پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 5 مهر 1401

کد خبر : 117608

 
برگشت همدان به وضعیت کنترل بیماری
تاریخ خبر : 1400-02-26
     
 
 
     
متن خبر :

 براساس گزارش ستاد ملی کرونا و رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان، آمار و روند ابتلا به ویروس در این استان به طرز محسوسی نزولی شده است.
استاندار همدان در جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا استان همدان، ابراز امیدواری کرد که این روند نزولی همچنان در این استان تداوم داشته باشد، البته تداوم این وضعیت نیازمند همراهی و همکاری بیشتر و مستمر مردم برای اجرای شیوه نامه های بهداشتی است.
سعید شاهرخی، اظهار داشت: علت ابتلای ۹۸ درصد افراد به کرونا شرکت در اجتماعات و تماس های درون خانگی است به این معنی که در صورت عدم حضور فرد در اجتماعات، به حداقل رساندن دورهمی های خانگی و رعایت پروتکل های بهداشتی، کار ستاد برای مهار همه گیری ویروس کرونا بسیار آسان می شود.
استاندار همدان تصریح کرد: شاخص سرایت پذیری کرونا در این استان به ۷۳ صدم درصد کاهش یافته که این آمار بسیار امیدوارکننده و نوید بخش است، با این وجود انتظار می رود روند کاهش آمارها موجب عادی انگاری و بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی نشود.
شاهرخی از دستگاه های مسئول، مدیران شبکه های بهداشت و درمان و  فرمانداران خواست نظارت جدی بر اجرای شیوه نامه های بهداشتی داشته باشند ضمن اینکه کمیته اطلاع رسانی ستاد کرونا بیش از پیش به موضوع اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم در زمینه رعایت پروتکل ها توجه و تاکید کند.
وی ادامه داد: هر چند هم اینک وضعیت شهرستان های استان همدان، نارنجی است اما رعایت پروتکل های بهداشتی برای بهبود شرایط و قرار گرفتن در وضعیت زرد برای فراهم شدن زمینه فعالیت مشاغل و صنوف مختلف، الزامی است.

 حدود ۴۵ هزار نفر در استان همدان علیه کرونا واکسینه شدند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که حدود ۴۵ هزار نفر تاکنون در این استان دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
رشید حیدری مقدم ، اظهار داشت: ۴۱ هزار و ۳۸۸ دوز واکسن تا روز گذشته دراین استان تزریق شده ضمن اینکه سه هزار دوز واکسن تولید داخل(انستیتو پاستور) نیز در به متقاضیان همدانی تزریق شده است.
وی با بیان اینکه استان همدان رتبه نخست اجرای مرحله اول فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن انستیتو پاستور را کسب کرده است، افزود: حدود ۱۰۰ درصد کادر بهداشت و درمان، دانشجویان علوم پزشکی، بخش خصوصی زیر مجموعه نظام پزشکی، پاکبان‌ها و زیر مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران و افراد آسیب پذیر استان همدان واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: این استان دارای ۵۸۵ خانه بهداشت و  ۲۰۰ مرکز جامع سلامت است که در صورت تامین و فراهم شدن واکسن موردنیاز، ظرفیت کافی برای تزریق روزانه ۲۵ هزار دز واکسن در استان وجود دارد.
حیدری مقدم ادامه داد: سیاه نمایی در فضای رسانه ای و اجتماعی علیه ایران در رابطه با تزریق واکسن کرونا کاملا غیرمنطقی و غیرعلمی است، چراکه ۱۱۰ کشور جهان حتی یک دز واکسن کرونا را نیز تزریف نکرده اند.

شمار بیماران بستری در بیمارستان ها ۵۰ درصد کاهش یافت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: آمار بیماران بستری استان در اول اردیبهشت، یک هزار و ۶۰۰ نفر بود که اینک به کمتر از ۸۰۰ نفر کاهش یافته و امیدواریم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از سوی صنوف و مردم،روند کاهش آن همچنان ادامه یابد.
حیدری مقدم افزود: شمار روزانه بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان نیز از ۲۵۰ نفر به ۷۰ بیمار و شمار بیماران سرپایی مثبت نیز از ۸۵۰ نفر به کمتر از ۱۰۰ نفر در روز رسیده است.
وی اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان همدان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۷۳۶ مورد بود که ۸۳ نفر از مراجعان در بخش عادی بستری شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه ۹۰ نفر از بیماران کرونایی استان در ۲۴ ساعت گذشته ترخیص شدند، افزود: در حال حاضر وضعیت جسمی ۵۸ بیمار کرونایی بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است. وی گفت: شاخص سرایت پذیری ویروس کرونا به ۷۳ صدم درصد کاهش یافته و بررسی طغیان ها نشان می دهد که ۳۶ درصد بیماران به علت شرکت در اجتماعات و ۶۲ درصد نیز به دلیل تماس درون خانگی به کووید ۱۹ مبتلا شدند.
وی بیان کرد: طی یک هفته گذشته ۷۳۷ واحد متخلف این استان به علت بی اعتنایی به پروتکل های بهداشتی به مراجع قضایی معرفی و ۴۲ واحد پلمب شد.

 آخرین وضعیت بیماری کرونا در همدان
در همین راستا سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که با فوت چهار بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، آمار متوفیان استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۲ هزار و ۸۰ نفر رسید.
محمد طاهری افزود: ۱۷۴ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته در این استان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند که در مجموع بیماران سرپایی مثبت از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا تاکنون به ۴۰ هزار و ۹۳۱ نفر و بیماران بستری مثبت به ۱۶ هزار و ۶۳۹ نفر رسید.
وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۷۳۴، بهار ۹۱۳، تویسرکان ۹۶۸، رزن ۷۲۲، درگزین ۲۶۸، فامنین ۲۹۹ و کبودراهنگ ۹۷۵ نفر است.
وی افزود: همچنین تاکنون ۲ هزار و ۹۸۸ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۱۷۰ نفر در نهاوند و ۶ هزار و ۲۱۲ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.