1401-08-291401-09-09bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 9 آذر 1401

کد خبر : 125499

 
چند درصد مسافران با انرژی خورشیدی باید جابه جا شوند؟

برنامه جالب شهر اروپایی برای کاهش مصرف انرژی
تاریخ خبر : 1401-05-14
     
 
 
     
متن خبر :


شهر سنت‌اتین فرانسه برای ترویج خورشیدی کردن شهر، بناهای نمادین را به پنل‌های فتوولتائیک مجهز کرده است تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی، استفاده از انرژی ‌های پاک را ترویج دهد.

به گزارش همشهری آنلاین، کلان‌شهر سنت‌اتین فرانسه، پروژه بزرگی را جهت تحول انرژی به سمت خورشیدی کردن املاک و مستغلات خود اجرا کرده است. حدود پنج هزار ماژول خورشیدی در سنت‌اتین نصب شده است که هشت هزار متر مربع از سطوح سقفی شهر را پوشش می‌دهد. با این اقدام ساختمان‌های شهر «انرژی مثبت» شده و تصمیم بر این است که بخشی از انرژی تولید شده برای شبکه تراموا استفاده شود. طبق برنامه‌ریزی مسئولان، یک‌چهارم مسافران باید با انرژی خورشیدی جابه‌جا شوند.

دست کم ۱۵۰ ساختمان عمومی شهر با پنل‌های فتوولتائیک با مساحت ۲۰۰ هزار مترمربع پوشیده شده است و به این ترتیب از انتشار ۱۵ هزار تن دی‌اکسیدکربن در سال جلوگیری می‌شود. برای انتخاب مکان پیاده‌سازی این طرح، سعی بر آن شد تا ساختمان‌های مهم و نمادین شهر نظیر موزه‌ها انتخاب شود تا به نوعی اهمیت خورشیدی کردن ساختمان‌ها بیشتر نمایان شود.

ساختمان‌های خورشیدی جدید ۳۰ هزار مگاوات‌ساعت انرژی تولید خواهند کرد که برای پوشش مصرف انرژی ۱۲ هزار خانه کافی است.
گائل پردریو شهردار سنت‌اتین در این رابطه گفت: «پروژه خورشیدی کردن ساختمان‌ها برگرفته از سیاست توسعه پایدار کلان‌شهر سنت‌اتین از سال ۲۰۱۴ است و نشان‌دهنده یک تغییر اساسی در زمینه انتقال انرژی است. از طریق این پروژه که در فرانسه بی‌سابقه است، کلان شهر ما بار دیگر توانایی خود را برای تکامل و نوآوری نشان داد.»

فرانسه برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ تصمیمات کلانی را برای خورشیدی کردن کشور گرفته است. از اول ژانویه ۲۰۲۳، ساختمان‌های تجاری و صنعتی جدید، همچنین انبارهای بیش از ۵۰۰ متر مربعی و ساختمان‌های اداری با مساحت بیش از هزار متر مربع، باید ۳۰ درصد از سطح خود را خورشیدی کنند. از اول ژانویه ۲۰۲۴، پارکینگ‌هایی با مساحت بیش از ۵۰۰ مترمربع باید ۵۰ درصد از سطح خود را خورشیدی کنند و در صورت اینکه پارکینگ‌ها به صورت سایبانی باشد، باید صددرصد خورشیدی شوند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.