پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 12 فروردين 1399

کد خبر : 105088

 
صنایع‌دستی دستاویز کلاهبرداری

گزارش همدان‌پیام از انهدام شرکت هرمی در استان
تاریخ خبر : 1398-11-07
نویسنده : سحر یوسفی
     
 
 
     
متن خبر :

1-با شرکت از طریق یکی از دوستان خودم آشنا شدم اونموقع بیکار بودم و دنبال کار می‌گشتم که دوستم بهم زنگ زد و گفت بیکاری ؟
گفتم: اره برای چی؟
 گفت: خب بیا شرکت ما کار کن.جدیدا یه شرکت زدم داخل ملایر.
 منم از خدا خواسته اون روز گفتم خدایا شکرت که کار شرکتی برام پیدا شد ولی دوستم هیچ توضیحی نداد و گفت: خودت تنها بلند شو بیا به این آدرس تا برسم اونجا حداقل 5 بار زنگ زد و آمارمو گرفت که کی می‌رسی ؟
من با دوستم رفتم و وقتی رسیدم گفت: مرد حسابی من گفتم تنها بیا اگه می‌تونی دوستت رو بفرست بره.
 ولی من گفتم نه نمیشه مکثی کرد و گفت: چاره‌ای نیست بیا بریم دفتر کارمون.
2-من واقعا نمی‌دونستم از کجا باید تحقیق کنم و چجوری قانونی‌بودن شرکت رو متوجه بشم، روز اول به ما گفتن که شرکت مجوز داره ولی شب که اومدم خونه داخل گوگل سرچ کردم مجوزی ندیدم سریع با همان دوستم تماس گرفتم و گفتم اینکه مجوز نداره و توی سایت ایران هشدار این کار رو نقض کردن، گفت: اون سایت‌ها خصوصیه و با ما لج دارن تو منو قبول داری یا نه ؟
گفتم : تو رو قبول دارم ولی ...
گفت: ولی بی ولی اگه قبولم داری چیزی نگو و برو پول جور کن.
3- به من گفتن هدف شرکت این هست که صنایع‌دستی رو جایگزین نفت کنن و اسم ایران رو داخل دنیا و سازمان ملل متحد بخش علمی فرهنگی (یونسکو) بالا ببرن ولی به نظر من همش دروغه صنایع‌دستی فقط یه نقاب بود برای کلاهبرداری چون بعدا متوجه شدیم که بیشتر محصولات از چین داره میاد و بسیار بی‌کیفیت هستن
-4اولش که پول نداشتم برم ولی همون معرفم روزی 10 بار بیشتر بهم زنگ میزد و می‌گفت پول جور کردی ؟ نداری برو قرض بگیر، موتورت رو بفروش و ...خیلی زود چند برابرش رو درمیاری.من اولش 1,650,000 تومان سرمایه گذاشتم بعد یک ماه دوباره گفتن بهترین کار اینه که اولین کسایی که خوشبختیشون رو میخای مثل پدر مادرت و خانوادت رو وارد این کار کنی.
منم گول خوردم و موتورم رو فروختم و برای پدرمادرم هم خرید کردم ازشرکت.درکل ماه اول حدود5 میلیون سرمایه گذاشتم .
5-روش کار شرکت به این صورته که باید حتما خودت اول یه مبلغ مشخص صنایع‌دستی بخری (که البته قیمت این صنایع‌دستی 3 برابر قیمت بازاره ولی به ما می‌گفتن که قیمت‌ها با بیرون اصلا اختلافی نداره حتی ارزان ترهم هست) و بعدا یه لیست 500 نفره بنویسی از افرادی که می شناسی و بعدا اون لیست رو یکی‌یکی به این کار دعوت کنی که اونا هم بیان صنایع‌دستی بخرن و باز هم اونا لیست بنویسن و همین چرخه ادامه داره.به نظر من دقیقا همون هرمی هستش که نفرات رأس هرم خیلی زود پول‌های کلانی به جیب می‌زنن و بقیه هیچ چیزی گیرشون نمیاد متاسفانه.
روز اول به ما گفتن تو بیا کار کن که نتونستی به درآمد برسی شرکت بعد یک‌سال محصولت رو سالم پس میگیره و پولت رو با 10 درصد سود بهت برمی‌گردونه این ضمانت اجرایی شرکته ولی شرکت به وعدش عمل نمی‌کنه.میگه که یکسال اشتباه بوده بعد 2سال محصول رو پس میگیریم.آیا تا 2سال دیگه شرکت وجود خارجی داره که پس بگیره؟ تازه معرف من بهم گفت تو بیا کار کن اگه خوشت نیومد من خودم پولتو پس میدم اون محصول هم هدیه از طرف من به شما ولی الان جوابمم نمیده .
6- من 9 ماه کار کردم.کلا 3 میلیون تومن درآمد داشتم توی مدت 9 ماه.نه سرمایه اولیه من برنگشت که هیچ مجبور شدم وام بگیرم و پول اون کسایی رو هم که معرفی کرده بودم به شرکت بهشون برگردونم.تا اینجا 15 میلیون ضرر کردم.
7- کم‌کم اون حرفایی که میزدن داشت برعکس می‌شد متوجه شدم که دارن به همه دروغ میگن حرفاشون با عملکردهاشون یکی نبود دیگه به افرادی که وارد شده بودن کمتر بها میدادن، مخفی‌کاری زیاد داشتن اون افراد رأس هرم همیشه با هم جلسات مخفیانه میذاشتن.تا اینکه سایت شرکت چند بار فیلتر شد و دفترشونپلمب شد و ما از طریق اداره صنعت، معدن تجارت فهمیدیم که مجوز ندارن و خلاف قانون کار می کنند.
8- شرکت فعلا خیلی خوب داره رشد میکنه چون میرن سراغ افرادی از شهرهای کوچکتر مثل نهاوند و تویسرکان که مردم اعتماد بیشتری به هم دارن.من الان 2 ماهه دیگه فعالیت نمی‌کنم و با من دشمن شدن، از همه گروه‌ها و کانال‌های شرکت هم منو حذف کردن ولی بقیه که هنوز به هویت واقعی شرکت پی نبردن دارن کار می‌کنن تمام جلساتشون هم داخل خونه‌ها برگزار می‌کنن چون دفترشونپلمبه.
در کل روانشناسی خیلی قوی پشت این کار هست و خیلی خوب با ذهن مردم بازی می‌کنن و خیلی راحت آدمهای ساده رو گول می‌زنن.
من از سرمایه و وقتی که این مدت برای این شرکت گذاشتم واقعا پشیمانم و ازاون وقت و سرمایه خودم نمی‌گذرم.
این‌ها روایت «میثم - ع» جوان 31 ساله‌ای است که پس از 9 ماه عضو بودن در نهایت با دست خالی و زیان 15 میلیونی از شرکت خارج شده است.
 شرکتی به نام «تلفیق هنر»
"لیدرهای یک شرکت هرمی در استان که با ترفند دریافت مجوز قانونی و حکم شرعی بر صحیح بودن سیستم کاری، از بین اعضای جلسات خانگی عضوگیری می‌کردند ، کنار کشیده و اعضای زیر مجموعه دستشان به جایی بند نیست .
عضو‌گیری با فروش یکی از صنایع‌دستی استان به قیمت 50 هزار تومان که حکم ورودیه را داشت شروع می‌شده"
چند روز پیش در فضای مجازی خبری از شناسایی و تعطیلی شرکت هرمی در استان همدان دست به دست شد، متن بالا یکی از خبرهای منتشر شده بود که با پیگیری‌های خبرنگار همدان‌پیام ریشه این شرکت به شهرستان ملایر رسید که روایت یکی از مالباختگان در ابتدای گزارش آمده است.پیگیری‌های خبرنگار ما از موضوع درنهایت به توضیحات رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان ملایر رسید.
 اسامی شرکت‌های شبکه‌ای دارای مجوز در سایت Easnaf.ir قابل مشاهده است
 رئیس صنعت، معدن و تجارت ملایر در این باره به همدان‌پیام می‌گوید: صنف بازاریابی شبکه‌ای، زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باید برای فعالیت از این وزرات مجوز کسب کند و اسامی شرکت‌هایی که مجوز دارند در سایت Easnaf.ir قابل مشاهده است.
کامران زنگنه با بیان اینکه در دبیرخانه کمیته نظارت بر عملکرد شرکت بازاریابی شبکه‌ای و کسب و کارهای مجازی وزارت صنعت، معدن و تجارت نام شرکت «تلفیق هنر» جزو شرکت‌های دارای پروانه کسب نیست.
وی خاطرنشان کرد: حتی اگر هم از وزارت «صمت» مجوز گرفته باشد که البته این طور نیست، این شرکت در ملایر مجوز دفتر زدن را ندارد زیرا از وزارتخانه باید مجوزی به نام نماینده شرکت با ذکر کدپستی و مکان دفتر داشته باشند.
وی تصریح کرد: افرادی در این باره برای شکایت به ما مراجعه می‌کنند و ما پرونده را پس از جمع‌آوری شکایات به سازمان ارجاع می‌دهیم تا از طریق سازمان به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شود و رسیدگی شود.
  شرکت مجوز نداشت،پلمب شد
فرمانده انتظامی ملایر نیز ازپلمب شرکت مذکور که مجوز قانونی با پوشش بازاریابی شبکه‌ای در ملایر ندارد، خبر داد و گفت: به دنبال دریافت اخباری مبنی بر نارضایتی افرادی به عنوان عضو شرکت از نحوه فعالیت این شرکت، موضوع در دستور کار قرار گرفت.محمدباقر سلگی ادامه داد: با هماهنگی مقام قضایی و بررسی دقیق و احصای اقدامات غیرقانونی شرکت، نسبت بهپلمب آن اقدام گردید.
 مالباختگان شکایت کنند
دادستان عمومی و انقلاب ملایر نیز از غیرقانونی بودن شرکت وپلمب آن خبر داد و به همدان‌پیام گفت: فعالیت شرکت «تلفیق هنر» غیرمجاز است و پرونده آن در دست بررسی قرار دارد.
سعید احمدی‌فر در مورد فعالیت مخفیانه شرکت بیان کرد: افراد مطلع، شکایت خود را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند تا مورد پیگیری قرار گیرد.
 دستگیری اعضا در تویسرکان
هفته گذشته ایرنا نیز از انهدام باند شرکت «تلفیق هنر» و دستگیری 3 نفر از سرشاخه‌های شرکت حین آموزش 30 نفر در آموزشگاهی در تویسرکان خبر داد.
بنابر اظهارات افرادی که پیشتر در شرکت عضو بوده‌اند، صنایع‌دستی که شرکت ارائه می‌دهد، کیفیتی بسیار پایین و قیمتی چندین برابر قیمت واقعی دارد. بدون شک با افزایش زیرمجموعه‌ها، تقاضای خرید افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان باید در زمان کمتری محصولات مورد نظر را به شرکت تحویل دهند و از طرفی سود کلان مورد انتظار سرشاخه‌های اصلی نیز باید تأمین شود، موارد مذکور می‌تواند یکی از دلایل کیفیت پایین و قیمت بالا باشد.
با این شرایط آیا نحوه فعالیت شرکت تهدیدی برای صنایع‌دستی کشور محسوب نمی‌شود؟ آیا با شرایط اقتصادی موجود، تقاضای خرید صنایع‌دستی در حدی است که بتواند سود انبوهی از بازاریابان زیرمجموعه پایین را تأمین کند؟ آیا بهتر نیست متولیان امر برخوردی اساسی با این شرکت انجام دهند تا جلوی رشد قارچ‌گونه آن در گوشه و کنار کشور گرفته شود؟ آیا بهتر نیست افراد جامعه پیش از پذیرفتن هر پیشنهادی در مورد قانونی بودن یا نبودن و خطرات و آسیب‌های احتمالی آن بیندیشند؟

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.