1399-05-151399-05-25bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 25 مرداد 1399

کد خبر : 93238

 
رکود بازار ماه رمضان در کبودراهنگ
تاریخ خبر : 1398-02-18
     
 
 
     
متن خبر :

کبودراهنگ- عظیمی مجذوب- خبرنگار همدان‌پیام: با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، خانواده‌ها و ویژه بزرگترها در حال آماده‌سازی خود و خانواده برای استقبال از این ماه پر خیر و برکت می‌شوند. خانه تکانی، خرید و تهیه مایحتاج روزمره زندگی، تهیه کالاهای که در این ماه استفاده نیاز بیشتری هست از جمله برنامه‌های هر خانواده برای استقبال و ورود به این ماه مبارک است و خرید و رفت و آمد شلوغی در بازار هیجان و شور و شوق خاصی ایجاد می‌کند اما آنچه در بازار کبودراهنگ مشاهده می‌شود بی‌رونقی، رکود و سبدهای خاص خرید مردم است که به گفته یکی از بازاریان معتبر شهر، شرایط اقتصادی مردم در سالیان اخیر ویژه در یک سال گذشته وضعیت نامناسبی دارد که تورم و افزایش نجومی قیمت‌ها توان خرید مردم را نجومی‌تر پایین آورده و سفره‌ای اکثر مردم شهر کبودراهنگ که از اقشار متوسط جامعه‌اندخالی‌تر و کم رنگ و بوتر شده است به طوری که سال های گذشته با قرار گرفتن در آستانه ماه مبارک رمضان شاهد شور و هیجان در مردم و رونق بازار بودیم که امسال از رکود و بی‌رونقی برخوردار است و مردم اکثریت مایحتاج نیاز خود را به صورت جزئی و روزانه تهیه می‌کنند.
کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان، برنج، روغن، گوشت سفید و قرمز، خرما، شکر، ماکرونی، تخم‌مرغ، لبنیات و... است که طبق بررسی‌ها و مشاهدات خبرنگار همدان از بازار کبودراهنگ برخی از این کالاها از جمله نوعی برنج (تایلندی) روغن و ماکارونی به میزان لازم و فراوان یافت نمی‌شود و کالاهای دیگر نیز با تفاوت قیمت نسبی در بازار در حال ارائه به مردم است. طبق مشاهدات ما هر کیلو برنج خارجی از 7 هزار تومان تا 7 هزار و 600 تومان و روغن جامد نباتی از 10 هزار تومان تا 11 هزار تومان و شکر از 7 هزار تومان تا 9 هزار تومان و قند هر کیلو از 7 هزار تومان تا 8 هزار و 500 و خرما هر کیلو 30 هزار تومان ماکارونی از 500/3 تا 500/7 و گوشت مرغ هر کیلو از 11 هزار 500 تومان تا 12 هزار تومان در حال توزیع است.
بیشتر فروشندگان معتبر و بزرگ عرضه کننده مواد غذایی شهر کبودراهنگ بازار کبودراهنگ را در آستانه ماه مبارک رمضان در مقایسه با سال‌های گذشته بازاری راکد و بی‌رونق می‌دانند و نظر جمعی آنان کاهش توان خرید مردم بر اثر تورم و افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها می‌باشد.
یکی از خریداران در فروشگاه که نیم‌ساعتی منتظر اتمام خریدش بودم با سبدی نیمه خالی به صندوق فروش آمد در گفت‌وگو با ما می‌گوید: بیشتر قیمت‌ها نسبت به چند ماه پیش 4 برابر شده است از طرفی هم کیفیت کالاها نیز پایین آمده است ما مجبوریم به جای خرید کالاهای با بسته‌بندی‌های معتبر و استاندارد از کالاهای و اقلام فله‌ای تهیه کنیم که برایمان کمی با صرفه‌تر باشد.
میرزایی علت کمی خریدش را عدم نیاز دانست و گفت: با توجه به درآمدم با خانواده تصمیم گرفتیم که در ماه مبارک رمضان به میزان مصرف روزانه خرید کنیم و چیزی اضافه‌تر از نیاز هر روز نخریم با این کار هم در این ماه هر روز خرید رفته و سرگرم شده باشیم و هم مواد غذایی تازه تهیه کنیم.
در ادامه رئیس سازمان صنعت و معدن وتجارت شهرستان نیز در خصوص وضعیت ارائه کالاهای مورد نیاز مرم در ماه مبارک رمضان در بازار در گفت‌وگو با همدان‌پیام عنوان داشت: در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان با اجرای طرح ضیافت در شهرستان کالاهای و اقلام اساسی و اصلی مورد نیاز مردم در این ماه به صورت تعرفه‌های دولتی توزیع خواهد شد.
مرتضی افشاری، روغن نباتی، برنج، قند و شکر را از جمله کالاهای توزیعی طرح ضیافت خواند و گفت: سازمان صمت استان مقرر کرده است که کالاهای مورد نیاز مردم در این ماه را در سطح شهرستان‌ها به تعرفه‌ (نرخ) دولتی توزیع نماید که به محض تحویل این اقلام به شهرستان‌ها نیز توزیع خواهد شد.
وی ادامه داد: توزیع بیش از 40 تن برنج با قیمت هر کیلو 7 هزار و 400 تومان (برنج خارجی هندی) توزیع روغن با 20 درصد پایین‌تر از قیمت بازار و قند هر کیلو با 4 هزار و 700 تومان و شکر هر کیلو 3 هزار و 400 تومان توزیع خواهد شد.
افشاری خاطرنشان ساخت: نظارت روزانه در بازار توسط بازرسان و اتحادیه‌های صنفی در حال انجام است و مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف صنفی، گران فروشی می‌توانند با تلفن 124 و یا به صورت حضوری خواستار رسیدگی به شکایات خود باشند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.