت دارد. بعد از توضیحات رئيس‌جمهور در مجلس برای هر پنج سوال به صورت جداگانه رای‌گیری می‌شود. اگر اکثریت نمایندگان از پاسخ‌های رئيس‌جمهور درباره هر یک از سوالات قانع نشدند آن سوال جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.
امیرآبادی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه بر اساس قانون به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.
وی یادآور شد: رئيس‌جمهور یک ساعت زمان برای پاسخ به سوالات دارد و نمایندگان سوال‌کننده هم نیم ساعت زمان دارند که توضیحات خود را بیان کنند.
طبق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه، رئيس‌جمهور موظف است ظرف یک ماه از تاریخ دریافت سوال یا سوالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سوال یا سوالات مطروحه نمایندگان پاسخ دهد مگر با عذر موجه و با تشخیص مجلس شورای اسلامی. مدت طرح سوال یا سوالات از طرف نمایندگان منتخب سوال‌کنندگان حداکثر ۳۰ دقیقه و مدت پاسخ رئيس‌جمهور حداکثر یک ساعت است که طرفین می‌توانند بحث خود را به دو بخش تقسیم کنند. در این صورت همه سوالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دو طرف بیان می شود و در بخش دوم ابهامات سوال‌کنندگان و پاسخ‌های رئيس‌جمهور مطرح می شود.
طبق تبصره این ماده، پس از این مرحله درباره پاسخ رئيس‌جمهور به هر یک از سوالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رای‌گیری می‌شود. چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئيس‌جمهور به سوال قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.
لازم به یادآوری است از استان همدان دو نماینده که بر امضای خود برای سوتال از رئیس جمهور باقی ماندند احد آزادیخواه نماینده ملایرو امیر خجسته نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند هستند.
در حال حاضر این طرح ۸۳ امضا دارد و هنوز از حد نصاب قانونی نیافتاده است. چرا که برای طرح سوال از رئیس جمهور تنها به امضای ۷۴ نماینده نیاز است.
 2 نماینده همدان امضای خود را پس نگرفتند
نماينده مردم همدان، فامنين در مجلس شوراي اسلامي گفت: بارها از رئيس‌جمهور خواستيم به عنوان بالاترين مقام اجرايي کشور در تلويزيون، مجلس و يا ساير محافل حضور يافته و در خصوص وضع کشور پاسخگو باشد اما به دلايل مختلف اين موضوع محقق نشد.
 امير خجسته با بيان اينکه بايد رئيس‌جمهور در اين آشفته بازار اقتصاد پاسخ قانع‌کننده‌اي به مردم بدهد گفت: ما به عنوان نماينده مردم دولت را حمايت مي‌کنيم اما نمي‌توانيم در خصوص مشکلات مردم ساکت باشيم.
وي با بيان اينکه مردم در ديدارهاي مختلف انتقادهايي بر ما وارد مي‌کنند اظهار داشت: هم اينک مردم در سخت‌ترين شرايط اقتصادي به سر مي‌برند و قطعاً اين فشارهاي اقتصادي واحد باعث بدبيني آنها به نظام خواهد شد.
وي اعلام داشت: 44 ميليارد دلار کالاي ضروري قرار بود وارد کشور شود افزود: متأسفانه در اين ارتباط تباني کردند و قسمت عمده پول را گرفته و با آن معاملاتي انجام دادند.
وي همچنين گفت: 60 ميليارد دلار کالا از گمرک کشور وارد شده که دست مردم نرسيده و در انبارها احتکار شده است که بايد در اين خصوص مسئول مربوطه و شخص رئيس جمهور پاسخگو باشد.
خجسته با بيان اينکه ما کمبودي نداريم گفت: کشور ما توانمندي بسياري در توليد و واردات کالا دارد اما متأسفانه سوء مديريت باعث شده مردم در سخت‌ترين شرايط زندگي کنند. وي تأکيد کرد: مسئولان بايد اختلافات را کنار بگذارند و به فکر حل مشکلات مردم باشند.
نماينده مردم همدان، فامنين در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: با وجود اينکه هنوز تحريم‌ها شروع نشده است چرا بايد مردم ما با مشکلات عديده‌اي دست و پنجه نرم کنند.
وي گفت: هدف ما از سوال از رئيس‌جمهور احقاق حق مردم بوده و در اين ارتباط نمايندگاني که امضاهاي خود را پس گرفته‌اند قطعاً در آينده بايد به مردم پاسخ دهند.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.