پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 26 آذر 1397

کد خبر : 83152

 
تالاب «شیـرین‌سو» می تواند میراث برای آیندگان شود

لزوم حفظ تنهاجاذبه زیست محیطی شمال استان
تاریخ خبر : 1396-08-20
     
 
 
     
متن خبر :

 حال‌وهوای این روزهای تالاب شیرین‌سو کبودراهنگ گویای این است که این تالاب روزهای ناخوشی را پشت سر می‌گذارد؛ چراکه شاهد پسرفت آب این تالاب زیبا هستیم.
وجود 27 تالاب مصنوعی و طبیعی، ظرفیت بی‌نظیری برای زندگی پرندگان و گونه‌های مختلف آبزی و کنار آبزی در همدان فراهم کرده است؛ این تالاب‌ها که شناسنامه و هویت محیط زیست استان هستند، می‌توانند بستری برای پژوهش‌های کاربردی و تفرجگاهی برای تفریح دوستداران طبیعت باشند.
ولی اخبار ناخوش تالاب‌های همدان، نگرانی را در دوستداران طبیعت افزایش داده است، تا جایی که هر از چند گاهی زنجیره‌ای انسانی برای معطوف کردن اذهان به این ظرفیت‌ها و حفظ جان آنها تشکیل می‌شود.
مهمترین عامل خشک شدن تالاب‌ها، دست‌اندازی مردم به رودخانه‌ها و منابع زیرزمینی و به تعبیری "رگ‌های حیات طبیعت" است؛ عاملی که رهاوردی جز از بین رفتن گونه‌های جانوری و به هم خوردن اکولوژی منطقه نداشته است.
به اعتقاد کارشناسان، اجرای طرح‌های فاقد پیوست زیست محیطی، حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی موجب مرگ تالاب‌ها شده است.
در بین تالاب‌های همدان "شیرین‌سو" (لغتی آذری به معنای آب شیرین) همانگونه که از نامش پیداست حلاوت خاصی برای گونه‌های جانوری دارد و پرندگان بیشماری در کنار این تالاب زیبا گردهم آمده‌اند.
با تلألو رگه‌های خورشید از لابه‌لای درختان سر به فلک کشیده بر روی تالاب نقره فام و چشم‌نواز شیرین‌سو، پلیکان‌ها و مرغابی‌های سرسبز تسبیح‌کنان طلوع خورشید را در این خطه از کشورمان به نظاره می‌نشینند.
جوجه‌های زرد، قهوه‌ای و سفید رنگ این پرندگان نیز به شوق تجربه دوباره لذت آب تنی در تالاب زیبا و سرسبز شیرین‌سو، در کنار بزرگ‌ترها، این منظره زیبا را تماشا می‌کنند. تالاب شیرین‌سو در نزدیکی شهری با مردمانی خونگرم و طبیعت دوست شیرین‌سو از توابع شهرستان کبودراهنگ قرار دارد.  این روزها اخبار ناخوش‌احوالی این تالاب، پرندگان و دوستدارن طبیعت را رنجور کرده است با این وجود، این تالاب زیبا ناامید نشده و تمام توان خود را برای حفظ اصلی‌ترین جزو اکوسیستم خود یعنی "آب" به کار گرفته است.
آب این تالاب بیشتر از طریق چشمه‌سارهای مجاور آن تأمین می‌شود و با آغاز فصل بارندگی رو به فزونی گذاشته و اوایل بهار به بیشترین مقدار خود می‌رسد؛ اما با آغاز فصل گرما و تبخیر سطحی زیاد و کاهش بارندگی که در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم، اندک اندک از مقدار آب ورودی این تالاب کاسته شده است تا جایی که قبل از آغاز بارندگی‌ها به کمترین مقدار خود می‌رسد. طبق گزارش ارائه شده از سوی محیط زیست کبودراهنگ، در حال حاضر شاهد پسروی آب این تالاب زیبا هستیم و کاهش بیش از 50 درصدی حجم آب آن ملموس است، به طوری که حدود 2 متر از عمق آن کاسته شده و از 20 تا 100 متر پسروی آب دیده می‌شود.
حال ناخوش تالاب و پسروی آب آن، نه فقط دوستداران طبیعت، بلکه پرندگان مهاجر را نیز دل نگران کرده است و موجب شده برای همدردی با تالاب، این دوست دیرین را در حتی زمانی که آب یخ می‌بندد نیز ترک نکنند و هم اینک شمار زیادی از پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر، همچنان این مکان را به عنوان زیستگاه فصلی خود انتخاب کرده اند.
در حال حاضر پرندگانی نظیر چنگر و خوتکا به وفور در این تالاب دیده می‌شود و این گونه‌ها به همراه تعداد کمی از مرغابی‌ها، زمستان را در این تالاب می‌گذرانند و با یخ بستن سطح آب فقط مرغابی‌ها تاب ماندن خواهند داشت. در هفته‌های اخیر پرندگانی همچون کاکایی، حواصیل خاکستری و حواصیل سفید نیز به پرندگان حاضر در این تالاب پیوستند و در میان آنها سارگپه و سنفر تالابی خودنمایی می‌کنند؛ همچنین شیرین‌سوی میهمان‌نواز از تابستان امسال میزبان دسته 20 قطعه‌ای خروس کولی‌ها است. حال که چنین ظرفیت عظیم زیست‌محیطی در استان همدان وجود دارد، امید است کشاورزان منطقه از دست‌اندازی به رگ‌های حیاتی این تالاب جلوگیری کرده و از سوی دیگر مسئولان با جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز در حوالی این تالاب، از خشک شدن بیشتر آن جلوگیری کنند تا این ذخیرگاه زیستی به عنوان میراثی گرانبها حفظ شود.
علیرضا جهانگیری

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.