پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 134791

 
به مناسبت روز ملی احداث راه‌آهن سراسری ایران مطرح شد

گردشگرریلی داریم اما برنامه سفر نه!
تاریخ خبر : 1402-07-23
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :

 
مدیرعامل هیأت مدیره شرکت هواپیمایی ثامن پرواز: راه‌آهن همدان بر جذب گردشگر تأثیر دارد
 رئیس انجمن خدمات مسافرتی همدان: جاده راه‌آهن نه زیباست نه امن


  امروز درست 98 سال از آغاز ایجاد راه آهن سراسری ایران میگذرد . احداث و بهره برداری از راه آهن همدان در 15 سال گرذشته موجب شد استان به چرخه گردشگری ریلی ایران بپیوندد .

در استان همدان زیرساخت‌های جاده‌ای به ویژه مسیر مرکز استان تا پایتخت خوب فراهم شده است این نظر اکثریت برنامه ریزان سفر در همدان است،  اما  برخلاف توسعه صنعت هوایی که از آن غفلت شده است ،  در زمینه صنعت ریلی قدمهای مطلوبی دراستان همدان برداشته شده است. این مهم موجب شد تا امروز مروری کنیم بر نقش راه آهن  برتوسعه گردشگری همدان .  

در صنعت ریلی وضعیت استان همدان نسبت به صنعت هوایی آن هم با فرودگاه 80 ساله همدان شرایط استان به مراتب بهتر است . اما جامعه کثیری از ذینفعان و فعالان گردشگری همدان   بر این باورند راه آهن همدان گردشگرریلی دارد اما ایستگاه و برنامه سفر مناسبت ندارد .

همدان  بعد از 15سال که صاحب راه آهن شد، مسافران را به شهرهای تهران و مشهد منتقل می‌کند این مسیر دسترسی موجب شده است مسافران ریلی نگاه متمایزی در غرب کشور به استان همدان داشته باشند.  بر اساس اظهارنظر متولیان تورهای گردشگری در همد ان تاکنون استقبال خوبی نیز از مسیر مشهد و تهران به همدان و بالعکس صورت گرفته است.

 320مسافر روزانه میهمان راه آهن همدان هستند  

مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره شرکت هواپیمایی ثامن پرواز در گفتگو با همدان پیام در این زمینه گفت : فعال شدن راه آهن در همدان موجب شده است جذب گردشگری ریلی در همدان از سمت تهران و مشهد و شهرهای در مسیر به مقصد همدان محقق شود .

حمیدرضازاده عنوان کرد : در حال حاضر روزی 320 صندلی به مسافران ریلی همدان خرید و فروش میشود . و به عبارتی روزی 320 مسافر در ایستکاه راه آهن همدان پیاده و سوار میشوند . که این آمار خود میتواند چرخه درآمد گردشگری همدتان را پویا کند .

وی همچنین عنوان کرد : در حال حاضر مسافران تهرانی ساعت 7 و 30 دقیقه در ایستگاه همدان پیاده و ساعت 18 در همین ایستگاه میتوانند راهی تهران شوند که این مهم به ویژه خو.اهد توانست ظرفیت مطلوبی در زمینه توسعه گردشگری سلامت باشد .

نایب رئیس هیات مدیره شرکت هواپیمایی ثامن پروازبه نیاز استان برای د اشتن یک قطار فوق العاده در مسیر همدان تهران اشاره کرد و گفت : لازم است برای همدان تهران یک مسیر ریلی طر احی شود که ساعت 5 صبح مسافر همدانی را راهی پایتخت کند و ساعت 18 به سمت همدان از تهران حرکت کند که اگر این مهم محقق شود چرخه گردشگری همدان تهران کامل خواهد شد.

رضا زاده گفت : زیرساخت‌های سفر ریلی  در زمینه توسعه گردشگری میتواند در همدان بیش از آنچه باید استفاده شود .

وی همچنین به اتفاق خوب ایجاد راه آهن همدان و سنندج اشاره کرد و گفت این مهم بخش گردشگری همدان را تقویت خواهد کرد .

رضا زاده یادآور شد: عملیات اجرایی پروژه راه آهن همدان- سنندج روزهای پایانی را طی می کند و تا پایان مهرماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

 چالش‌های قطار همدان فرسودگی واگن ها و بی برنامگی است

یک کارشناس گردشگری در همدان نیز در گفتگو با همدان پیام در زمینه زیرساخت حمل و نقل ریلی گفت : برخلاف اینکه نباید از اهمیت سفر ریلی در همدان چشم پوشی کرد اما ، صنعت حمل و نقل استان همدان دارای چالش‌های بیشماری مانند فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل زمینی، نبود برنامه‌ریزی مناسـب در استفاده از منابع، محدودیت منابع مالی و محدودیت نوسازی و کمبود ناوگان مواجه است که اگر از بخش خصوصی که می‌تواند دلسوزتر وارد میدان شود استفاده گردد نتایج مناسب و رضایت بخشی برای استان حاصل خواهد شد.

وی گفت نوع قطارهای همدان از انواع مطلوب نیست و واگن ها در حد فرسوده بودن است و خدمات مطلوب آنگونه که بر اساس استانداردها باید باشد به مسافران ارائه نمیشود .

سیما بخشی گفت : صنعت گردشگری بزرگترین و متنوع ترین صنعت در دنیا به حساب می آید. رشد و توسعه ی این صنعت در ایران به عنوان یکی از راهکارهای رهایی از اقتصاد تک محصولی و متنوع سازی منابع درآمد کشور، باید بیش از پیش مورد توجه برنامه ریزان و سیاست گذاران کشور قرار گیرد.

وی عنوان کرد : راه آهن همدان میتواند  با دارا شدن  ظرفیت تاریخی، اجتماعی، فنی و زیبایی مسیر یکی از جذابیتهای گردشگری همدان شود  اما اینگونه نیست .
گردشگری ریلی به سفرهای با قطار گفته می شود و در گردشگری راه آهن هر آنچه که مربوط به راه آهن است مورد توجه قرار می گیرد.

بخشی افزود : راه آهن یکی از زیرساخت های تاثیر گذار گردشگری به شمار می رود اما در همدان  نیازمند برنامه گردشگری و روش هایی برای حفظ و احیاء می باشد.

 جاده راه‌آهن نه زیباست نه امن

نماینده آژانس‌های مسافرتی همدان نیز در جشن روز جهانی گردشگری اظهار کرد: همدان شهر اطلسی‌هاست و هر گردشگری که به همدان سفر می‌کند، تمایل دارد در این شهر اقامت داشته باشد.

محمد فیضی با بیان اینکه استان همدان نیاز دارد زیرساخت‌های بیشتری برای گردشگری مهیا کند، افزود: متأسفانه جاده راه‌آهن بسیار نامناسب است به طوریکه نه سیمای زیبای دارد و نه امنیت کافی، این جاده دوطرفه و بسیار پرخطر است و این برای افرادی که می‌خواهند از قطار استفاده کنند، نارضایتی‌هایی به همراه دارد.

چندی پیش هم نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با اشاره به نقصان موجود در تکمیل ایستگاه راه آهن همدان در گفتگو با رسانه ها اظهار کرد: این پروژه نیز سالهاست که معطل مانده و هرروز که می گذرد، هزینه تکمیل آن با تورم افسارگسیخته افزایش می یابد.

 سهم فامنین از قطار فقط صدای سوت است

وی فلاحی با بیان طلب ۱۷ میلیارد تومانی پیمانکار پروژه راه آهن، اضافه کرد: با این روند صعودی تورم، چندین برابر این مبلغ باید هزینه شود تا ایستگاه راه آهن همدان تکمیل گردد.

با اشاره به اینکه مردم برای استفاده از قطار در سالن های کوچک در فضای نامطلوب منتظر می مانند، خاطرنشان کرد: درخصوص ایستگاه راه آهن فامنین مطابق دستور صریح وزیر راه وشهرسازی است که ضمن علت یابی معطل ماندن اجرای آن تاکنون، بودجه ای جهت تسریع در اجرا و بهره برداری تخصیص داده شود تا مردم منطقه فامنین که ۶ سال است صدای قطار را می شنوند؛ ولی از خدمات آن محروم هستند نیز بهره مند شوند.

وی درخصوص جاده دسترسی به ایستگاه راه آهن همدان که یک جاده روستایی و نامناسب بوده و مردم با مشقت تردد دارند نیز افزود: قرار بود که این پروژه به صورت چهاربانده اجرایی شود که مقرر شد حداقل دوباند آن به بهره برداری برسد تا مردم بتوانند از خدمات ایستگاه راه آهن استفاده کنند و بعداَ تکمیل شود.


گفتنی است ، در ۲۳ مهرماه ۱۳۰۶ اولین کلنگ ساختمان راه‌آهن سراسری در تهران، محل فعلی ایستگاه تهران بر زمین زده شد و از همان وقت رسماً ساختمان راه‌آهن از سه نقطه جنوب و مرکز و شمال توسط کشور آلمان آغاز شد؛ که بعده‌ها در زمان جنگ جهانی دوم توسط متفقین سلاح برای روسیه ارسال می‌کرد.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.