1398-10-231398-11-03bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 3 بهمن 1398

کد خبر : 91369

 
کارشناس حمل‌ونقل ريلي:

توربوجت جايگزين قطار برقي همدان شود
تاریخ خبر : 1397-12-21
     
 
 
     
متن خبر :

 چند سال است که برخي مسئولان از برقي شدن قطار همدان صحبت مي‌کنند و ظاهراً رديف بودجه هم گرفته است اما تاکنون اقدام عملياتي براي آن صورت نگرفته است. به‌نظر شما مهمترين دستاورد قطار برقي براي همدان چيست؟
قطار برقي براي شهرهايي مناسب است که روزانه تعداد مسافران زيادي سفر مي‌کنند در غير اين صورت اتلاف سرمايه است. راه‌اندازي قطار برقي سرمايه کلاني لازم دارد. استفاده از اين قطارها افزايش سرعت و کاهش آلودگي زيست محيطي و صوتي را به دنبال دارد.
اين نوع قطار براي شهرهايي ماند مشهد که روزانه تعداد قطار بالايي رفت و آمد مي‌کنند، مي‌تواند مناسب باشد که البته اقداماتي براي برقي کردن هم انجام داده‌اند و احتمالاً تا چند سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. مسير مشهد به تهران 926 کيلومتر است. البته تيرماه سال جاري بود که کارشناساني از يک شرکت اسپانيايي به ايران آمدند و برقي کردن راه‌‌آهن چند استان از جمله همدان را بررسي کردند که من اطلاعاتي از نتيجه آن ندارم.
خط ريلي همدان تا سرعت 160 کيلومتر در ساعت طراحي شده و اگر اصلاحاتي بر آن انجام شود مي‌توان ظرفيت سرعتش را تا 180 کيلومتر در ساعت افزايش داد اما با اين خط ريلي نمي‌توانيم قطار برقي که با سرعت 300 کيلومتر در ساعت حرکت مي‌کند در آن راه‌اندازي کنيم و اگر هم اين قطار را براي همدان وارد کنيم در اين ريل نمي‌تواند بيش از 160 کيلومتر در ساعت حرکت کند. ناوگان موجود در ايران براي سرعت حداکثر 160 کيلومتر طارحي شده است. ضمن اينکه در حال حاضر در تحريم به سر مي‌بريم و فعلاً نمي‌توانيم مورد نيازمان در اين زمينه را وارد کنيم.
مشکل ديگر هم اين است که قطار برقي به منبع برق بسيار زيادي نياز دارد و با توجه به اينکه با کمبود برق مواجه هستيم و در مواقعي در فصل تابستان با قطعي‌هايي مواجه مي‌شويم قطاربرقي هم احتمال دارد با قطعي مواجه شود.
مورد پسي هم اين است که حجم تردد قطارها در همدان آنقدر زياد نيستند که چنين حجم عظيمي از سرمايه‌گذاري براي آن انجام بدهيم.
 شما با برقي کردن قطار همدان مخالف هستيد؟
خوب است که قطار همدان برقي باشد اما ما اولويت‌هاي ديگري داريم. تکميل نواقص مسير همدان تهران و افزايش سرعت از 140 به 160 کيلومتر در ساعت اولويت اول ريل استان است و اتصال ريل همدان به ملاير اولويت دوم است که فقط قطعه اول آن آغاز شده و قطعه دوم هنوز به مزايده هم گذاشته نشده است. اولويت سوم استان بايد اتصال ريل فامنين به تاکستان باشد. اتصال ساوه به قم هم اولويت چهارم است و اگر مي‌خواهيم به جنوب ايران از جمله اصفهان، يزد، شيراز و بندرعباس وصل شويم بايد اين اتصال صورت بگيرد.
 پيشنهاد شما به‌جاي برقي کردن قطار همدان چيست؟
به نظر من به جاي برقي کردن قطار همدان بر روي توربوجت برنامه‌ريزي کنند. در حال حاضر دنيا از برقي کردن قطار گذشته و به سمت راه‌اندازي توربوجت رفته است اين نوع قطار تا 240 کيلومتر در ساعت مي‌تواند سرعت داشته باشد، آلودگي کمتري دارد، سوخت کمتري مصرف مي‌کند، کم هزينه‌تر است و نياز به خط انتقال برق هم ندارد.
خط اتصال راه‌آهن همدان-سنندج به بيجار و زنجان چقدر مي‌تواند به نفع استان همدان باشد؟
اين خط ربطي به استان ما ندارد.
در برخي محافل صحبت از خط فامنين به تاکستان است اما در نقشه وجود ندارد. درباره آن توضيح مي‌دهيد که بود و نبودش چه تأثيري در شبکه ريلي کشور دارد و احداث آن چه نفعي به حال استان ما دارد؟
يک زماني مطالعات آن انجام شد و قرار بود اين خط ايجاد شود اما حذف شد. با حذف اين خط، شهرهاي فامنين و رزن که شهرهاي شمالي استان محسوب مي‌شوند از خط آهن محروم مي‌شوند.
 اين خط 230 کيلومتر است که 50 کيلومتر آن ساخته شده و 180 کيلومتر باقيمانده است.
حالا به جاي اين خط قرار شده راه‌آهن همدان سنندج به خط آهن بيجار زنجان متصل شود. در واقع اين دو مسير ريلي قرار است که ما را به آذربايجان برساند. اما با ريل بيجار زنجان مسير به 260 کيلومتر افزايش پيدا مي‌کند يعني ما به جاي اينکه 180 کيلومتر ريل بسازيم بايد 260 کيلومتر بسازيم. ضمن اينکه اين مسير 30 کيلومتر طولاني‌تر از مسير فامنين است و تاکنون هم چيزي از آن ساخته نشده است. ضعف ديگرش اين است که مسير بيجار زنجان ربطي به همدان ندارد و ما نمي‌توانيم از آن استفاده کنيم اما ريل فامنين به همدان مربوط مي‌شود و با ساخت آن فامنين به 3 راهي تهران، همدان و تاکستان تبديل مي‌شود.
مسير فامنين ما را به تاکستان مي‌رساند که از آنجا مسير به دو قسمت تبديل مي‌شود يکي به آذربايجان و ديگري به رشت مي‌رود. اين مسير ما را به تبريز، اروميه، ترکيه و اروپا وصل مي‌کند اما اگر ما از سنندج به بيجار برويم چون راه‌مان به شمال دور مي‌شود ديگر براي ما مزيتي نخواهد داشت.
اگر دوست دارند ريل بيجار- زنجان را هم بکشند اما ما از تاکستان مي‌توانيم به راه‌آهن سراسري متصل شويم. اين مسير کارشناسي و به نفع استان است.
 نظر شما درباره مکان ايستگاه جديد قطار که قرار است کنار پايانه اتوبوس‌ها ساخته شود چيست؟ با توجه به اينکه براي تملک زمين‌هاي اطراف به زمان و هزينه زيادي نياز است و ممکن است ما را در انتقال ايستگاه به داخل شهر سال‌ها به عقب بيندازد آيا محل انتخاب شده مناسب است؟
ايستگاه رباط شورين 8 کيلومتر با دانشگاه آزاد و حدود 12 کيلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. مي‌توان گفت ايستگاه خارج از شهر يک‌سري معايب و يک‌سري مزايا دارد، ايستگاه داخل شهر هم همين‌طور. شهرداري طبق تفاهم‌نامه‌اي 5 کيلومتر از زمين‌هاي اطراف ايستگاه جديد را در اختيار راه‌آهن قرار داد اما اين مقدار کافي نيست و تملک بخش عمده‌اي از زمين‌هاي مورد نياز هنوز انجام نشده و انجام آن کار راحتي نيست.
حتي اگر اين زمين‌ها تملک و ايستگاه ساخته شود مشکلات ايستگاه همدان به پايان نمي‌رسد. ايستگاه‌هاي شهرهاي اهواز، مشهد، تهران، قم و درود داخل شهر ساخته شده‌اند و چون طراحي مناسبي نداشته‌اند اکنون به مشکل خورده‌اند. شلوغي بسيار زيادي اطراف آن ديده مي‌شود؛ آلودگي محيط زيست، آلودگي صوتي، سنگ‌پراني مردم به سمت قطار، برخورد عابر پياده و وسايل نقليه با قطار مشکلاتي هستند که در اين ايستگاه‌ها به وجود آمده است. اين ايستگاه‌ها در اوايل ساخت خوب بوده اما چون آينده‌نگري در طرح وجود نداشته اکنون به معضل شهري تبديل شده‌اند.
اما فاصله نزديک ايستگاه قطار هم يک مزيت است. ساخت ايستگاه همدان در کنار پايانه اتوبوس‌ها اگر طبق اصول ساخته شود دسترسي راحتي براي مردم ايجاد مي‌کند اما به هزينه هنگفتي نياز دارد و همانطور که مي‌بينيم تاکنون تملک کامل زمين‌ها صورت نگرفته است و انجام آن زمان بر است.
 آيا پيشنهادي براي انتخاب محل ايستگاه داريد؟
يک مدت نظر استان اين بود که اين ايستگاه کنار فرودگاه ساخته شود اما وزارت راه و شهرسازي با آن مخالفت کرد و پيشنهاد کنار پايانه اتوبوس‌ها را داد و قرار شد 4 کيلومتر از آن زيرزمين ساخته شود. اما پيشنهاد من ساخت اين ايستگاه در حد فاصل دانشگاه آزاد و شورين است. زمين‌هاي زيادي در کنار چهارراه بابک وجود دارد که مي‌توان آنها را به‌راحتي و هزينه پايين‌تر براي ساخت ايستگاه تملک کرد. ساخت ايستگاه در اين محل نه نياز به تونل و زيرگذر دارد و نه روگذر، ضمن اينکه هزينه تملک بسيار پايين است و آنقدر وسعت دارد که مي‌توان پايانه اتوبوس‌ها و ترمينال‌هاي ميني‌بوس را به آنجا منتقل کرد و همه را در يک محل تجميع کرد تا مسافران به راحتي وقتي از قطار پياده شدند اتوبوس و ميني‌بوس شهرخود را بدون طي کردن مسير ديگر، انتخاب و سوار شوند. ما نبايد سفر در سفر ايجاد کنيم. وقتي همه اينها در يک مکان تجميع شوند محل شلوغي خواهد شد، بنابراين بدون مزاحمت در داخل شهر، خدمات به صورت شبانه روزي وجود دارد و مسافران با مشکل مواجه نمي‌شوند.
مزيت انتقال ايستگاه به اين محل، هزينه کمتر، زمان ساخت کمتر و راحتي مسافر را به دنبال خواهد داشت.
 در اين صورت براي پايانه اتوبوس‌ها چه فکري کرده‌ايد؟
اين محل تغيير کاربري مي‌يابد؛ مي‌تواند به يک هايپر مارکت و شهربازي تبديل شود. آنقدر بخش خصوصي وجود دارد که به استفاده از پايانه اتوبوس‌ها براي انواع فعاليت‌هاي اقتصادي تمايل داشته باشند. ضمن اينکه رانندگان هم از فضاي اين پايانه راضي نيستند و با مشکلاتي مواجه هستند.
گريزي بزنيم به ساعت حرکت و قيمت بليت قطار همدان؛ قيمت‌هايي که براي قطار همدان- تهران و همدان- مشهد اعلام شده نسبت به قطار شهرهاي ديگر بالاست و حتي تا چند برابر مي‌رسد. دليل آن چيست و آيا قرار نيست اصلاحاتي صورت بگيرد؟
تعيين وقت قطار فرمول دارد. اگر مي‌بينيد بعضي قطارها مانند قم- تهران و حومه تهران قيمت بسيار پاييني دارند به اين دليل است که اينها جزو حومه شهر تهران به حساب مي‌آيند و يارانه دولتي دريافت مي‌کنند. قيمت قطار همدان را شرکت رجا پيشنهاد داده و راه‌آهن کشور هم آن را پذيرفته است. تعيين نرخ در اختيار همدان نيست.
 به نظر شما با وجود قيمت حدود 50 هزار تومان براي قطار همدان- تهران و قيمت حدود 25 تا 30 هزار توماني براي قيمت بليت اتوبوس اين مسير، آيا مردم از آن استقبال مي‌کنند؟ ضمن اينکه هم ناوگان اتوبوس بين شهري همدان جوانترين ناوگان با بهترين اتوبوس‌ها و صندلي‌ها است و هم مردم با اتوبوس حق انتخاب مسير را دارند و مي‌توانند در 3 ترمينال آزادي، آرژانتين و خزانه پياده شوند، اما هنگام سفر با قطار حق انتخابي در مسير پياده و سوار شدن ندارد و حتي مسير طولاني و هزينه مضاعفي بايد براي رسيدن به ايستگاه پرداخت کنند.
به نظر من هم در قيمت بليت قطار همدان بايد اصلاحاتي صورت بگيرد.
 ساعات حرکتي که براي قطار همدان اعلام شده به نظر مي‌رسد فايده‌اي براي همداني‌ها ندارد، زيرا اغلب آنها مي‌خواهند صبح اول وقت در تهران باشند. نظر شما در اين باره چيست آيا قرار نيست تغييري در آن ايجاد شود؟
ساعت‌هايي که اکنون اعلام شده براي مسافران تهراني است که مي‌خواهند به همدان بيايند، اين برنامه براي عيد نوروز است و ساعت حرکت براي پس از نورزو تغيير مي‌کند. هم همداني‌ها بايد بتوانند از قطار استفاده کنند و هم مسافراني که از تهران به همدان مي‌آيند.
 با توجه به دوري راه از مرکز شهر به ايستگاه قطار چه راهکاري براي مسافرين قطار داريد که راحت‌تر از آن استفاده کنند؟
با توجه به وضع موجود بايد چند ايستگاه اتوبوس و ون در داخل شهر براي ايستگاه قطار تعبيه شود تا مسافران با مشکل حمل و نقل مواجه نشوند.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.