پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120774

 
دهبانی‌صابر، مدیر منطقه یک شهرداری مطرح کرد

تکمیل عملیات عمرانی پروژه سایت‌موزه میدان امام‌خمینی(ره)
تاریخ خبر : 1400-09-03
     
 
 
     
متن خبر :

 امروزه، شهرداری نهادی است که تأثیر عمده‌ای بر کیفیت زندگی شهروندان دارد، از این‌رو رضایتمندی شهروندان یکی از مهمترین معیارهای سنجش عملکرد شهرداری است. احساس رضایت از محیط شهر و خدمات شهرداری موجب ایجاد حس مشارکت در اداره امور شهر و در نتیجه افزایش کیفیت خدمات شهری می‌شود، همچنین در سالیان اخیر معنی شهرداری‌ها و مدیریت شهری از ارگانی که صرفاً به اداره امور یک شهر بدون در نظر گرفتن ساختارهای قالب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک شهر بپردازد، فراتر رفته و مدیریت شهری را می‌توان حوزه‌ای دانست که پیامدهای رفتاری و عملیاتی اثرات مختلفی بر شهروندان یک شهر می‌گذارد.
شناخت و ماهیت فعالیت‌هایی که در یک شهر صورت می‌پذیرد و اثراتی که این فعالیت‌ها از خود بر جای می‌گذارند نه تنها موجب تغییراتی آنی می‌گردد، بلکه پیامدهایی بلندمدت برای شهر و شهروندان دارد.
با افزایش روزافزون شهرنشینی و گسترش شهرها اجرای پروژه‌هایی در جهت توسعه شهر که بتواند رضایت شهروندان و همه جوانب زندگی شهری را برطرف کند امری ضروری و غیرقابل اجتناب است.
 توجه به سهم شهروندان و لحاظ کردن میزان نیاز آنها در پروژه‌های شهری مؤلفه‌ای مهم برای تدوین و طراحی پروژه‌های عمرانی است و بدون شک این رویکرد، روند توسعه و عمران شهری را نیز افزایش می‌دهد. موفقیت پروژه‌های شهری مستلزم همسویی نیاز شهر و شهروندان است که مهمترین امر در مدیریت پروژه‌های شهری است.
مدیر منطقه یک شهرداری با اشاره به اینکه تکمیل پروژه سایت‌موزه میدان امام خمینی(ره) با توجه به گذر بسیاری از شهروندان و وجود سبقه تاریخی یکی از مهمترین مطالبات شهروندان عزیز در سالیان اخیر بوده است، گفت: از آبان‌ماه سال گذشته این پروژه به شهرداری منطقه یک واگذار شد که خوشبختانه فرایند برگزاری مناقصه و جذب پیمانکار به سرعت صورت پذیرفت و با اعتباری 110میلیارد ریالی و تلاش شبانه‌روزی، تنها در یک سال عملیات عمرانی احداث این سایت‌موزه به اتمام رسیده است و پس از آماده‌سازی محوطه داخلی موزه شاهد بهره‌برداری از این پروژه خواهیم بود.
مسعود دهبانی‌صابر با اشاره به اینکه ایجاد فضای سبز شهری یکی از مهمترین راهکارهای تبدیل محیط شهری به محیط مفرح‌تر و با نشاط‌تر است، افزود: این مهم در شهرداری منطقه یک در سالیان اخیر به شدت موردتوجه قرار گرفته است و پارک‌هایی چون پارک قهرمان با مساحت 10هزار و200 مترمربعی و با اعتباری 50 میلیارد ریالی و پارک کمال‌آباد که مساحتی 7 هزار مترمربعی دارد با اعتباری 20 میلیارد ریالی هم‌اکنون آماده افتتاح و بهره‌برداری هستند و همچنین می‌توان به احداث فاز دوم بوستان ارم با مساحتی بیش از 2هکتار اشاره کرد که با اعتباری بیش از 20 میلیارد ریال تا انتهای سالجاری قابل بهره‌برداری است.
وی ترمیم و بازسازی پارک‌ها و بوستان‌های موجود در شهر را نیز از دیگر اقدامات در حوزه فضای سبز دانست که محوطه گنجنامه، پارک نرگس، بوستان مردم، بوستان ارم، پارک سروقامتان، پارک شهيد دوروزي از اینگونه اقدامات بوده‌اند و همچنین سرویس‌های بهداشتی‌های بلوار ارم، بلوار کولاب، گنجنامه و آرامگاه بوعلی‌سینا بازسازی و سرویس بهداشتی بوستان لاله احداث شده‌اند.
مدیر منطقه یک همچنین ادامه داد: شهرداری منطقه یک علاوه بر اجرای پارک‌های درون‌شهری مذکور نسبت به احداث پارکی فرامنطقه‌ای که شهروندان همدانی بتوانند اوقات فراغت خود را در آن سپری کنند اقدام کرده است که هم اکنون عملیات احداث دیوارهای حائل این پروژه درحال اجراست و امیدواریم تا انتهای سالجاری بخش مهمی از این پروژه نیز تحویل شهروندان شود.
وی مطالعه شبکه آبیاری موجود و بررسی چاه‌ها و قنواتی که قابلیت استحصال را دارند نیز از اقداماتی دانست که می‌تواند تأثیر به‌سزایی در مصرف بهینه آب در جهت فضای سبز سطح منطقه داشته باشد و در این خصوص مخازن زیرزمینی آب طراحی و احداث شده‌اند که مهمترین آنها احداث بزرگترین مخزن زیرزمینی آب در شهر همدان با ظرفیتی 2 هزار مترمکعبی و اعتباری 45 میلیارد ریالی در بلوار ارم است که از این پس می‌توان بخش اعظمی از آبیاری فضای سبز منطقه یک را با استفاده از سیستم مذکور و آبیاری قطره‌ای انجام داد.
دهبانی‌صابر پوشش سقف تالار همایش‌های بین‌المللی و قرآنی را از دیگر پروژه‌های مهم سالیان اخیر در شهرداری منطقه یک دانست که این پروژه با اعتباری 100میلیارد ریالی در بهار سالجاری به اتمام رسید و با جایگذاری مبلمان درونی این تالار شاهد افتتاح بزرگترین تالار همایش‌های بین‌المللی در غرب کشور خواهیم بود.
 مدیر منطقه یک همچنین گفت که یکی از پروژه‌هایی که در طی جلسات با همیاران محلات عنوان شده بود و درخواست‌های زیادی از سوی شهروندان کوی مدرس برای اجرای آن وجود داشت احداث ساختمان چندمنظوره بود که این ساختمان با اعتباری 120میلیارد ریالی درحال انجام است و معضل وجود نداشتن یک بازارچه محلی و باشگاه ورزشی در آن نقطه از شهر را حل می‌کند.
دهبانی‌صابر با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم شهرداری در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی توسعه زیرساخت‌ها برای شکوفایی نسل جوان است، افزود: رویکرد این منطقه افزایش هرچه بیشتر زیرساخت‌های ورزش‌های مختلف در سطح منطقه یک است به‌طوری که شهروندان در سطح محلات خود بتوانند از آن بهره ببرند که در این خصوص پروژه‌هایی از قبیل احداث زمین ورزشی فوتبال و والیبال در بوستان لاله، زمین ورزشی بدمینتون بوستان ارم، زمین بسکتبال، کورت اسکواش، پینگ‌پنگ و شطرنج بوستان مردم و... اجرا شده‌اند و مهمترین این پروژه‌ها نیز احداث چمن مصنوعی ورزشگاه شهدای شهرداری با اعتباری 55 میلیارد ریالی است که بسیاری از جوانان و کودکان همدانی به دنبال آغاز ورزش قهرمانی از این ورزشگاه هستند.
وی گشایش معبرهای مهم شهر در جهت روان‌سازی ترافیک و آسایش شهروندان حین رانندگی را از دیگر اقدامات منطقه یک در سالیان اخیر دانست که بزرگترین معبرگشایی شهر همدان با اعتباری 350 میلیارد ریالی در بلوار شهیدفهمیده صورت گرفت و هم‌اکنون نیز عملیات آسفالت‌ریزی آن به‌صورت کامل انجام شده است و آماده تحویل به شهروندان عزیز است، همچنین بازگشایی معابری چون خیابان پاسداران جلوی حسینیه امام(ره)، بازگشایی خیابان فرشچیان به پرستار، حمام قلعه، کولانج و... نیز با اعتباری بیش از 200میلیارد ریال صورت پذیرفته است.
دهبانی‌صابر با بیان اینکه زیباسازی نه تنها موجب طراحی بهتر شهری می‌شود، بلکه الگوهایی خلاقانه برای استفاده از مکان‌های شهری ارائه می‌دهد و هویت‌هایی فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی که یک جامعه را تعریف می‌کند، همچنین این امر می‌تواند تأثیر بسیاری در ایجاد روحیه شادابی و نشاط شهروندان داشته باشد گفت: احداث آبنما و نورپردازی در میدان قائم، میدان شریعتی،  پارک نرگس، پیاده‌راه ‌بوعلی، میدان بیمه، آبنمای جنب شهرداری آرامگاه بوعلی، نورپردازی خیابان مصیب مجیدی و بلوار خواجه‌رشید و اجرای مبلمان شهری در نقاط مختلف منطقه در سالیان اخیر انجام شده است.
مدیر منطقه یک پیاده‌روسازی جهت عبور و مرور سالم شهروندان برای ترویج فرهنگ پیاده‌روی را نیز از اقداماتی دانست که یک اولویت در اجرای پروژه‌های عمرانی منطقه یک هستند، زیرا با داشتن پیاده‌روهایی مناسب شاهد حاکمیت هرچه بیشتر پیاده‌رو بر سواره‌ رو هستیم و همچنین شهری سالم نیز خواهیم داشت که به همین منظور در سالیان اخیر بیش از 200 هزار مترمربع پیاده‌روسازی در سطح منطقه یک صورت پذیرفته است که می‌توان به پیاده‌روسازی بلوار ارم، بلوار شهید اسلامیان، پیاده‌روسازی کوی خاتم، پیاده‌روسازی و سنگ‌فرش با استفاده از مصالح محلی در محله دره مراد‌بیگ، پیاده‌روسازی کوی مدرس، بلوار شهیدسلیمانی، بلوار شهید فهمیده، خیابان بوعلی، خیابان مهدیه، خیابان استادیوم، خیابان شکریه، شهید زمانی، میدان شریعتی، خیابان پاسداران، کمال‌آباد، بین‌النهرین، احمدی‌روشن، راسته مظفریه و محله استر، سعیدیه، جهان‌نما، و... با اعتباری بالع بر 600 میلیارد ریال اشاره کرد.
وی در پایان با اشاره به اینکه زیرسازی و آسفالت‌ریزی معابر نیز که یکی از وظایف اصلی در شهرداری‌ها است سعی شده است که با تلاش و دقت فراوان صورت پذیرد که در این راستا درخواست‌های شهروندان و بازدیدهای کارشناسان منطقه مورد بررسی قرار می‌گیرد و 4 اکیپ به‌صورت شبانه‌روزی در فصول مناسب سال اقدام به آسفالت‌ریزی می‌نمایند که از اهم این موارد می‌توان به آسفالت‌ریزی میدان بیمه و بلوار اسلامیان، میدان دانشگاه، کوی مدرس، بلوار ارم، بلوار کولاب، بلوار بعثت، زیرسازی و آسفالت‌ریزی جاده قدیم دره مرادبیگ، میدان جهاد، خیابان زمانی، معابر کوی خاتم، محله رکنی، جوادیه اشاره کرد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.