پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

کد خبر : 126221

 
امروز چه کسی رئیس فدراسیون فوتبال می‌شود؟

چشم امید همدان به نایب‌رئیسی صوفی
تاریخ خبر : 1401-06-08
نویسنده : حامد صیفی
     
 
 
     
متن خبر :


 اگر بگوئیم حساسیت صبح امروز برای فوتبال مملکت کم از روز قرعه‌کشی جام‌جهانی ندارد، چیزی به گزاف نگفته‌ایم. جایی که رئیس فدراسیون بعد از 6 ماه سرپرستی با 86 رأی مجمع انتخاب خواهد شد.

میرشاد ماجدی، عزیزا.. محمدی و مهدی تاج حتما شب گذشته یا پلک نزده‌اند یا اضطراب و استرس اجازه نداده که راحت بخوابند. سه نامزدی که بعد از رایزنی‌های بسیار ظرف چندماه اخیر، حالا منتظر 86 عضو مجمعی خواهند بود که تا قبل از ظهر امروز آرای خود را در سالن همایش‌های صدا و سیما به صندوق می‌اندازند.

در شرایطی که در پایان مهلت ثبت‌نام برای انتخابات یعنی تاریخ ۲۰ تیر 6 نامزد برای ریاست این فدراسیون ثبت‌نام کرده بودند، در نهایت کمیته بدوی انتخابات امیررضا واعظ آشتیانی، علیرضا اسدی و محمد آخوندی را به دلیل نقص در مدارک احراز صلاحیت نکرد تا سه نامزد یعنی مهدی تاج، میرشاد ماجدی و عزیزا... محمدی پس از کش و قوس‌های فراوان در خصوص برخی پرونده‌های قضایی مورد تایید قرار گرفته و برای تصدی این پست مهم با هم وارد رقابت شوند.

ماجدی، محمدی و تاج بهتر از همه می‌دانند که صندلی فدراسیون فوتبال در چند دوره قبلی برای روسا عاقبت‌بخیری نداشته و هرکدام به نحوی با چالش‌های وحشتناکی مواجه بوده‌اند. با این حال شاید مدیریت بعد از شهاب‌الدین عزیزی‌خادم و البته دوران پر سر و صدای ماجدی در طول 6 ماه سرپرستی، خیلی سخت‌تر از سال‌ها و دهه‌های قبل نباشد.

مهدی تاج و میرشاد ماجدی در چند ماه گذشته جنگ رسانه‌ای جالب توجهی با هم داشته‌اند. اما عزیزا... محمدی با توجه به اینکه فردی مثل علی فتح‌ا...‌زاده را کنار خود می‌بیند، ترجیح داده بیشتر با سیاست سکوت کار را جلو ببرد.

نکته جالب درباره انتخابات امروز این است که رئیس جدید فدراسیون فوتبال نه برای دوره چهار ساله بلکه برای مدت دوونیم سال یعنی تا اسفند 1403 به عنوان رئیس انتخاب خواهد شد. اما برگزاری جام‌جهانی و جام ملت‌های آسیا در همین بازه زمانی هم برای این سه نامزد وسوسه‌انگیز است و هم دشواری‌های خاص خود را دارد.

برای ما همدانی‌ها اما انتخابات امروز جذابیت خاص خودش را خواهد داشت. عباس صوفی رئیس فعلی هیأت فوتبال استان و مدیرعامل سابق باشگاه پاس، به‌عنوان نایب‌رئیس نخست میرشاد ماجدی پیشنهاد شده و در صورتی که سرپرست فعلی فدراسیون امروز بتواند از مجمع رأی بگیرد، صوفی به عنوان یک همدانی نایب رئیس فدراسیون فوتبال خواهد شد که خود افتخاری ارزشمند برای استان تلقی می‌شود.
برخی اعتقاد دارند که ماجدی با توجه به حضور 6 ماهه روی این صندلی و ارتباطات لازم به‌ واسطه فدراسیون‌نشینی، رایزنی‌های خوبی انجام داده و از شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات بزرگ امروز برخوردار است.


اما دسته دیگری هم شانس پیروزی مهدی تاج حتی با وجود دسته‌گل‌هایی مثل قرارداد ویلموتس را بیشتر می‌دانند، چراکه مرد اصفهانی حسابی ظرف چند سال گذشته آب‌دیده شده و خوب می‌داند که چگونه کار را در بیاورد. با این حال نباید از نام عزیزا... محمدی به سادگی گذشت، کسی‌که حمایت افرادی چون فتح‌ا...‌زاده و کافی را همراه خود دارد.

 سوابق نامزدها
در رزومه کاری مهدی تاج، سوابقی مثل ریاست فدراسیون، عضو هیأت رئیسه، نایب رئیس نخست و نایب رئیس دوم، رئیس کمیته داوران، رئیس کمیته تیم‌های ملی، رئیس سازمان لیگ و نایب رئیس AFC در منطقه آسیای میانه به چشم می‌خورد. از نظر کارنامه کاری باید تاج را قوی‌تر از بقیه دانست.
میرشاد ماجدی سرپرست و عضو هیأت رئیسه فعلی فدراسیون، اما سوابقی چون رئیس کمیته آموزش، رئیس کمیته جوانان، مدیرفنی فدراسیون فوتبال و رئیس کمیته فنی را در کارنامه دارد.
از سوابق عزیز محمدی هم باید به ریاست سازمان لیگ، مدیرعاملی باشگاه فجرسپاسی شیراز و نایب رئیسی دوم فدراسیون فوتبال اشاره کرد.

 چه کسانی رأی می‌دهند؟
۳۲ هیأت فوتبال، ۱۶ باشگاه لیگ برتری، 8 تیم نخست جدول فصل قبل لیگ دسته یک، 4 باشگاه برتر فصل گذشته لیگ دسته دوم، 3 باشگاه برتر لیگ فوتسال، دو باشگاه برتر لیگ فوتبال ساحلی، دو باشگاه برتر لیگ فوتبال بانوان، دو باشگاه برتر لیگ فوتسال بانوان، باشگاه نخست لیگ ساحلی بانوان، بخش فوتبال فدراسیون‌های ورزش دانش‌آموزی، دانشگاهی، کارگری، نیروهای مسلح، کاپیتان‌های تیم بزرگسالان تمام تیم‌های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی در بخش آقایان و بانوان، سرمربیان تیم‌های ملی بزرگسالان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی آقایان و بانوان، یک داور در بخش آقایان و بانوان و نماینده اتحادیه باشگاه‌های فوتبال ترکیب 86 نفره مجمع فدراسیون فوتبال را تشکیل می‌دهند.

باشگاه پیکان در این مجمع دو حق رای دارد که یک رای مربوط به تیم فوتسال بانوان این باشگاه است. پارس جنوبی نیز به دلیل در اختیار داشتن تیم دسته اولی و یک تیم فوتبال ساحلی دو رای در مجمع خواهد داشت.


با تمام این اوصاف، این سه نامزد در روزهای اخیر آخرین رایزنی‌ها را با اعضای مجمع انجام داده و خود را مهیای صبح امروز کرده‌اند تا در صورت جلب حداکثر آرا به عنوان فرد برگزیده، اتاق بزرگ طبقه پنجم ساختمان فدراسیون فوتبال در خیابان سئول را مال خود کند.

گفتنی است؛ امروز تکلیف نایب رئیس نخست و دوم و همچنین نماینده باشگاه ها در هیأت رئیسه نیز در این مجمع مشخص خواهد شد.

مهدی تاج برای نواب رئیس مهدی محمدنبی و منصور قنبرزاده را پیشنهاد داده است. عباس صوفی رئیس هیأت فوتبال همدان و صادق درودگر نواب رئیس پیشنهادی میر شاد ماجدی هستند و عزیزا... محمدی نیز علی فتح‌ا...زاده خویی و محمدرضا کافی را به عنوان نواب رئیس پیشنهاد داده است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.