پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 فروردين 1403

کد خبر : 120684

 
وزیر امور خارجه:

رفع تحریم‌ها منجر به قوی‌تر شدن ایران در همکاری‌های‌ منطقه‌ای می‌شود
تاریخ خبر : 1400-08-29
     
 
 
     
متن خبر :

 رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قوی‌تر و مؤثرتر جمهوری اسلامی در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله «آیورا» نیز منجر می‌شود.
به گزارش انتخاب، وزیر امورخارجه کشورمان در 22مین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) گفت: در بیش از 2 دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، به‌طور روزافزون ظرفیت‌های بالقوه این اتحادیه در همکاری‌های اقتصادی نمایان شده است. به همان اندازه که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشورهای ساحلی است، به همان اندازه چشم‌انداز همکاری‌ها در آیورا روشن و گسترده است.
حسین امیرعبداللهیان بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیم همکاری منطقه‌ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را گسترش دهیم.
وی با بیان این نکته که اخیراً سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعال‌تر کرده‌ایم و دستگاه‌های مختلف ایرانی، مرحله جدیدی از مشارکت مؤثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند، ادامه داد: جدیدترین تحول، داوطلبی مرکز زنان ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ‌کننده «برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا» است. همچنین «مرکز منطقه‌ای علوم و انتقال فناوری آیورا» مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.
رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه با بیان این نکته که جهان با چالش کووید۱۹ و پیامدهای مخرب آن روبه‌رو است، گفت: مردمان شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده‌اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است.
امیرعبداللهیان افزود: رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قوی‌تر و مؤثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا نیز منجر می‌شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.